Dawid Woskanian, Top Model
Fot. Instagram @dawid_woskanian
O TYM SIĘ MÓWI

Dawid Woskanian zwycięzcą 8. edycji Top Model. Co o nim wiemy?

20-latek zawalczył o swoje marzenie!

Olga Figaszewska 25 listopada 2019 23:08
Dawid Woskanian, Top Model
Fot. Instagram @dawid_woskanian

Dawid Woskanian zwycięzcą Top Model 8. Gdy tylko pojawił się w programie, przykuł uwagę jurorów i widzów. O jego historii usłyszała cała Polska. 20-letni Dawid Woskanian ma zespół Tourette’a. I chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że wrodzone zaburzenie neurologiczne przekreśla jego plany i marzenia, to on właśnie udowadnił, że jest inaczej!

Dawid Woskanian o życiu z chorobą

Dawid Woskanian swoją historią wzruszył jury Top Model. Trudno było nie uronić łzy po obejrzeniu pierwszego odcinka programu. Po jego emisji do 20-latka napływały tysiące wiadomości i pozytywnych komentarzy. Chwilę później model w towarzystwie swoich sióstr pojawił się na kanapie Dzień Dobry TVN. W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że nie spodziewał się tak ciepłego odzewu ze strony fanów programu i opowiedział o życiu.

Dopiero niedawno udało mu się zaakceptować swoją chorobę. Zespół Tourette’a polega na niekontrolowanych, bezwarunkowych ruchach ciała czy odgłosach. Osoby dotknięte tym zaburzeniem nadmiernie mrugają czy wykrzywiają usta. Zdarza się, że może się to wiązać z wykrzykiwaniem przekleństw, piszczeniem czy nadmiernym pobudzeniem. Przez to chorym trudno jest odnaleźć zrozumienie w społeczeństwie.

„W dzieciństwie bolało mnie, gdy ktoś pytał, co mi jest, czemu mam takie tiki. Przejmowałem się tym, że nigdy nie znajdę sobie dziewczyny. Najgorsza rzecz, która przydarzyła mi się związana z chorobą nastąpiła ostatnio. Starsza pani popatrzyła na mnie i zapytała czy jestem świrem. Odpowiedziałem: „Nie, jestem chory. Mam zespół Tourette’a”. Opowiedziała: „Idź się powieś”. Zaśmiałem się po prostu. Nie wiedziałem, jak mam zareagować”, mówił w programie.

A jednak 20-latek postanowił wziąć udział w castingu do Top Model. Nie brał pod uwagę tego, że w pewnym stopniu stanie się ambasadorem osób zmagających się z zespołem Tourette’a. Dawid od dawna fascynuje się światem modelingu. W podążaniu za marzeniami zawsze mógł liczyć na wsparcie najbliższych. Dla 20-latka udział w programie już na tym etapie wywołał prawdziwą rewolucję.

„Dodało mi to pewności siebie i wiary we własne możliwości. To doświadczenie zwiększyło poczucie mojej wartości”, mówi w rozmowie z Kingą Rusin i Piotrem Kraśko w Dzień Dobry TVN.

Udział Dawida Woskaniana w Top Model 8 wywołał społeczną dyskusję na temat tolerancji i akceptacji osób zmagających się z tym zaburzeniem neurologicznym, a także innymi chorobami. Jak sam mówił: „Ja wiem, że jestem w pewnym sensie inspiracją dla wielu osób, ale jestem taki sam jak każdy inny człowiek. Lubię modeling i chcę z tym jak najbardziej wiązać przyszłość”. „Pozowanie daje mi taką wolność: jestem tylko ja i obiektyw. Obawiałem się jak ludzie mnie przyjmą, że będzie dużo opinii, że dostałem się tylko dlatego, że jestem chory. (...). Jestem z siebie zadowolony i dumny, że mój udział w tym programie dał wiele innym”, wyznał Dawid Woskanian. Właśnie został zwycięzcą Top Model 8. Dawid Woskanian ma przed sobą otwarte drzwi do światowej kariery. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!  

TAGI #Top Model #moda

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.