Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Fot. ks. Wojtek Drozdowicz
O TYM SIĘ MÓWI

Ewa Błaszczyk przekazała smutne wiadomości z kliniki "Budzik". Aktorka prosi o wsparcie

Ten problem spędza aktorce sen z powiek 

Dorota Falkowska 17 listopada 2021 08:48
Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Fot. ks. Wojtek Drozdowicz

W przyszłym roku minie okrągłe 20 lat od założenia fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?. W związku z jubileuszem aktorka bardzo liczyła na to, że tę datę uświetni otwarcie nowej siedziby klinki Budzik w Warszawie. Niestety na drodze do realizacji tego postanowienia pojawiły się duże przeszkody. 

Ewa Błaszczyk o stanie zdrowia jej córki Oli

Po osobistym dramacie, jaki spotkał Ewę Błaszczyk i jej córkę (Ola w wieku 4 lat zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę), aktorka wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem założyła fundację Akogo?, która od niemal dwudziestu lat niesie pomoc pacjentom w śpiączce. Aktorka od lat robi wszystko, aby stan Oli uległ poprawie, jednak jak wyjawiła w ostatnim wywiadzie, swojej córce nie może już bardziej pomóc...

"Właściwie już wykorzystaliśmy wszystkie możliwości. Ona się oczywiście poprawia, bo cały czas pracujemy ciężko z całym teamem i wykorzystujemy stymulator w przedłużonym rdzeniu tylnego sznura. To, co robiliśmy z Japończykami. Ola była najtrudniejszym pacjentem w tej grupie, najbardziej oddalonym od zdarzenia, co zawsze gorzej rokuje. Ale bardzo wielu osobom się znacznie poprawiło, więc to ma sens. Będziemy szukać w nauce nowych rozwiązań i nowych pomysłów", wyznała aktorka w wywiadzie dla "Super Express". 

Przez ostatnie lata dzięki fundacji wybudzono już kilkadziesiąt małych podopiecznych, a od 2017 roku na taką pomoc mogą liczyć także dorośli, którzy zapadli w śpiączkę. W Olsztynie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, powstał pierwszy oddział "wybudzeniowy" dla dorosłych.

Czytaj także: Marianna Janczarska to kobieta wielu talentów! Czym zajmuje się córka Ewy Błaszczyk?  

Ewa Błaszczyk z córką Marianną

Ewa błaszczyk  i Marianna Janczarska, Viva! Styczeń 2013
Fot. Olga Majrowska

Ewa Błaszczyk przekazała smutne wiadomości z kliniki "Budzik"

O taki sam oddział planowano rozbudować klinikę "Budzik" przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Mimo że wiele udało się przy tym projekcie dokonać, Ewa Błaszczyk podzieliła się smutną wiadomością. 

"Klinika Budzik, którą budujemy przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, wciąż nie daje nam spać. Nie będę czarować i opowiadać. Powiem twardo: brakuje nam 16 mln złotych, żeby ją skończyć", wyjawiła w rozmowie z "Super Expressem". 

Według relacji aktorki, prace zewnętrzne są właściwie skończone, problemem jest natomiast wyposażenie szpitala... 

"Z zewnątrz to wygląda tak, jakby jutro tam mogli wejść pacjenci. W magazynach czeka wyposażenie, ale trzeba podłączyć wszystkie węzły ciepłownicze, gazy medyczne itd." - wymieniała przeszkody Ewa Błaszczyk.

W serwisie YouTube można obejrzeć apel aktorki i szczegółowe informacje dotyczące nowego oddziału kliniki "Budzik". Aby wesprzeć fundację, można wysłać charytatywnego SMS lub przekazać datki na konto "Budzika". 

Czytaj też: Tak brzmiały ostatnie słowa córki Ewy Błaszczyk, zanim zapadła w śpiączkę

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.