Gabriela Czernecka 20 sierpnia 2017 09:30
1/9
Janusz Głowacki
Copyright @East News
1/9

Dramaturg, felietonista, prozaik, autor filmowych scenariuszy. Janusz Głowacki zmarł 19 sierpnia 2017 roku w wieku 79 lat. O śmierci wybitnego artysty poinformowała jego żona, Olena Leonenko-Głowacka. „Odszedł mój najukochańszy mąż”, napisała. Data i miejsce pogrzebu nie są jeszcze znane.

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

 

Janusz Głowacki nie żyje

 

Informacja o śmierci Janusza Głowackiego wstrząsnęła światem mediów, kultury i sztuki. „Potrafił zobaczyć więcej niż wszyscy”, wspomina go przyjaciel, Jerzy Iwaszkiewicz. Wiele gwiazd na swoich profilach społecznościowych również postanowiło zamieścić żałobne wpisy. Jedni w kilku słowach inni w dłuższych formach uczcili pamięć o wybitnym twórcy. Janusza Głowackiego wspominają m.in.: Aleksandra Kwaśniewska oraz Krystyna Janda. Kto jeszcze?

 

Zobacz: Jerzy Iwaszkiewicz wzruszająco o Januszu Głowackim

 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie wyjątkowo wzruszające wpisy o Januszu Głowackim. Tak wspominają go gwiazdy.

 

Polecamy także: TYLKO U NAS „Potrafił zobaczyć więcej niż wszyscy”. Jerzy Iwaszkiewicz wspomina Janusza Głowackiego

2/9
Krystyna Janda
Copyright @VIVA!
2/9

Krystyna Janda we wzruszających słowach wspomina Janusza Głowackiego. „Janusz! Janusz! Nie możliwe! Nie ma Cię nagle! Cyniczny uśmiech, luźny chód, odpięta koszula, głowa pełna przenikliwych , często gorzkich myśli i gorące, gorące serce ukryte jak najgłębiej, dla niepoznaki. Żegnaj. Już tam na Ciebie wielu czekało. Bawcie się dobrze” , napisała na Facebooku.

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

3/9
Beata Tadla z kotem
Copyright @Iza Grzybowska/VOYK
3/9

„Bardzo smutno, gdy odchodzą mądrzy, twórczy i wielcy ludzie. Janusz Głowacki nie żyje. Dziękuję za wszystkie rozmowy”, napisała Beata Tadla o Januszu Głowackim.

 

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

4/9
Sławomir Uniatowski, Sławek Uniatowski
Copyright @Arcadius Mauritz Photographer
4/9

Zmarł dziś Janusz Głowacki. Był to jeden z tych mężczyzn, którym chciałem się stać, kiedy dorosnę. Odważny, szarmancki, inteligentny i gdyby był aktorem, spokojnie mógłby zagrać Bonda”, napisał o nim Sławek Uniatowski.  Muzyk wspomniał także, jak doszło do jego spotkania z artystą: Poznaliśmy się na moim koncercie, graliśmy Cole Portera. Na zawsze w pamięci pozostanie mi obraz mężczyzny w porządnie rozpiętej koszuli. Być jak Wodecki, być jak Głowacki..., wspomina we wpisie na Instagramie.

 

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

5/9
Kuba Wojewódzki, Viva! marzec 2007
Copyright @Jacek Poremba
5/9

A umawialiśmy się, że przyjdziesz do mojego programu ... k. - napisał Kuba Wojewódzki na swoim Facebooku.

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

6/9
Aleksandra Kwaśniewska
Copyright @Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
6/9

Na swoim Instagramie Aleksandra Kwaśniewska zamieściła zdjęcie jednej z książek Janusza Głowackiego, z personalną dedykacją od autora: Droga Olu, zawsze chciej za dużo. Ola Kwaśniewska zdjęcie podpisała krótko: Panie Januszu… Będę pamiętać…”.

 

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

7/9
Karolina Korwin-Piotrowska, „Sława’’, książka
Copyright @Instagram @Karolina Korwin-Piotrowska
7/9

Karolina Korwin Piotrowska zamieściła obszerny post, w którym przedstawiła, kim według niej był Janusz Głowacki. Dla mnie ktoś kto miał niezwykle "ucho" na to, co go otacza, kosmiczny zmysł obserwacji ludzi, zdarzeń, słów. Dla mnie to ktoś, kto napisał scenariusz do "Polowania na muchy" Wajdy. 1969 rok, a my wtedy, zanim zrobili to Amerykanie, pokazujemy tragikomiczny, brutalny obraz rodziny, rozpadu związku, bezkompromisowy obraz kobiety skupionej na karierze i mężczyzny, który w jej rękach jest jak potulna plastelina. Kiedyś rozmawiałam z nim o tym, zachwycona filmem i pytałam go, dlaczego jest tak niedoceniony, tak pomijany, choć dla mnie to jeden z lepszych filmów Wajdy, jedyny tak ironiczny, komediowy, ostry. Powiedział mi " wie pani, tak bywa". Może Polska nie była wtedy gotowa na na tak bezkompromisowy i prowokacyjny oraz boleśnie szczery film? Dzisiaj zobaczę sobie ten film. Genialna Braunek, Malanowicz, Skarzanka i Olbrychski. Świetny, niedoceniony, wiecznie młody film. Nic się nie zmieniło. Myślimy tak samo, kochamy tak samo, mamy podobne ambicje, mamy tylko może lepsze ciuchy a na muchy muchozol zamiast zwisających wszędzie plastrów. Jesteśmy dokładnie tacy jak wtedy celnie, z pazurem i dowcipem, opisał nas Glowacki a mistrz Andrzej Wajda wirtuozowsko sfilmował”, napisała dziennikarka.

 

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

8/9
Tomasz Lis
Copyright @EastNews
8/9

„Bardzo, bardzo smutna wiadomość” - napisał Tomasz Lis na Twitterze.

 

 

Polecamy: Janusz Głowacki nie żyje. Wybitny prozaik miał 79 lat

9/9
Ada Fijał
Copyright @East News
9/9

Ada Fijał wspomina Janusza Głowackiego słowami:  „Bez rozmów z Panem na obiadach w „Czytelniku” już nie będzie tak samo”, napisała na Facebooku.

 

 

Polecamy: TYLKO U NAS „Potrafił zobaczyć więcej niż wszyscy”. Jerzy Iwaszkiewicz wspomina Janusza Głowackiego

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.