Melanie Griffith, Antonio Banderas, 2011
Fot. PHOTOSHOT/REPORTER
NIEZWYKŁE HISTORIE

Antonio Banderas i Melanie Griffith: „Jest moją rodziną i będę ją kochać do dnia mojej śmierci”

Rozstali się po 18 latach małżeństwa, przyjaźnią się do dzisiaj

Olga Figaszewska 14 września 2022 16:50
Melanie Griffith, Antonio Banderas, 2011
Fot. PHOTOSHOT/REPORTER

Kiedy Melanie Griffith i Antonio Banderas ogłosili, że rozstają się po 18 latach małżeństwa, wielu nie mogło w to uwierzyć. Historia jednej z najgorętszych par Hollywood zakończyła się w 2015 roku. Jak wyglądał związek Antonio Banderasa i Melanie Griffith? Dlaczego nie udało im się przetrwać? Po latach wciąż pozostają w przyjacielskich relacjach i mówią o sobie z szacunkiem i miłością. 

Nieudane relacje Melanie Griffith

Każde z nich pragnęło miłości, tej prawdziwej i szczęśliwej… Zwłaszcza Melanie. Aktorka ma za sobą burzliwą uczuciową przeszłość. Po raz pierwszy wyszła za mąż za Dona Johnsona. Miała zaledwie 19 lat, a ich relacja przetrwała kilka miesięcy. „Dwie tak temperamentne osoby pod jednym dachem? To się nie mogło udać”, podsumowywali znajomi. Po raz kolejny na ślubnym kobiercu stanęła w 1982 roku u boku Stevena Bauera. Para powitała na świecie syna, Alexandra. I ten związek nie przetrwał. Melanie wtedy  wyjawiła, że ma poważne problemy z uzależnieniem od alkoholu. Na odwyk  po raz pierwszy trafiła w drugiej połowie lat 80.

Wtedy pomocną dłoń wyciągnął do niej były mąż, Don Johnsona. Na chwilę udało mu się  wyciągnąć ukochaną ze szponów nałogu. Postanowili, że po latach rozłąki spróbują znów stworzyć rodzinę. Wtedy też na świat przyszła ich córka, Dakota Johnson. Jednak relacja aktorskiej pary po raz kolejny zakończyła się burzliwą atmosferą. Don Johnson, który sam wcześniej miał problemy z uzależnieniem, wpadł w jego sidła. Melanie straciła wsparcie, którego tak potrzebowała... Była przerażona. Obawiała się, że za chwilę spotka ją podobny los. 

Media wielokrotnie rozpisywały się na temat uzależnień aktorki od narkotyków i alkoholu. To była zapłata, którą musiała ponieść za sukces... Z rozbrajającą szczerością opowiadała, jak często wciągała kokainę, a każdy dzień zaczynała i kończyła drinkiem. „Kokaina i alkohol dają to fizyczne uczucie… ciepło, którym ciało zastępuje brak uczuć, które powinno było otrzymać w dzieciństwie”, zwierzała się w jednym z wywiadów. 

Czytaj także: Emily Blunt i John Krasinski: „Najlepsze dni w moim życiu zaczęły się, kiedy poznałem żonę”

Melanie Griffith i Antonio Banderas: jak się poznali. Historia miłości

Wszystko miało się zmienić w chwili, gdy w jej życiu pojawił się Antonio Banderas. Ich ścieżki połączyły się na planie filmu „Zbyt wiele”. Tak naprawdę poznali się dużo wcześniej, bo w 1989 roku na gali rozdania Oscarów. Oboje byli wówczas w związkach, ale dało się wyczuć, że zrobili na sobie wrażenie. Podobno pierwsza rozmowa dotyczyła… wieku!

To była pierwsza rzecz, jaką od niego usłyszałam. Nikt wcześniej mnie tak nie potraktował, ale było w nim też coś magnetyzującego”, relacjonowała Melanie Griffith w rozmowie z AARP.

Antonio Banderas, Melanie Griffith, 1996
Fot. Mary Evans Picture Library/East News

Antonio Banderas i Melanie Griffith na planie filmu Zbyt wiele

Do dziś niektórzy zadają sobie pytanie, jak Melanie udało się usidlić Banderasa. Kiedy ich drogi połączyły się na planie komedii „Zbyt wiele”, było pewne, że tych dwoje połączy gorąca miłość. „Myśleliśmy, że może to zwykłe zauroczenie, w końcu graliśmy parę. Ale spędzaliśmy ze sobą tyle czasu i tak dobrze czuliśmy się w swoim towarzystwie, że w końcu wszystko stało się jasne”, wyznała gwiazda w wywiadzie dla People. Dla Melanie Griffith aktor zostawił swoją ówczesną żonę, Anę Lezę. Zaledwie po kilku miesiącach wzięli ślub!

