Agnieszka Chylińska
Fot. VIPHOTO/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Agnieszka Chylińska zamieściła w sieci poruszające zdjęcie. Zabrała głos w ważnej sprawie

Artystka jest mamą „wyjątkowo wyjątkowego dziecka”

Redakcja VIVA! 2 kwietnia 2021 14:00
Agnieszka Chylińska
Fot. VIPHOTO/East News

Agnieszka Chylińska doczekała się trójki pociech - Ryszarda, Estery oraz Krystyny. Macierzyństwo odmieniło zarówno jej życie, jak i wizerunek. Od momentu, kiedy mam dzieci, jestem bardziej uwrażliwiona na ludzi. Zanim dzieci pojawiły się w moim życiu byłam skupiona na sobie, doszukiwałam się w sobie problemów, a teraz nie mam czasu, wyznała w jednym z wywiadów dla Dzień Dobry TVN. Po wizerunku skandalistki polskiego show-biznesu zostało nie wiele. Wokalistka poszerzyła swoją działalność artystyczną; jest autorką cyklu książek dla dzieci. Regularnie wypowiada się publicznie na bieżące tematy polityczne i społeczne, wykazując się przy tym ogromną dojrzałością oraz empatią. Co jakiś czas uchyla także przed opinią publiczną rąbka tajemnicy, odnośnie trudów macierzyństwa, z którymi zmaga się na co dzień. Nigdy nie opowiadałam publicznie o tym, jak jest mi ciężko z tego tytułu, że dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski, wyjawiła pod koniec ubiegłego roku. Teraz wokalistka opublikowała poruszające zdjęcie na swoim Instagramie, zabierając głos w ważnej sprawie. W piątek, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. 

Agnieszka Chylińska o swoich dzieciach oraz trudach macierzyństwa

Nie ma co dorysowywać do rzeczywistości sielanki. Oczywiście, bywa pięknie, ale no niestety, bywa tragicznie. Jest to trud, ale to trud, za który jestem wdzięczna", wyznała dwa lata temu Agnieszka Chylińska w Dzień Dobry TVN. Macierzyństwo odmieniło jej życie. Weryfikacji oraz przeobrażeniu całkowicie uległy także jej priorytety. Jak sama przyznaje, artystka stała się dużo bardziej uwrażliwiona na ludzi oraz otaczającą ją rzeczywistość. Jednym z rezultatów emocjonalnej metamorfozy stało się poszerzenie działalności artystycznej. 

Zobacz też: Agnieszka Chylińska: ,,Dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski" 

Agnieszka Chylińska jest autorką cyklu książek dla dzieci, do których inspiracje czerpie prosto z własnych doświadczeń życiowych. Jedno z jej dzieł zatytułowane Giler, trampolina i reszta świata opowiada historię autystycznego chłopca. Artystka opowiedziała o nim w niezwykle emocjonalnej rozmowie z Marcinem Prokopem. To miał być kolejny nasz wywiad... Ale nie wyszło. Temat mnie przerósł. Myślałam, że dam radę, że przecież napisałam tę książkę, by powiedzieć Wam więcej. Również o sobie i o byciu mamą wyjątkowo wyjątkowego dziecka. Długo trzymałam w sobie te emocje nie na sprzedaż. Wyleciały ze mnie. Rozpłakałam się", napisała w mediach społecznościowych. 

Chcąc jednak dać pokrzepienie i wsparcie osobom, które również niosą "swój mały krzyż" i opiekują się osobami starszymi czy też chorymi, wokalistka zdecydowała się na opublikowanie wywiadu. Są takie tematy, których nie chcę poruszać i rzeczywiście temat książki jest dla mnie o tyle trudny, że nie o wszystkim chcę mówić tutaj, ale pisanie jej było dla mnie ogromną ulgą i bardzo potrzebowałam tego, bo czasem z każdą książką chciałam przygotować tego czytelnika, który już zapoznał się z rodziną, że ja chcę opowiedzieć trochę więcej, że to nie jest tylko i wyłącznie opowieść o rodzinie", wyznała w rozmowie dla Onet.pl. Książka Giler, trampolina i reszta świata nawiązuje do wcześniejszej twórczości autorki. Tytułowy Giler jest bratem Zezi i Franka, bohaterów książek dla dzieci Agnieszki Chylińskiej. 

