Daniel Passent, córka Agata, relacje
Fot. Agnieszka K. Jurek/East News
WSPOMNIENIE

Wychował ją samotnie, miał wpływ na jej związki. Taką relację miał Daniel Passent z córką Agatą

Felietonistka zdradziła, jak wyglądały ostatnie tygodnie życia taty

Rafał Kowalski 30 września 2022 11:16
Daniel Passent, córka Agata, relacje
Fot. Agnieszka K. Jurek/East News

On zapewnił jej stabilizację. Był opiekuńczy, udało im się stworzyć dom. Ale ona nieustannie poszukiwała. Siebie, inspiracji, innych ludzi... Daniel Passent i Agnieszka Osiecka byli jak ogień i woda. W 1973 roku na świat przyszła ich córka Agata. Niestety, gdy miała kilka lat, jej sławna mama odeszła od rodziny. Był to pod koniec lat 70. Dziewczynka dorastała głównie z tatą. Jaką felietonistka i jej zmarły przed kilkoma miesiącami tata mieli relację? Nie ukrywali, że byli sobie wyjątkowo bliscy...

Agata Passent – dzieciństwo pod opieką taty

Agata Passent urodziła się w lutym 1973. Jej zakochani w sobie rodzice dbali, by małej i zdolnej dziewczynce niczego nie zabrakło. Początkowo jej dzieciństwo nie różniło się od tego, które miały inne małe dziewczynki. „Nie miałam wrażenia, że są koło mnie wielki figury, które chcą mi imponować czy rzucać wyzwania”, mówiła felietonistka w rozmowie z Polskim Radiem. Dopiero odejście z domu jej mamy wywróciło świat 6-latki do góry nogami. Agnieszka Osiecka nagle zapragnęła związać się z innym mężczyzną - Zbigniewem Mentzlem. Obowiązek opieki nad kilkulatką całkowicie spadł na Daniela Passenta.

Czytaj także: Stworzyli rodzinę, ale nigdy nie wzięli ślubu. Co łączyło Daniela Passenta z Agnieszką Osiecką?

Agata Passent, Daniel Passent, 1975 - Warszawa
Fot. PAP/Włodzimierz Ochnio

Agata Passent, Daniel Passent, 1975 w Warszawie

Historia relacji Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta
Fot. PAP/Włodzimierz Ochnio

Agnieszka Osiecka, Agata Passent, Daniel Passent, 1975 - Warszawa

Jego smutek z powodu rozpadu związku i starania, dotyczące bycia dobrym ojcem Agata Passent pamięta do dziś. „W pierwszych latach życia tata jest dla dziecka symbolem siły, a tymczasem na moich oczach tata zupełnie się rozsypał z rozpaczy. Był ofiarą rozstania, więc tym silniej stanęłam w jego obronie, a mamę piętnowałam. Denerwują mnie potoczne opinie o tym, że mężczyźni nie wyrażają uczuć i są mało empatyczni. Ja mam na szczęście tatę czułego, wrażliwego, który od dziecka mówi mi, że mnie kocha”, zwierzała się w wywiadzie dla Planety Kobiet.

Wpływ Daniela Passenta na związki Agaty Passent. Córka o dziennikarzu

Co ciekawe fakt, że publicysta bardzo dobrze radził sobie w roli samodzielnego rodzica i szybko stał się dla dorastającej córki autorytetem, nie miał tylko pozytywnych stron. Obraz idealnego ojca przełożył się negatywnie na miłosne relacje dorosłej felietonistki. „Wchodząc potem w swoje romanse i związki byłam naiwna. Wydawało mi się, że każdy facet będzie oczytany, empatyczny, zawsze trzeźwy i chcący mnie słuchać. Okazywało się jednak, że wielu panów jest narcyzami czy jedno mówią a drugie robią. Miałam więc w głowie zbyt optymistyczne obrazy o panach”, dzieliła się Agata Passent w rozmowie z dziennikarką radiowej Trójki Katarzyną Stoparczyk.

W dorosłości felietonistka i jej ojciec dalej znajdowali wspólny język. Ulubienica czytelników wielokrotnie podkreślała publicznie, że Daniel Passent jest wspaniałym rozmówcą i doradcą, którego rady często bierze do siebie. „Mam z nim świetną więź – umiemy rozmawiać o wszystkim. Ojciec jest dla mnie prawdziwym autorytetem, wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o pracowitość i karierę w mediach. Zazwyczaj dzieci przerastają intelektualnie swoich rodziców. Ja wciąż mam do czego dążyć”, mówiła Plejadzie.

ZOBACZ: Agata Passent nie ogląda serialu o Agnieszce Osieckiej. Córka poetki zdradziła powód

Daniel Passent, Agata Passent, 2004
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Daniel Passent, Agata Passent, 2004

Ostatnie chwile Daniela Passenta. Pożegnanie przez córkę

Regularnie prowadząca bloga Agata Passent zamieściła w połowie stycznia wpis, w którym podzieliła się pierwszymi smutnymi informacjami na temat stanu zdrowia taty. Między słowami, skupiając się na temacie pisania, wplotła szczegóły dotyczące złego samopoczucia ukochanego rodzica. „Jedni chodzą, żeby zrozumieć albo żeby nie zwariować czy żeby się skupić. Inni ćwiczą jogę czy medytują. Wiele kobiet nuci sobie coś pod nosem, nawet jeśli są same w domu. Może mężczyźni też to robią, ale częściej słyszę to u pań. […] A mój tata zamiast tego ma pisanie. Teraz nie czuje się dobrze, nie może pisać i wiem, że to jak odebrać dzikiemu zwierzęciu możliwość wybiegania się albo złotej rybce zanieczyścić wodę. Niepisanie mojego taty to na pewno trudny moment dla nas wszystkich, jego czytelniczek i czytelników. Daniel nas wychował do systematyczności”, czytamy na stronie agatapassent.blog.polityka.pl.

Dodała też, że niemoc zawodowa ojca wpływa też i na nią. „Gdy tata nie pisze, ja czuję się bezradna. Musimy od nowa stworzyć sobie Daniela tożsamość. Daniel, który nie pisze. To zadanie na teraz. Tata zawsze daje radę i zawsze dawał radę. Nigdy nie słyszałam, żeby jęczał z powodu obowiązków rodzicielskich”, napisała Agata Passent, wyjaśniając, że chwilę wcześniej jej tata miał więcej sił. „Jeszcze kilka dni temu ojciec upominał mnie, że nie szukam jakiejś ambitniejszej szkoły dla mojego syna. Wiem, że tata nie leni się, wiem, że systematycznie pracuje nad tym, żeby wrócić na te łamy”, obiecywała czytelnikom.

Niestety 14 lutego 2022 roku przekazano wiadomość, że Daniel Passent nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat. Córka pożegnała go na Facebooku. „Daniel Passent umarł dziś. Jesteśmy zdewastowani. Proszę uszanować naszą prywatność. Dziękuję Wszystkim Przyjaciołom i Przyjaciółkom Taty, wszystkim Czytelnikom Taty i Słuchaczkom za wsparcie. O terminie pożegnania Taty poinformuję Was na moim blogu”, podkreśliła Agata Passent.

Zawsze  będziemy pamiętać o mądrości i otwartości pana Daniela. 

ZOBACZ: Jak naprawdę wyglądało życie Agnieszki Osieckiej? Hanna Bakuła ujawnia sekrety poetki!

Daniel Passent, Agata Passent, 2019
Fot. Jan Bielecki/East News

Daniel Passent, Agata Passent, 2019

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…