Pobrali się 14 maja 1996 roku. Owocem ich związku jest córka, Stella. Byli pewni, że nic ich nie rozdzieli i bajka będzie trwała jeszcze długo.

Melanie odnalazła wsparcie, którego tak potrzebowała i wspólnie budowali przyszłość. Antonio traktował dzieci z jej poprzednich związków jak własne, otaczał je miłością. Wspólnie z Melanie pracowali nad kolejnymi filmami. Griffith przekonywała, że u boku Antonio Banderasa poczuła się w końcu szczęśliwa. Przy nim była zawsze sobą. Kiedy wydawało się, że nic nie zakłóci ich spokoju, Melanie wpadła w kolejny nałóg. Niestety, pojawiło się uzależnienie od leków przeciwbólowych.

Czytaj także: W latach 90. byli najgłośniejszą parą Hollywood. Historia miłości Angeliny Jolie i Billy'ego Boba Thorntona

EN_00021368_0025, Melanie Griffith, Antonio Banderas z córką Stellą, 1998
Fot. EAST NEWS

Melanie Griffith i Antonio Banderas z córką Stellą, 1998 rok

Melanie Griffith i Antonio Banderas: rozstanie

Para wspólnie starała się rozwiązać problem. „Codziennie garściami łykałam tabletki, które przepisywał mi mój lekarz. Myślałam, że kontroluję sytuację. Tłumaczyłam sobie, że leki pomagają mi walczyć z bólem pleców po poważnej kontuzji. Niestety pomyliłam się”, tłumaczyła aktorka.

Kiedy ona walczyła z demonami, on był dla niej podporą w trudnych chwilach. Antonio Banderas nie wstydził się mówić na głos o problemach żony z alkoholem i środkami przeciwbólowymi. „Od lat walczymy z jej uzależnieniem. Mam nadzieję, że tym razem wreszcie je pokonamy”, obwieścił w jednym z telewizyjnych show.

Na ich rozstanie zapowiadało się już od dłuższego czasu. Nikt tutaj nikogo nie oszukiwał

Dodawał, że nie może opuścić ukochanej w tak trudnym dla niej momencie. Nie poddawał się, prowadził ją na spotkania AA, pilnował, by nie szukała okazji do sięgania po używki. Potem wspólnie starali się pomagać innym osobom, uwięzionym w sidłach nałogu i wspierali ośrodki leczenia uzależnień. Trudne doświadczenia miały wzmocnić ich związek... Tak się nie stało. 

Media w tym samym czasie podawały, że to sam aktor zmęczony rodzinną sytuacją. Melanie podobno nie kontrolowała swoich zachowań, wpadała w ciągi alkoholowe, była zazdrosna i zaborcza… To stawało się dla niego dużym obciążeniem.

Czytaj także: Wielka kariera czy prywatność? Eva Mendes i Ryan Gosling udowadniają, że można mieć jedno i drugie

 Antonio Banderas, Melanie Griffith 2005 rok
Fot. EVERETT COLLECTION/EAST NEWS

Antonio Banderas i  Melanie Griffith w 2005 roku

Plotki o kryzysie w ich małżeństwie powracały niczym bumerang. Powoływano się na bliskich pary, którzy mieli informować, że uczucie między aktorską parą po prostu się wypaliło. „Na ich rozstanie zapowiadało się już od dłuższego czasu. Nikt tutaj nikogo nie oszukiwał”, pisano. Wkrótce te słowa miały znaleźć swoje potwierdzenie. W tym samym czasie Melanie zaczęła swoje eksperymenty z chirurgią plastyczną. Chciała za wszelką cenę utrzymać przy sobie młodość, ale to tylko przyniosło odwrotny efekt…  Niektórzy sugerowali, że uzależniła się od nich przez problemy małżeńskie. Sam Banderas miał za każdym razem prosić żonę, by przestała ingerować w swój wygląd. Aktorka ma na swoim koncie kilkadziesiąt operacji plastycznych. A lekarze podkreślali, że w ten sposób gwiazda zastępuje jeden nałóg kolejnym...

