Tej miłości nikt nie dawał szans...

Redakcja VIVA! 25 maja 2020 16:45

To był najgłośniejszy romans tamtych lat. Miłość na przekór światu, podszyta skandalem. Nikt nie dawał im szans na przetrwanie. „Ja tej miłości nie szukałam. Zaskoczyła nas”, mówiła dziennikarka w wywiadzie dla VIVY! Kochają się, są szczęśliwi i stawiają czoła przeciwnościom losu. Monika i Zbigniew  Zamachowscy uczcili właśnie dziewiątą rocznicę związku!  

Związek Moniki i Zbyszka Zamachowskich

Monika miała 17 lat, gdy poznała Zbyszka. Dopiero kilkadziesiąt lat później ich drogi znów się połączyły.

Warszawka huczała. Dwa małżeństwa uznawane za niemal idealne rozpadły się. I jeszcze ten romans. Internauci też nie przebierali w słowach, a przez plotkarskie portale przewala się fala krytyki. Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski postawili własne życie na głowie. I są szczęśliwi jak nigdy. Oboje odwrócili się od mediów, by z dala od wścibskich spojrzeń, w spokoju budować wspólne życie. Wielu zadawało sobie pytanie: czy ta miłość przetrwa? Spekulacje przerwała dopiero informacja o ślubie. A ten odbył się 6 lat temu w kameralnym gronie, w pałacu w Tłokini pod Kaliszem. Zaśpiewał dla nich Mieczysław Szcześniak…

Zakochani żyli w przekonaniu, że nie zrobili nic złego, przeciwnie, zdecydowali się zakończyć czas oszukiwania siebie i bliskich. Oczywiście rozwód jest tragicznym momentem w życiu każdej rodziny. Oboje – i Monika, i Zbyszek – mają już za sobą po dwa małżeństwa. Okazuje się, że oboje czują się samotni w związkach. Aktor w  40 minut zamknął swoje 18-letnie małżeństwo z Aleksandrą Justą na jednej rozprawie rozwodowej. Dzieci aktora były rozżalone. W 2014 roku, najstarsza córka Zbigniewa Zamachowskiego wystosowała list o otwarty do Moniki Zamachowskiej, w którym stanowczo poprosiła o to, by przestała opowiadać w wywiadach rodzinnych relacjach, rodzeństwie. Próbowali zrobić wszystko, żeby dzieci przeszły przez to doświadczenie z jak najmniejszymi stratami moralnymi.

Swoje małżeństwo Monika i Zbigniew Zamachowscy, zbudowali na miłości, przyjaźni, bliskości, również tej intelektualnej.

„Czytamy te same książki, komentujemy te same artykuły w gazetach, rozumiemy się bez słów. Ale żeby była jasność, czasem się kłócimy. Ja jestem zołzą, a Zbyszek jest uparciuszkiem. Poza tym on się nie nadaje do roli „yes-mena”, czyli że ja coś planuję, załatwiam, a on mówi: „Aha, dobrze, kochanie, tak zrobimy”. O, nie! Zbyszek musi czuć, że bierze udział w każdej decyzji, nawet najdrobniejszej”, wyznała Monika Zamachowska kilka lat temu podczas rozmowy z Beatą Nowicką.

Teraz para uczciła w wyjątkowy sposób 9. rocznicę związku. Na Instagramie opublikowali uroczą fotografię. Monika Zamachowska opisała czuły kadr z mężem podpisem: ,,9 lat z tym facetem. Kiedy to minęło? #kochamgo #warto #idziemynarekord". 

Życzymy wszystkiego dobrego! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

9 lat z tym facetem. Kiedy to minęło? . #kochamgo #warto #idziemynarekord

Post udostępniony przez Monika Zamachowska (@monikazamachowska)

Jak rozpoczęła się ich miłosna historia? 

