Elisabeth Duda, Dorota Wellman w kampanii sieci Lidl - konferencja prasowa, 02.09.2015 Warszawa
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER
Z życia gwiazd

Elisabeth Duda. Co stało się z gwiazdą Europa da się lubić? Tak dziś wygląda jej życie

„Trzeba robić swoje i choćby małymi krokami, ale dążyć do szczęścia i spełnienia”

Marta Nawacka 12 października 2021 17:55
Elisabeth Duda, Dorota Wellman w kampanii sieci Lidl - konferencja prasowa, 02.09.2015 Warszawa
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Ponad dekadę temu Francuzka o polskich korzeniach stała się popularna w naszym kraju za sprawą programu „Europa da się lubić”. Kobieta, z wykształcenia aktorka, marzyła jednak o graniu, a rola prezenterki jej nie wystarczała. Wróciła do Francji, jednak potem nagle pojawiła się w Polsce występując w Dzień Dobry TVN. Co dziś u niej słychać?

Kim jest Elisabeth Duda?

Córka Polki i Francuza urodziła się we Francji. Tam studiowała stosunki międzynarodowe, które potem postanowiła rzucić, by przyjechać do Polski. W Łodzi Elisabeth Duda zaczęła studia w szkole aktorskiej. W 2003 roku debiutowała w programie „Europa da się lubić”, czym zaskarbiła sobie sympatię widzów i sporą popularność. „Ludzie bardzo pozytywnie wspominają ten program i cały czas za nim tęsknią. Do dziś dostaję mnóstwo listów od fanów. Wszystkie zbieram, bo to dla mnie ogromna pamiątka. Wiele osób pisze mi, że byłam dla nich inspiracją i dzięki mnie zaczęli uczyć się francuskiego lub wyjechali do Francji”, wspominała w rozmowie z Plejadą.

Czytaj też: Marta Grzywacz była gwiazdą Wiadomości TVP. Straciła pracę przez fatalny romans

Elisabeth Duda na planie programu Dzień Dobry TVN, 6.05.2008, Warszawa
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Elisabeth Duda na planie programu Dzień Dobry TVN, 6.05.2008, Warszawa

Elisabeth Duda, lipiec 2009, Warszawa
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Elisabeth Duda, lipiec 2009, Warszawa

Elisabeth Duda – kariera

W 2008 roku aktorka wystąpiła w siódmej edycji „Tańca z Gwiazdami”, gdzie próbowała swoich sił na parkiecie. W międzyczasie dostawała również sporo innych propozycji, jednak grała głównie epizodyczne role w popularnych polskich serialach. Elisabeth Dudę mogliśmy zobaczyć m.in. w „Niani” czy „Agentkach”. W 2009 roku była gospodynią programu „Goście, goście” emitowany w stacji TVN Warszawa, prowadziła także „Projekt plaża” w TVN oraz „Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej” w TVP. Trafiła też na okładkę „Playboya”. W 2016 roku zagrała w „Na dobre i na złe”. „Muszę przyznać, genialny szpital. Wczoraj przepuklina, a dziś jak gdyby nigdy nic. A tak na serio, przemiła ekipa. Chyba zacznę oglądać "Na dobre i na złe", pisała wówczas na swoim Facebooku. To wszystko dla kobiety pragnącej spełniać się jako aktorka było jednak niewystarczające i z powodu braku propozycji zawodowych w naszym kraju, Elisabeth Duda postanowiła wrócić do Francji. „Zastanawiałam się, po co to wszystko i po co poświęciłam tyle czasu temu zawodowi. Nie wiedziałam, czy to dlatego, że jestem słaba, czy może z jakichś innych powodów. Miałam poczucie, że nikt nie szanuje mnie jako artystki. Najgorszy w tym zawodzie jest brak wiary w siebie. U mnie on się pojawił i może dlatego też wyjechałam z Polski, bo liczyłam, że w Paryżu to się zmieni”, tłumaczyła swoją decyzję w Plejadzie.

Decyzja okazała się być trafiona, a Elisabeth Duda dostała dostała angaż w jednym z teatrów, pojawiało się także coraz więcej propozycji zawodowych. Aktorka występowała zarówno we francuskich, jak i polskich produkcjach. Swoich sił próbowała również w dubbingu, a jej głos mogliśmy usłyszeć m.in. w polskiej wersji „Auta 2”. Dodatkowo Elisabeth Duda zasłynęła też jako... pisarka. Publikowała książki o Francji, a także o samym Paryżu. „Paryż otworzył mi oczy na wiele rzeczy. Nabrałam dystansu do siebie i świata. Zrozumiałam, że nie warto przejmować się jednym złośliwym zdaniem czy krzywym spojrzeniem. Trzeba robić swoje i choćby małymi krokami, ale dążyć do szczęścia i spełnienia”, tłumaczyła kilka lat temu w Plejadzie.

Ponadto Elisabeth Duda pomagała rodzicom prowadzić rodzinną firmę, a podczas pandemii odkrywała w sobie nowe talenty, poświęcając się głównie działalności w sieci. „Przez ten koronawirus rzeczywiście stałam się reżyserką, producentką, gdzieś tam rekwizytorką, dźwiękowcem, operatorem, oświetleniowcem i aktorką, ale zabawa jest fantastyczna”, mówiła na antenie TVN. W 2020 roku aktorka pojawiła się w programie „Dzień Dobry TVN”, gdzie opowiedziała o swojej fascynacji Marią Skłodowską-Curie. „Jest wspaniałą postacią. Taka ciemna, szara mysz, ale też feministka - choć nie lubiła tego określenia. Paradoksalnie jako jedyny człowiek na świecie dostała dwie nagrody Nobla przed otrzymaniem praw wyborczych we Francji. Zmarła w 1934 roku, a we Francji kobiety dopuszczono do głosowania w 1944”, mówiła Elisabeth Duda. W rolę słynnej polskiej noblistki aktorka miała szansę wcielić się w filmie „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” Krzysztofa Rogulskiego, a biografia kobiety bardzo ją wciągnęła. „Zaczęłam sobie uświadamiać, jaka to jest odpowiedzialność zagrać taką rolę”, wyznała. Elisabeth Duda znana jest szerzej francuskiej widowni, głównie po udziale w komedii romantycznej "Poznajmy się jeszcze raz", miniserialu "Les sauvages" i dramacie "L'étreinte".  

Zobacz także: Iwona Schymalla była największą gwiazdą TVP. Odeszła i... zmieniła swoje życie

Elisabeth Duda, Mario Di Somma, Taniec z Gwiazdami edycja 7 - prezentacja par, 26.02.2008
Fot. TRICOLORS/East News

Elisabeth Duda, Mario Di Somma, Taniec z Gwiazdami edycja 7 - prezentacja par, 26.02.2008

Elisabeth Duda na pokazie filmu w Muzeum Kinematografii, 15.03.2012, Łódź
Fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Elisabeth Duda na pokazie filmu w Muzeum Kinematografii, 15.03.2012, Łódź

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.