Donald Trump
Fot. East News, materiały prasowe
ZE ŚWIATA POLITYKI

Donald Trump człowiekiem roku magazynu „Time”! Zobacz, jak uzasadniono kontrowersyjny wybór

Weronika Bruździak-Gębura 8 grudnia 2016 14:15
Donald Trump
Fot. East News, materiały prasowe

Magazyn „Time” od 1927 roku przyznaje nagrodę człowieka roku. Mogą na nią liczyć nie tylko pojedyncze osoby, ale też grupy, maszyny lub idee, które w danym roku miały największy wpływ na bieg historii. Tegorocznym zwycięzcą został Donald Trump.

 

Donald Trump człowiekiem roku magazynu „Time”

Kontrowersyjny miliarder wygrał listopadowe wybory prezydenckie. W styczniu zajmie miejsce Baracka Obamy w Białym Domu. Magazyn „Time” wybrał go człowiekiem 2016 roku. Decyzję ogłoszono w środę. Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych skomentował wygraną mówiąc, że czuje się zaszczycony.

 

„To wielki zaszczyt. To dla mnie wiele znaczy” - powiedział podczas wywiadu w stacji NBC.

 

Kapituła konkursu wybór uzasadniła w dość gorzkich słowach:

„Trudno oszacować skalę zamętu wywołanego przez republikańskiego kandydata. Tytuł przyznany za przypomnienie Ameryce, że demagogia żywi się desperacją, a prawda jest tylko tak potężna, jak zaufanie do tych, którzy ją wygłaszają. Za oddanie głosu ukrytemu elektoratowi przez upowszechnienie jego gniewu i lęków oraz za budowanie politycznej kultury jutra przez demolowanie wczorajszej”.

 

Na drugim miejscu znalazła się kontrkandydatka Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydencki, Hillary Clinton.

 

Wybory magazynu „Time” na przestrzeni lat

Wśród laureatów nagrody Człowiek Roku magazynu „Time” znalazły się wybitne postaci, takie jak: Mahatma Gandhi (1930), Królowa Elżbieta II (1952), John F. Kennedy (1961), Martin Luther King (1963) czy Barack Obama (2008 i 2012). Nie zabrakło też Polaków: Lech Wałęsa (1981) i Jan Paweł II (1994). Wśród zwycięzców znalazły się też czarne charaktery historii: Adolf Hitler (1938) i Józef Stalin (1939 i 1942). W 2007 roku tytuł otrzymał Władimir Putin. Nagrodę zgarnął też frontman U2, Bono (2005) czy Mark Zucekerberg, założyciel Facebooka (2010).

 

Raz na jakiś czas kapituła konkursu decyduje się na wybór abstrakcyjny, taki jak: Węgierski powstaniec (1956), Amerykanki (1975), Komputer (1982), Zagrożona Ziemia (1988), Słynni sygnaliści, czyli osoby nagłaśniające nielegalną działalność innych, w tym władz (2002), Żołnierz Amerykański (2003). W 2006 roku nagrodzony został każdy z nas. Zwycięzcą byłeś „Ty”, czyli społeczność internetowa, w której rządzi każdy z nas (2006).

 

Tuż przed Donaldem Trumpem nagrodę otrzymali papież Franciszek (2013), walczący z Ebolą (2014) i Angela Merkel (2015).

 

Polecamy też: Pół Ameryki go kocha, drugie tyle szczerze nienawidzi. Wszystkie tajemnice Donalda Trumpa​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?