Jak wyglądał Jezus
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Tak naprawdę wyglądał Jezus z Nazaretu?! Zobacz niezwykłe zdjęcia

Oto najnowszy portret Chrystusa stworzony przy pomocy sztucznej inteligencji

Katarzyna Piątkowska 4 września 2020 12:00
Jak wyglądał Jezus
Fot. Adobe Stock

Kwestia wyglądu Jezusa zawsze budziła ciekawość. Przez wieki  liczne przedstawienia w sztuce sprawiły, że ukształtował się i utrwalił pewien jego określony wizerunek. Według naszych wyobrażeń Jezus miał pociągłą twarz, długie falowane, brązowe włosy i jasną cerę. W Biblii nie znajdziemy opisu jego wyglądu. Jedyny fragment, który daje nam pewną wskazówkę, brzmi: „Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy, i nie był to wygląd, który by się nam mógł podobać”, czytamy w Księdze Izajasza. Według tego opisu Jezus nie wyróżniał się z tłumu i wyglądał dość pospolicie. Naukowcy na podstawie znajomości wyglądu mężczyzn w tamtych czasach stwierdzili, że cechy zewnętrzne Jezusa Chrystusa były zupełnie inne niż te znane nam z jego przestawień.

Naukowy portret Jezusa

Kwestia cech zewnętrznych Jezusa od wieków fascynuje artystów, naukowców i wiernych. Po latach badań okazało się, że tradycyjny wizerunek Jezusa mocno różni się od rzeczywistości. Artyści przez wieki przedstawiali go według powszechnych wyobrażeń i z biegiem lat były one coraz bardziej do siebie podobne. Następnie wizerunek ten zaczęły powielać film, telewizja i współczesna kultura. Skąd jednak przekonanie, że jest on prawdziwy?

Dopiero całkiem niedawno do głosu doszli naukowcy. Mieli różne teorie, ale wszyscy przypominali, że Jezus był Żydem i pochodził z terenów Bliskiego Wschodu, dlatego z pewnością miał ciemną karnację. Istniała także hipoteza, że Jezus był czarnoskóry. Jest to jednak przekonanie katolików z Afryki, którzy łączą doktrynę Kościoła z elementami własnej kultury i wierzeń.

Jezus według holenderskiego fotografa

Bas Uterwijk, holenderski fotograf, od roku wykorzystuje oprogramowanie Artbreeder do tworzenia portretów postaci historycznych. Artbreeder wykorzystuje sieć neuronową, tworzoną dzięki fotografiom i portretom tysięcy ludzkich twarzy.

Na twitterze Uterwijk pisał: „Aplikacja umożliwia łączenie wielu punktów twarzy i łączenie ich w zsyntetyzowaną wersję. Kieruje się przy tym artystycznymi decyzjami. Używam go do tworzenia postaci historycznych i fikcyjnych”.

Tym razem zajął się wizerunkiem Jezusa. „Bawiłem się kilkoma przedstawieniami Jezusa z Nazaretu, bizantyńskimi i renesansowymi, w tym „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci i z Całunu Turyńskiego. Uznałem, że muszę zaznaczyć cechy etniczne charakterystyczne dla mieszkańców Bliskiego Wschodu. Byłem zadowolony, ale zmieniłem włosy i brodę na bardziej charakterystyczne dla tamtego czasu i miejsca. Dodałem też elementy mające swoje źródło w mumiach z Fajum”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I don't think I have posted this version on Instagram so for everyone interested here is a little info on the process of constructing it: I have been a professional photographer for the last 14 years but I have a background in Computer Generated images and Special Effects. A little over a year ago I stumbled upon the #artificialintelligence #Artbreeder software (formerly Ganbreeder) which utilizes a neural network trained on photographs and paintings of thousands human faces. This application makes it possible to combine multiple sources of faces and merge them in a synthesized version, guided by the artistic decisions of the user. I use it to create historical and fictional characters. When I was playing around with several cultural depictions of Jesus of Nazareth of Byzantine and Renaissance origin including Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi", and the Turin Shroud. Tweaking the ethnicity to a more convincing Middle-Eastern face. I was happy with the result as a representation of a collective cultural depiction but at the same time I felt it lacked any historical accuracy. So I changed the hair and beard to a more credible length and style for the time and region and I brought in elements found in some #Fayum mummy portraits, pushing the renaissance art to the background. The result is a artistic impression of how this man could have looked, more than it is a scientific search for an exact likeness.

Post udostępniony przez Bas Uterwijk (@ganbrood)

Przez lata za odzwierciedlenie wyglądu Jezusa Chrystusa uznawano Całun Turyński, którego autentyczność była wielokrotnie podważana. Niedawno badacze z Wielkiej Brytanii i Izraela – specjaliści od medycyny sądowej i graficy komputerowi, zrekonstruowali wygląd Jezusa za pomocą metod stosowanych przez policję. Według nich Jezus miał krótkie, ciemne włosy, nosił brodę, a jego szata sięgała kolan, a nie ziemi. To podobnie jak Jezus Unterwijka, który ma krótsze włosy, krótszą brodę i ciemniejszą karnację. Holender zaprezentował dwie wersje wizerunku Jezusa - zwyczajny i „sakralny”.

Podkreśla, że jest to jego artystyczne interpretacja, a nie wynik działań naukowych. „Rezultatem jest artystyczne wrażenie, jak ten człowiek mógł wyglądać, a nie naukowe poszukiwanie dokładnego podobieństwa”.

Trzeba przyznać, że portret wyszedł bardzo realistycznie. 

Całun turyński, jak wyglądał Jezus
Fot. akg-images/East News

Wizerunek Jezusa na Całunie Turyńskim

Wizualizacja wyglądu Jezusa
Fot. Screen Youtube

Portret Jezusa stworzony przez brytyjskich naukowców

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?