Marcin Marczak 30 grudnia 2016 14:15
1/6
Hashimoto
Copyright @facebook/eastnews/getty
1/6

Choroba Hashimoto, bo niej mowa, to schorzenie atakujące system immunologiczny. Jej przyczyny są nieznane. Wiadomo jednak, że jest związana z gruczołami tarczycy i należy do schorzeń autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm zwraca się przeciw sobie i zamiast wirusów , atakuje własne komórki.

2/6
marta dyks
Copyright @facebook
2/6

Objawy? Ostatnio w bardzo poruszający sposób opisała je na swoim facebookowym profilu polska modelka Marta Dyks:

Ciągle Ci zimno? Odczuwasz osłabienie, zmęczenie, nic Ci się nie chce, jesteś spowolniona fizycznie, psychicznie. W ciągu dnia jesteś senna. Masz obniżony nastrój, często łapią Cie doły, masz stany depresyjne?Zaburzenie koncentracji, wieczne poddenerwowanie, rozdrażnienie, bezsenność, kłopoty z koncentracją, pamięcią, zmienność nastrojów.

Pojawiają się obrzęki twarzy, powiek, zasinienia pod oczami, wiecznie przesuszona, szara, szorstka skóra, przesuszone i wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie, tycie, bądź przybieranie na wadze, trzymanie wody i opuchnięcie ciała, nadmierna potliwość, zaparcia, obfite miesiączki.

Dyks zaznaczyła, że do zdiagnozowania choroby wystarczyło badanie krwi z pakietem na hormony tarczycy i przeciwciałami. Sęk w tym, że nieleczona Hashimoto może prowadzić do śmierci. O tym, jak wygląda walka z chorobą, przekonały się gwiazdy. Oto, jak wspominają swoje zmagania.   

3/6
gigi hadid
Copyright @getty
3/6

Na początku grudnia o chorobie zrobiło się głośno za sprawą modelki Gigi Hadid, która przyznała się, że ma problemy z tarczycą, przez co zmaga się z dolegliwościami związanymi z metabolizmem. "Cierpię na Hashimoto" - powiedziała na konferencji Hadid, pytana o utratę wagi.  

 

Polecamy też: Piękne siostry Gigi i Bella Hadid walczyły o tytuł najlepszej modelki świata na Fashion Awards w Londynie. A wygrała…

4/6
kayah
Copyright @arch. VIVA!
4/6

Tak o walce z Hashimoto opowiadała Kayah:

 

"Z jednej strony  kocham ciało, bo nie jest tylko źródłem rozkoszy. Z drugiej strony rozkłada mnie czasem na łopatki jego upór w gubieniu kilogramów, ból spowodowany łokciem tenisisty, z którym walczę już od miesięcy, czy kompletnie burząca moje plany silna niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto (…) Zaczęłam puchnąć i czułam się wiecznie zmęczona, rozdrażniona, miałam problemy ze snem, wejście po schodach stanowiło przeszkodę nie do pokonania.

5/6
Maffashion
Copyright @eastnews
5/6

O problemie z Hashimoto w lutym napisała także blogerka modowa Maffashion.


„Mimo że moje hormony są już lepiej uregulowane, nadal miewam dni (serie), w których czuję się‪#‎niefajnie‬. Jestem wtedy zła na cały świat, dlaczego akurat dziś muszę wyglądać jak balon - każda kobieta wie, co mam na myśli, jednak tu jest dodatkowy powód. Publikuję to zdjęcie, bo może któraś z Was także zauważyła w swoim wyglądzie pewne zmiany. Zbadajcie się pod kątem tarczycy. Nawet profilaktycznie. Natomiast wszystkie te osoby, które się ze mną solidaryzują... przybijam piątkę, wiem, co czujecie. Jestem z Wami! Dbajmy o siebie!”  

6/6
Zoe Saldana
Copyright @Getty
6/6

W lipcu o zmaganiach z Hashimoto opowiedziała aktorka Zoe Saldana, znana z takich filmów, jak Avatar, czy Star Trek

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.