Tak w 2012 roku o ich miłości pisał dziennikarz VIVY!:

Plaże Belize – jedno z najpiękniejszych miejsc świata. Rafa koralowa, egzotyczna roślinność. Zbyszek Zamachowski biega po piasku z wielkim foliowym workiem. Zbiera śmieci. Monika Richardson dzielnie mu sekunduje. Wszędzie towarzyszy im kamera. TVN kręci ekologiczny program „SOS dla świata”. Nawołuje Polaków do dbania o planetę. „Monisiu, podobno zrzucasz ciuszki?”, droczy się aktor, robiąc aluzję do jej wpisu na facebooku. Sam kąpie się w T-shircie. „Zbyszku, wyglądasz jak Gucio”, dziennikarka nie pozostaje dłużna. Gdy operator kończy pracę, oni dalej razem. W hotelowym barze piją wino. Rozmawiają do późna. On patrzy z przyjemnością, jak ona zakłada nogę na nogę, poprawia włosy, obraca w palcach kieliszek wina. Jej podoba się jego luz, opowieści, wrażliwe wnętrze. Myśli, że jest w nim to „coś”. Oboje wyrwani z warszawskiego tygla patrzą na świat, jakby go zobaczyli po raz pierwszy. Jakby powtórnie się narodzili. Monika zawiesza na „fejsie” ich wspólny portret z kobiecym dopiskiem: „I tacy jesteśmy słodcy”. Podobno do kraju wracają już jako para.

Samotny i porzucona

Lipiec zeszłego roku. Zbyszek Zamachowski siedzi w łazience w swoim domu pod Warszawą. Ma tam swój muzyczny kącik. Na uszach słuchawki, płynie łagodna klasyczna muzyka. Jest po północy, rodzina śpi. Aktor myśli o swoim 50-letnim życiu. „To będzie smutna rozmowa”, powiedział właśnie dziennikarce „Gazety Wyborczej”. Radość życia w nim zgasła. Zbudował dom dla swojej rodziny, dla czwórki dzieci. Zawsze myślał, że to najważniejsze. Ale coś się zepsuło. Tłumaczy swój stan dziennikarce: „Od wątpliwości nikt nie jest wolny, czy dotyczy naszego bycia w kosmosie, czy w małżeństwie. A kiedy mi w tym życiu gorzej, chcę wiedzieć, dlaczego”.

Rok wcześniej całe miasto mówiło o jego romansie z reżyserką Agnieszką Glińską. Sprawa ucichła, gdy aktor znów zaczął pokazywać się z żoną – aktorką Aleksandrą Justą. A teraz znów plotki krążą po Warszawie. Czy jego małżeństwo przetrwa? Co zrobi po tylu latach związku? „Nie mam poczucia, że jestem kowalem swojego losu”, zwierza się w „Gazecie Wyborczej”. „Bardziej staram się zawierzyć intuicji niż intelektowi, jakkolwiek to o mnie świadczy”. „Czułam, że on rozstanie się z żoną, że jest znużony tym związkiem”, mówi znajoma aktorka, prosząc o anonimowość. „Wciąż w pośpiechu, z pracy do pracy, żeby utrzymać rodzinę. Gasł w oczach. Jemu ta miłość była potrzebna jak oddychanie”.

Małżeństwo Moniki Richardson również przeżywa kryzys. Związek z pilotem Jamie’em Malcolmem rozpada się. A 10 lat temu mówiła o nim: „Jest taki ciepły, adorujący. Taki facet na życie”. Nawet gdy była zmęczona i nieumalowana, potrafił zachwycać się jej urodą. On – pilot, ona – dziennikarka. Próbowali pogodzić swoje pasje. Mieszkali w Warszawie i pod Londynem. Ona tam uprawiała ogród, a tutaj błyszczała w telewizji. On wciąż w samolocie. Wierzyli, że uda im się żyć na odległość. Być rodziną z dwójką dzieci. Nie udało się. Jemu podobno inna – młodsza – zawróciła w głowie. A Monika poznała Zbyszka. Ale nie od razu ujawnia nowe uczucie. „Nas coś łączy? Skądże. Mój mąż nie jest zazdrosny o Zbyszka”, zaprzecza sugestiom dziennikarzy.

Koniec ciuciubabki

Przyjaciele i znajomi coś wyczuwają. Zwłaszcza od czasu listopadowego bankietu w Capitolu z okazji 13. edycji „Tańca z gwiazdami”. Monika zaprasza tam Zbyszka. Obecność uznanego aktora na takiej imprezie wszystkich dziwi. To nie jego świat. Ale gdy zaszywa się w kącie z Moniką i pogrąża w intymnej rozmowie, sprawa zaczyna być jasna. „Od razu pomyślałam, że coś w tym jest”, przyznaje warszawska bywalczyni. Lecz nie wszystkim to pasuje. „Nigdy bym nie pomyślała, że właśnie Zbyszek”, dziwi się dawna koleżanka Moniki. „Oni zupełnie do siebie nie pasują. Monika szczuplutka, wysoka, nowoczesna, a Zamachowski zawsze niedbale ubrany, mizernego wzrostu i z lekką nadwagą.

