Agata Duda
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Agata Duda zabrała głos w sprawie szczególnych ciąż. To jej pierwsze wystąpienie od dawna

Pierwsza dama rzadko przemawia publicznie

Redakcja VIVA! 18 listopada 2020 09:00
Agata Duda
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W sieci pojawiło się nagranie pierwszej damy, w którym zabrała głos odnośnie szczególnych ciąż. Żona Prezydenta RP Andrzeja Dudy przemówiła w związku ze Światowym Dniem Wcześniaka. Jest to jej pierwsze publiczne wystąpienie od dłuższego czasu. Pomimo sprawowania jednej z najważniejszych funkcji reprezentacyjnych w państwie, Agata Kornhauser-Duda rzadko bierze udział w dyskursach społecznych, za co wielu ma do niej pretensje. 

Agata Duda zabrała głos w sprawie szczególnych ciąż. Pierwsze wystąpienie od dawna

Agata Kornhauser-Duda rzadko publicznie wypowiada się na bieżące tematy czy też istotne społecznie kwestie. Szczególnie krytykowana za to była podczas pierwszego tygodnia protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Pierwsza dama niespodziewanie zabrała głos dopiero w trakcie rozmowy telefonicznej swojego męża dla Polsat News. "Mogę mówić za siebie. Nie wyobrażam sobie bym mogła usunąć ciążę, także zagrożoną. Poznałam wiele kobiet, które nie zdecydowały się na aborcję i wychowują niepełnosprawne dzieci. Mam do tych kobiet ogromny szacunek i uważam je za bohaterki", powiedziała, kiedy Prezydent przekazał jej słuchawkę. 

Zaplanowanej, dłuższej czy też samodzielnej wypowiedzi nie zaprezentowała jednak od dłuższego czasu. Do teraz. Agata Kornhauser-Duda przemówiła w związku ze Światowym Dniem Wcześniaka, w opublikowanym we wtorek, 17 listopada nagrania. Pierwsza dama odniosła się do tych szczególnych przypadków ciąż, opierając się na własnych doświadczeniach. "Każdego roku miałam okazję osobiście spotykać wcześniaki - zarówno dzieciaczki, które właśnie przyszły na świat i dzielnie walczą o życie w inkubatorach, jak i ich starszych kolegów i koleżanki, którzy taką walkę wygrali, a niektórzy z nich mają nawet za sobą już sporo przyjęć urodzinowych", powiedziała. