Janusz Głowacki
Fot. East News
WSPOMNIENIE

TYLKO U NAS „Potrafił zobaczyć więcej niż wszyscy”. Jerzy Iwaszkiewicz wspomina Janusza Głowackiego

Weronika Kostyra 19 sierpnia 2017 21:00
Janusz Głowacki
Fot. East News

Jerzy Iwaszkiewicz, wybitny dziennikarz, od lat przyjaźnił się z Januszem Głowackim. Gdy dowiedział się o jego śmieci, podzielił się z nami swoim wspomnieniem pisarza.

 

Zobacz także: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

 

Jerzy Iwaszkiewicz o Januszu Głowackim

„To nieprawdopodobne. Jeszcze tydzień temu byliśmy na wspólnych wakacjach w Juracie i jedliśmy w Jastarni placki kartoflane, bo bardzo je lubił. Był z żoną Oleną, od paru lat byli małżeństwem. Nie obnosili się tym, choć było to dla nich ważne. Chodził z rozpięta koszula i zgrywał playboya, ale to było udawane.

 

Przyjaźniłem się z nim. Napisał wstępy do moich dwóch książek z felietonami. On napisał tak, że «Świat się kończy, ludzie giną, nic już nie ma, Titanic zatonął, ale bal w hotelu Bryza w Juracie trwa», i to jest cała tajemnica. Miał niesamowitą umiejętność skrótu. W  jednym zdaniu potrafił zawrzeć coś, co znaczy dziesięć razy więcej. Potrafił zobaczyć więcej niż wszyscy.

 

Zabrałem go kiedyś na łódkę, na regaty. Żona gotowała kolację, a on nic nie powiedział, tylko «wiesz, ja sobie teraz usnę». I taki był Głowacki”.

 

Janusz Głowacki i Jerzy Iwaszkiewicz
Fot. East News

Janusz Głowacki i Jerzy Iwaszkiewicz

 

Zobacz także: „W domu liczyły się tylko dystans i ironia”. Wywiad VIVY! z Januszem Głowackim i jego córką

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.