Chrzest Archiego, portret rodzinny jamnik
Fot. Chris Allerton ©️SussexRoyal
Z OSTATNIEJ CHWILI

Nieobecność królowej, wyjątkowa szata Archiego... Za nami chrzest syna Harry'ego i Meghan

Są pierwsze zdjęcia i oświadczenie książęcej pary!

Rafał Kowalski 6 lipca 2019 17:48
Chrzest Archiego, portret rodzinny jamnik
Fot. Chris Allerton ©️SussexRoyal

Na równo dwa miesiące po narodzinach pierwszego syna księcia Harry’ego i księżnej Meghan odbył się jego chrzest. Archie Harrison Mountbatten-Windsor został ochrzczony w prywatnej kaplicy na zamku Windsor w obecności jedynie około 25 osób. Na uroczystość nie zostały zaproszone żadne media. Kilka godzin po mszy szczęśliwi rodzice wydali jednak oficjalny komunikat w sprawie chrztu. To właśnie dlatego poznaliśmy kilka jego szczegółów.

Zdjęcia z chrztu syna Harry’ego i Meghan

W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na Instagramie książąt Sussex napisano, że chrzest odbył się na zamku Windsor. W małej, prywatnej kaplicy mszy przewodniczył arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Kto jeszcze pojawił się na uroczystości? Książę Karol z księżną Camillą, mama księżnej Meghan, siostry księżnej Diany - Sarah McCorquodale oraz Jane Fellowes - a także książę William z żoną i rodzice chrzestni noworodka. Tych ostatnich prawdopodobnie nie widać na zdjęciu rodzinnym, które opublikowano w sieci. Dlaczego? Rodzice chrzestni ustalili wspólnie z Meghan i Harrym, że ich imiona i nazwiska nie zostaną podane do wiadomości publicznej.

Wielu obserwatorów rodziny królewskiej zastanowiło, że w chrzcie wnuka nie uczestniczyła królowa Elżbieta II. Stało się tak dlatego, że 93-latka  nie mogła i nie chciała zmieniać swoich planów wypoczynku w Szkocji na Tygodniu Holyrood, który miała w kalendarzu od miesięcy. Brytyjskie media podawały wcześniej, że monarchini nie była pogniewana na Harry’ego i Meghan, że wybrali taki, a nie inny termin uroczystości.

Wspomniane oświadczenie Meghan i Harry'ego było znacznie dłuższe. Co jeszcze zechcieli przekazać poddanym? Widząc ulice pełne Brytyjczyków cieszących się z chrztu ich syna, Harry i Meghan podziękowali społeczeństwu za ich zaangażowanie i wspólne przeżywanie tego wyjątkowego dnia. „Książę i księżna Sussex są bardzo szczęśliwi, że mogą dzielić radość tego dnia z całym społeczeństwem, które było niezwykle pomocne od chwili narodzin ich syna. Książęca para dziękuje za wszelką życzliwość przy powitaniu ich pierworodnego syna, a teraz świętowaniu wyjątkowej chwili – chrztu”, czytamy na książęcym Instagramie.

W co ubrany był Archie na chrzcie?

W oświadczeniu potwierdzono też, że Archie ubrany był dziś w replikę królewskiej sukni, która była noszona przez królewskie niemowlęta przez ostatnie 11 lat. Z kolei oryginalna królewska szata do chrztu, wykonana z doskonałej koronki Honiton wyłożonej białą satyną, została zamówiona przez królową Wiktorię w 1841 roku i po raz pierwszy była założona przez jej najstarszą córkę. Następnie, kolejne królewskie dzieci nosiły szatę do chrztu, aż do 2004 roku. Wtedy królowa Elżbieta II zleciła wykonanie repliki, aby zachować w stanie nienaruszonym delikatny strój historyczny, ale jednocześnie kontynuować tradycję.

Zobaczcie piękne zdjęcia wykonane po uroczystości przez Chrisa Allertona. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This morning, The Duke and Duchess of Sussex’s son, Archie Harrison Mountbatten-Windsor was christened in the Private Chapel at Windsor Castle at an intimate service officiated by the Archbishop of Canterbury, Justin Welby. The Duke and Duchess of Sussex are so happy to share the joy of this day with members of the public who have been incredibly supportive since the birth of their son. They thank you for your kindness in welcoming their first born and celebrating this special moment. Their Royal Highnesses feel fortunate to have enjoyed this day with family and the godparents of Archie. Their son, Archie, was baptised wearing the handmade replica of the royal christening gown which has been worn by royal infants for the last 11 years. The original Royal Christening Robe, made of fine Honiton lace lined with white satin, was commissioned by Queen Victoria in 1841 and first worn by her eldest daughter. It was subsequently worn for generations of Royal christenings, including The Queen, her children and her grandchildren until 2004, when The Queen commissioned this handmade replica, in order for the fragile historic outfit to be preserved, and for the tradition to continue. Photo credit: Chris Allerton ©️SussexRoyal

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)

Chrzest Archiego, Meghan, Harry
Fot. Chris Allerton ©️SussexRoyal

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?