Agnieszka Chylińska opublikowała zdjęcie w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Agnieszka Chylińska opublikowała w sieci poruszające zdjęcie. Na fotografii widzimy dwie trzymające się dłonie i opaskę - „Autyzm - wiem, rozumiem, pomagam". Jej głos przyczynia się do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat wyzwań, przed jakimi stają osoby z niepełnosprawnościami. Osoby z autyzmem są często narażone na dyskryminację, wykluczenie, a nawet przemoc. „Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych", czytamy na rpo.gov.pl.

Pod postem artystki znalazły się komentarze od mam dzieci autystycznych. ,,Ja również rozumiem mam syna Kacpra 17 lat", ,,Wspaniale, że Twój post zacznie dyskusje, bo Polacy niestety w większości nie wiedzą i nie rozumieją, co to autyzm", ,,Ja również rozumiem, Mama Adasia 3,5", czytamy.

Agnieszka Chylińska, VIVA! grudzień 2001
Fot. Krzysztof Opaliński

Agnieszka Chylińska o niepełnosprawności. Artystka wspiera matki, jak i wszystkie kobiety w Polsce

Kilka miesięcy temu Agnieszka Chylińska postanowiła nagrać ważny film, który był jej reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oraz protesty, które decyzja wywołała. „Nigdy się nie żaliłam. Nigdy nie opowiadałam publicznie o tym, jak jest mi ciężko z tego tytułu, że dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski", zaczęła swoją wypowiedzieć. W związku z tamtymi wydarzeniami  artystka zdecydowała się na kolejne emocjonalne wyznanie. Nie przypominam sobie tak bardzo, że ktoś mi w tym pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tzw. państwo. Dlatego szczególnie mnie, jako mamie jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jakim powinny być zaopiekowane, a wymusza się na kobietach rodzenie kolejnych chorych dzieci", kontynuowała. 

Zobacz też: Agnieszka Chylińska dostała pismo z policji w głośnej sprawie. Udostępniła treść

Agnieszka Chylińska opowiedziała także o niewyobrażalnym trudzie i obciążeniu emocjonalnym, z jakimi takie osoby muszą zmagać się codziennie. Jestem przerażona tym, co się dzieje. Jestem zbulwersowana jako matka i osoba, która od lat boryka się różnymi trudnościami z tym, że moje dzieci potrzebują więcej troski, więcej do zaopiekowania. Gdyby nie prywatne czy społeczne placówki, byłoby mi bardzo ciężko. Przede wszystkim moim dzieciom", wyznała. Swoją wypowiedzią chciała przede wszystkim okazać wsparcie oraz solidarność z kobietami w całej Polsce. Wspieram wszystkie kobiety, które dziś tak bardzo rozpaczają i głośno o tym mówią. Chcę być za wolnością wyboru z pełnymi konsekwencjami, które psychicznie kobieta ponosi. Natomiast na litość boską, nie możemy na ludziach wymuszać decyzji. Szczególnie tak drastycznych związanych z życiem kobiet, ale też z całą odpowiedzialnością. To nieludzkie zachowywać się w ten sposób. Przeciwko temu protestuję". 

Nigdy nie zwierzałam się wam ze swoich problemów osobistych. Ze względu na dobro moich dzieci czasami przemilczałam pewne historie. Nie lubię zajmować stanowiska w sprawie tylko po to, by skupiać uwagę. Ale w tej konkretnie sprawie jestem całym sercem z kobietami", posumowała swoją wypowiedź Agnieszka Chylińska.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.