Antonio Banderas i Melanie Griffith: rozstali się siedem lat temu

Podobno Antonio Banderas coraz częściej miał wspominać w rozmowie z przyjaciółmi o rozstaniu z Melanie. Bliscy pary do końca wierzyli, że żadnego rozwodu nie będzie.  Jeszcze przed podaniem oficjalnej informacji, przyjaciółka Banderasa mówiła wprost: „On naprawdę mocno ją kocha. Wciąż powtarzał, że nie chce, by jego małżeństwo się rozpadło. Był naprawdę przygnębiony, widać, że przechodzi przez bardzo trudne chwile. Doradziłam mu, żeby się nie poddawał”.

Było za późno. O zakończeniu swojej historii małżonkowie poinformowali w 2014 roku. „Wspólnie postanowiliśmy zgodnie zakończyć nasze małżeństwo, po prawie dwudziestu lat wspólnego życia pełnego miłości. Postanowiliśmy w przyjazny i pełen szacunku do siebie, swoich rodzin i przyjaciół sposób, podziękować za wspaniały czas, jaki spędziliśmy razem”, zaznaczyli w oświadczeniu.

Byliśmy w kontakcie przez te wszystkie lata, udało nam się rozstać w spokoju i zgodzie

Podobno para starała się zażegnać problemy i korzystała z pomocy psychoterapeuty… Chodziło im przede wszystkim o córkę, Stellę. „We wrześniu Stella skończy 18 lat; chcieli po prostu zaczekać z rozwodem, aż dorośnie i wyprowadzi się z domu”, twierdziła bliska osoba z ich otoczenia. Melanie Griffith i Antonio Banderas rozwiedli się 4 grudnia 2015 roku.

Czytaj także: Jennifer Aniston i Brad Pitt: „Będę go kochać do końca życia. To był piękny, skomplikowany związek”

 Antonio Banderas, Melanie Griffith 2013 rok
Fot. Adam Scull/agefotostock/East News

 Antonio Banderas, Melanie Griffith 2013 rok

Melanie w pozwie rozwodowym podkreśliła, że rozwód nastąpił z powodu „różnic nie do pogodzenia”. Do dziś byłych małżonków łączy przyjaźń. Melanie i Antonio są w stałym kontakcie i składają sobie wizyty. „Nawet jeśli jesteśmy po rozwodzie, ona jest moją rodziną i będę ją kochać do dnia mojej śmierci. Byliśmy w kontakcie przez te wszystkie lata, udało nam się rozstać w spokoju i zgodzie”, mówił Antonio Banderas dla People.

Banderas i Griffith: przyjaźń po rozwodzie

Po rozwodzie Melanie Griffith usunęła tatuaż z imieniem byłego męża. Jednak wciąż powracała na Instagramie do wspomnień, które wspólnie kolekcjonowali. On zaczął swoją drugą młodość i odnalazł miłość. Antonio Banderas znalazł szczęście u boku Nicole Kimpel, młodszą o 20 lat konsultantką inwestycyjną z Holandii. Teraz aktor niewiele wyjawia na temat swojego życia prywatnego. Pielęgnuje swój nowy związek. Po rozstaniu z Melanie wyraża się o byłej żonie z szacunkiem. Pewne wyznanie aktora poruszyło jego fanów. „Podziwiam i szanuję Melanie przede wszystkim jako wspaniałą aktorkę. Zawsze to powtarzałem. Poza tym jest to osoba, którą kochałem, kocham i zawsze będę kochać”, podkreślał w jednym z wywiadów.

Z kolei Melanie Griffith ma już dość związków. Od rozwodu z były mężem nie spieszy jej się do kolejnego ślubu. „Jeśli masz 60 lat, trójkę dzieci i żyjesz życiem, o jakim zawsze marzyłaś, po co się żenić?”, podkreślała. Aktorka stara się czerpać z życia pełnymi garściami i poświęca się pracy. Przekonuje także, że rozprawiła się ze wszystkimi uzależnieniami.  

Źródło: Uroda Życia, Hello Zdrowie, Plotek.pl, WP Film, Gala.pl

Antonio Banderas i Nicole Kimpel, 2020 rok. Para zachwycała podczas imprezy Vanity Fair

EN_01414621_3174, Antonio Banderas, Nicole Kimpel, 2020 ro
Fot. JEAN-BAPTISTE LACROIX/AFP/East News

 

Melanie Griffith 2019 rok: 

EN_01398761_0005, Melanie Griffith 2019 rok
Fot. David Fisher/REX/East News

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.