Rafał Trzaskowski
Fot. Justyna ROJEK/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Dzieci wrócą do szkół 1. września. Rafał Trzaskowski w mocnych słowach o decyzji rządu!

„Niezbyt to logiczne…”

Rafał Kowalski 6 sierpnia 2020 13:55
Rafał Trzaskowski
Fot. Justyna ROJEK/East News

Pierwszego września wszyscy polscy uczniowie wrócą do szkół. Taką decyzję - mimo spodziewanej drugiej fali koronawirusa - przedstawił ostatnio minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał on też, że dzieci będą jedynie myć ręce przed wejściem do budynków oświaty. Maseczki czy rękawiczki podczas lekcji nie będą potrzebne. Co na taki ruch rządu odpowiedział Rafał Trzaskowski? Prezydent Warszawy dziwi się, że na wiosnę szkoły były zamykane przy 100 nowych zakażeniach koronawirusem dziennie, a dziś są otwierane, gdy dzienna liczba zarażonych w Polsce jest 6 razy większa…

Rafał Trzaskowski o otwarciu szkół we wrześniu 2020

Prezydent Warszawy nie rozumie, na jakiej podstawie została podjęta decyzja o rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego w tradycyjnej formie, skoro od kilku tygodni notowany jest wzrost nowych zachorowań na COVID-19. „Ja nie mam dostępu do epidemiologów, do analiz, nie jestem ministrem zdrowia, który – jak się domyślam – współpracuje ze swoimi koleżankami i kolegami z UE oraz WHO. Mogę co najwyżej kierować się tylko zdrowym rozsądkiem, który oczywiście każe mi zadawać rządzącym pytania. Kiedy mieliśmy 100 przypadków zarażeń dziennie szkoły były zamykane, a teraz, kiedy mamy ich ponad 600, będą otwierane. Niezbyt to logiczne”, ocenił polityk w rozmowie z Onetem.

W tym samym wywiadzie przyznał, że jemu, samorządowcom i dyrektorom szkół nie podoba się, że rządzący chcą w wielu kwestiach zrzucić z siebie odpowiedzialność. Nie ma na przykład wciąż opublikowanego dokumentu, który regulowałby, jak nauczyciele powinni zachowywać się w danych sytuacjach. Dariusz Piontkowski obiecał podczas środowej konferencji, że takie zapisy zostaną opracowane i ujawnione już wkrótce. Rząd przewidział 3 modele nauczenia – w zależności od liczby zakażeń w danym rejonie kraju.

Rafał Trzaskowski ma za złe rządzącym takie podejście do sprawy. „Kiedy oświadczyli wszem wobec, że sobie poradzili z epidemią i że należy na wyścigi organizować wybory, to sami wypinali pierś po ordery. Kiedy znowu jest problem, tą odpowiedzialnością nazbyt chętnie się dzielą. A my, samorządowcy, zmuszeni jesteśmy przygotować szkoły kierując się wyłącznie naszą najlepszą wiedzą i zdrowym rozsądkiem”, mówił prezydent Warszawy w Onecie.

A czy Wy jesteście spokojni o zdrowie dzieci? 

Dariusz Piontkowski
Fot. FORUM

Rafał Trzaskowski
Fot. Instagram @trzaskowskirafal

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.