Ona jak żywe srebro, dowcipna, otwarta. On refleksyjny i zawsze jakby zadumany”. Ale życie zaskakuje. Monika i Zbyszek są dorosłymi ludźmi. Dlatego przestaje ich bawić ciuciubabka. W styczniu tego roku jadą razem na narty do Szklarskiej Poręby. Paparazzi mają używanie. Ich wspólne zdjęcia obiegają plotkarskie portale. Czas na następny krok. Na premierze „Rzezi” Romana Polańskiego pojawiają się już oficjalnie razem. I jakby tego było mało – w towarzystwie najstarszej córki aktorka, 18-letniej Marysi. Warszawka huczy. Taki skandal nie zdarza się często. Dwa małżeństwa uznawane za niemal idealne rozpadły się. I jeszcze ten romans. Internauci też nie przebierają w słowach. Przez plotkarskie portale przewala się fala krytyki.


Cios od losu

Zakochany aktor i dziennikarka idą na całość. Zbyszek przeprowadza się do Moniki. Wielką willę, wartą dwa miliony złotych, zaprojektował jej ojciec architekt. Dom stoi od zeszłego roku. Miał służyć Monice i szkockiemu pilotowi. Ale Malcolm nie zdążył się tam zadomowić. Teraz Monika przemeblowuje starannie willę. Chce zapomnieć. Niestety, los szykuje nowy dramat. Na początku kwietnia umiera młodszy brat Moniki – 35-letni Filip Pietkiewicz. Martwego mężczyznę znaleziono w jego mieszkaniu. Powód i okoliczności śmierci nieznane. Tajemnicę bada prokuratura. Jamie Malcolm deklaruje pomoc przy dzieciach. Monika jedzie na pogrzeb do Wrocławia. Tam decyduje, że matka zamieszka z nią. Barbara Trzeciak-Pietkiewicz przeprowadza się do Warszawy. Obie wspólnie opłakują brak najbliższej osoby. Zamachowskiemu trudno nadążyć za zmianami. Czuje się, jakby wsiadł na karuzelę. Ale teraz najważniejsze, aby być przy ukochanej. Wspierać ją w tragedii.

Śluby i rozwody

Wspólnie mają sześcioro dzieci. Monika Richardson – Tomka i Zosię. Dzieci Zbyszka Zamachowskiego to: Maria, Antoni, Tadeusz i Bronisława. Znajomi aktora zdradzają, że starsze dzieci akceptują wybór ojca. Młodsze są rozżalone. Trudno im się dziwić. Ich bezpieczny świat legł w gruzach. Na szczęście rodzice chcą dla nich jak najlepiej. Dlatego Zamachowski nie szarpie się w sądzie. Wszystko rozgrywa się 2 kwietnia na jednej rozprawie. W 40 minut zamyka swoje 18-letnie małżeństwo. Oddaje byłej żonie dom, samochód i lokaty bankowe. Alimenty wynoszą cztery tysiące złotych. W zamian chce, aby rozwód odbył się bez orzekania o winie. I pragnie nieograniczonego kontaktu z dziećmi. Aleksandra Justa zgadza się. Po rozprawie idzie ze swoją adwokat na kawę i ciastka. Monika Richardson też zaczyna porządkować swoje życie. Tłumaczy dzieciom, że przeżywa trudny czas. Zapewnia o swojej miłości. Z Malcolmem rozmawia o trudnych finansowych sprawach. Mają do podziału spory majątek. I chyba znajdują porozumienie. On zatrzyma angielski dom, ona – polski.  

1/3
Monika i Zbigniew Zamachowscy
Copyright @East News
1/3

Monika i Zbigniew Zamachowscy

2/3
Monika i Zbigniew Zamachowscy
Copyright @East News
2/3

Monika i Zbigniew Zamachowscy

3/3
Monika i Zbigniew Zamachowscy
Copyright @East News
3/3

Monika i Zbigniew Zamachowscy

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.