Anna Jantar
Fot. Forum
WSPOMNIENIE

Ostatnie chwile Anny Jantar. Co Romuald Lipko wyjawił przed swoją śmiercią? 

Czy artystka mogła uniknąć katastrofy?

Redakcja VIVA! 27 września 2020 14:00
Anna Jantar
Fot. Forum

Anna Jantar zginęła 14 marca 1980 roku w katastrofie lotniczej w pobliżu lotniska Okęcie. Samolot  Ił-62 "Mikołaj Kopernik" lecący z lotniska JFK w Nowym Jorku rozbił się przy podejściu do lądowania. Zmarła w wieku niecałych 30 lat artystka była jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek lat 70. Współpracowała m.in. z Romualdem Lipką, który jest autorem hitu Jantar Nic nie może wiecznie trwać. Zmarły na początku tego roku lider Budki Suflera wyjawił, jak wyglądały ostatnie chwile Anny Jantar. Co zdradził muzyk przed swoją śmiercią? Czy artystka mogła uniknąć katastrofy? 

Romuald Lipko o współpracy z Anną Jantar

"Przy jakiejś rozmowie w Sopocie Anka mówi: słuchaj, piszesz różne numery, a spróbuj napisać piosenkę damską", wspominał Romuald Lipko. Tak zaczęła się współpraca, której owocem stał się m.in. jeden z największych hitów Anny Jantar. Nic nie może wiecznie trwać okrzyknięto najlepszą polską piosenką 1979 roku w ramach plebiscytu Studia Gama. Lider Budki Suflera był także autorem utworów Do żony wróć czy Układ z życiem. Artyści współpracowali ze sobą szczególnie blisko na rok przed tragiczną katastrofą lotniczą w Warszawie. Romuald Lipko po latach postanowił wyjawić kilka nieznanych faktów z ostatnich miesięcy życia legendarnej już polskiej wokalistki. 

Jak wyglądały ostatnie chwile Anny Jantar?

Lider legendarnej Budki Suflera współpracował z wieloma artystami, takimi jak Urszula, Izabela Trojanowska, Irena Jarocka, Maryla Rodowicz czy właśnie Anna Jantar. Artyści dzielili ambitne plany. W grudniu 1979 roku wokalistka wyruszyła w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Przed wyjazdem poprosiła Lipkę, żeby pod jej nieobecność pracował nad nowymi utworami. Niestety, plany te zostały w brutalny sposób pokrzyżowane.

Po latach od tragicznej katastrofy kompozytor postanowił wyjawić szokujący szczegół z życia artystki. Romuald Lipko zwierzył się, że otrzymał od Anny Jantar pocztówkę zza oceanu, w której wokalistka informowała, że wróci do Polski w innym niż pierwotnie zaplanowanym terminie. Gdyby faktycznie dotrzymała słowa, możliwe, że historia potoczyłaby się inaczej. Tragiczna katastrofa lotnicza i śmierć Anny Jantar była szokiem dla większości Polaków. Po nieszczęsnym zdarzeniu Romuald Lipko napisał utwór Słońca jakby mniej w mieście, który trafił do repertuaru Budki Suflera. Kompozycja w oczywisty sposób nawiązuje do jednego z największych hitów Anny Jantar - Tyle słońca w całym mieście 

Od lewej: Anna Jantar, Natalia Kukulska, Jarosław Kukulski.

Anna Jantar, Jarosław Kukulski, Natalia Kukulska
Fot. Archiwum prywatne Natalii Kukulskiej

Romuald Lipko.

Romuald Lipko, Budka Suflera
Fot. Mat. prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.