Jerzy Trela, rak
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Jerzy Trela znów zmaga się z nowotworem: Potrzebuje spokoju, by stoczyć tę trudną walkę”

Nowe informacje o jego stanie zdrowia przekazała Anna Dymna

Rafał Kowalski 22 grudnia 2021 17:55
Jerzy Trela, rak
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Od prawie 60 lat udowadnia na scenie i przed kamerą, że nie minął się z powołaniem. Uwielbiany przez widzów Jerzy Trela nie ma jednak teraz łatwego czasu. Aktor tak jak 20 lat temu znów zmaga się z nowotworem. Szczegóły podała jego serdeczna przyjaciółka.

Anna Dymna o raku Jerzego Treli. Jak się czuje?

Był rok 2017, gdy lekarze ponownie zdiagnozowali u Jerzego Treli nowotwór. Pierwszy raz miał miejsce około 2 dekady temu, ale wtedy organizm artysty poradził sobie z chorobą. Tym razem przeprowadzony przez medyków zabieg nie przyniósł oczekiwanych efektów i aktor ma dni, gdy czuje się bardzo słabo.

Święta będą dla niego ponownie trudnym czasem. „Jurek jest bardzo chory i potrzebuje spokoju, by stoczyć tę trudną walkę. Kocham go, jest dla mnie mistrzem, bratem”, powiedziała szczerze Anna Dymna Dobremu Tygodniowi.

W magazynie czytamy też, że gwiazda szklanego ekranu uważa Jerzego Trelę za wyjątkową osobę w jej życiu. Poświęci mu nawet osobny rozdział w książce, którą planuje wydać za kilka miesięcy. „Całe moje zawodowe życie kojarzy mi się z Jurkiem. Skromny, pokorny, uczciwy. Oddałabym mu nerkę. Od niego cały czas uczę się szacunku do drugiego człowieka”, twierdzi Anna Dymna.

Czytaj takżeLos nie szczędził Annie Dymnej ciosów. Mimo to ona każdego dnia udowadnia, że życie jest piękne

Jerzy Trela, Anna Dymna, 2012 Kraków, 50-lecie pracy aktora

Jerzy Trela, Anna Dymna, 2012 Kraków, 50-lecie pracy aktora
Fot. MAREK LASYK/REPORTER

Największe role Jerzego Treli. Jak został aktorem?

Pochodzący z małopolskiej wsi Leńcze Jerzy Trela do dziewiątego roku życia myślał, że tak jak tata będzie kolejarzem. Gdy jednak ojciec zginął w czasie pracy, kilkulatek postanowił, że nigdy nie poprowadzi pociągu mimo rodzinnej tradycji. Kilka lat później zdał do liceum plastycznego w Krakowie, gdzie okazało się, że ma talent nie tylko do malowania, ale przede wszystkim do aktorstwa.

Podszedł więc do egzaminów dla przyszłych gwiazd kina, dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i stał się jedną z nich. Zdobył wielkie uznanie widzów dla role w Dziadach czy Wyzwoleniu. Występował też w takich produkcjach, jak: Ida, Zakochany Anioł, Pan Tadeusz, Quo vadis, Człowiek z żelaza, Znachor, Ubu Król. Związany był ze scenami Teatru Starego, Teatru Narodowego czy Teatrem Telewizji. Świetnie sprawdzał się też jako rektor krakowskiej PWST. Uwielbiał pracę ze studentami, zanim zadecydował o przerwie w karierze.

Do zawodu powrócił niedawno. Widzowie mieli okazję zobaczyć pana Jerzego w takich produkcjach jak np.  Żywioły Saszy w TVN czy filmie Ciemno, prawie noc. Życzymy kolejnych wspaniałych projektów! Pierwszy z nich zobaczymy już za kilka miesięcy.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczna śmierć ojca, strata ukochanej żony i choroba. Los nie szczędził ciosów Jerzemu Treli

Jerzy Trela (wraz z Anną Dymną) wystąpili bowiem w filmie o powodzi tysiąclecia, który wyświetli Netflix. „Już w 2022 r., do zróżnicowanego gatunkowo katalogu Netfliksa, dołączy dramat katastroficzny Wielka woda. Szczególnie cieszy nas, że tak ważne dla wrocławian i Polaków wydarzenia, zainspirowały wybitnych twórców do stworzenia nowego serialu, a fragmenty naszej historii i kultury dotrą oraz będą intrygować widzów na całym świecie”,  mówiła Onetowi Anna Nagler, dyrektor ds. lokalnych seriali oryginalnych w Netflix.

Nie możemy się doczekać. 

Jerzy Trela w 2019 roku

Jerzy Trela, 2019 rok
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?