Władysław Jagiełło, obraz Jana Matejki, reprodukcja
Fot. FoKa/Forum
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Trafił go piorun i przeżył, zmarł przez przeziębienie. Oto ciekawostki z życia Władysława Jagiełły

To nie wszystko... Poznaj inne fakty z życia króla Polski

Rafał Kowalski 8 kwietnia 2022 16:45
Władysław Jagiełło, obraz Jana Matejki, reprodukcja
Fot. FoKa/Forum

Z Bożej łaski król Polski, ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, pan i dziedzic Pomorza i Rusi Czerwonej, najwyższy książę Litwy – tak brzmi pełny zapis tytułów, których doczekał się Władysław II Jagiełło, ale nawet ten długi opis nie zawiera wszystkiego, co wiemy o tym władcy. Jakie ciekawostki i tajemnice kryło jego życie?

7 ciekawostek na temat życia Władysława Jagiełły

  1. Nie wiadomo, kiedy się urodził. Choć rzadko znamy dokładne daty urodzeń władców Polski, w tym przypadku historycy spierali się o całą dekadę. Założyciel dynastii Jagiellonów, który był synem księcia Olgierda z dynastii Giedyminowiczów, według wielu urodził się około 1352 roku. Taką datę przyjmowano przez wiele lat, ale kolejne badania dowiodły, że mogło być zupełnie inaczej. Aktualnie przyjmuje się raczej, że do przyjścia Władysława Jagiełły na świat doszło aż dekadę wcześniej, czyli w 1362 roku. Oznaczałoby to, że wielkim księciem litewskim został już jako 15-latek.
  2. Bał się otrucia lub zabicia. W tamtych czasach często zdarzało się, że władcy i ich bliscy tracili życie przez ingerencję osób trzecich. Otruci zostali nawet bracia Władysława Jagiełły - Aleksander Wigunt i Iwan Skirgiełło. Dlatego też, by zapobiec kolejnej tragedii król Polski nie pozwalał podawać sobie wszelkiego rodzaju przedmiotów przez jedną wyznaczoną do tego osobę. Nie wyobrażał sobie też, by ktoś miał czelność dotykać jego wyposażenia pokoju czy szat w szafach podczas jego nieobecności.
  3. Był abstynentem. Być może właśnie przez strach przed otruciem albo utratą kontroli nad sobą, król nie pijał alkoholu. Jego ulubionym napojem była po prostu woda. Poddani bardzo doceniali ten punkt zasad władcy. „To, że nie pił nigdy żadnego alkoholu, i w związku z tym miał zawsze przytomny umysł, pozwalało mu nie tylko panować nad sobą na co dzień, ale i w czasie wystawnych uczt, czy też rocznic politycznych”,  podkreślali autorzy książki Władysław Jagiełło w opiniach swoich współczesnych przywołani przed redakcję portalu Wielka Historia.
  4. Wyjątkowo dbał o higienę. Dziś wielu z nas mogłoby pomyśleć zatem, że Władysław II Jagiełło mył się trzy razy dziennie. Zdecydowanie nie, ale jego zwyczaj kąpieli trzy razy w tygodniu już i tak wyróżniał się na tamte czasy. Codziennie też rozpoczynał listę aktywności od golenia. Według swojego biografa, miał się też nigdy nie rozstawać ze swoimi lnianymi chusteczkami do nosa.
  5. Przeżył rażenie piorunem. Na piętnaście lat przed śmiercią król ocalał z ogromnego wypadku. Gdy w 1419 roku wracał z Poznania do Polski, nagle rozpętała się nawałnica. W jej wyniku piorun uderzył prosto w królewskie pojazdy i cały orszak konny. 11 zwierząt zginęło na miejscu, podobnie jak dwóch podwładnych Jagiełły. Jemu jednak nic poważnego się nie stało. Monarcha jedynie stracił przytomność, a później narzekał na problemy ze słuchem i swąd szat.
  6. Nie spodziewał się, że umrze w ten sposób. Ostatnie chwile życia króla Władysława II Jagiełły przypadły na rok 1434. Władca przebywał wtedy w podróży. Będąc w Medyce zasłuchiwał się do później nocy pięknemu śpiewowi tamtejszych słowików. Niestety ta przyjemna czynność pociągnęła ze sobą najgorsze możliwe konsekwencje. Monarcha momentalnie się zaziębił, osłabił organizm i zmarł.
  7. Jest pochowany niejako w dwóch miejscach. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że serce Władysława Jagiełły zostało umieszczone w Gródku Jagiellońskim, w jednym z franciszkańskich kościołów. Miejsce to obecnie znajduje się na terenie Ukrainy, blisko tego, gdzie zmarł Z kolei ciało założyciela dynastii Jagiellonów zostało pochowane na Wawelu i pozostaje tam do dziś.

Wiedzieliście o tym? Więcej o życiu tego władcy Polski i jego bliskich przeczytasz w poniższych artykułach. 

CZYTAJ TEŻ: Pierwsza, nieznana żona Władysława Jagiełły była poganką? Biograf zadaje pytanie o inne małżeństwo księcia Litwy, przed jego ślubem z Jadwigą Andegaweńską 

ZOBACZ TAKŻE: Jadwiga była dziewczynką, kiedy wydaną ją za 34-letniego Władysława Jagiełłę. Jak wyglądał ich związek? Król przeżył żonę o 35 lat. Dłużej niż całe jej życie

Pierwsza, nieznana żona Władysława Jagiełły była poganką?
Fot. East News/Muzeum Narodowe, Warsaw.

Źródła: Wielkahistoria.pl; o2.pl; ciekawostki.online.pl; 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.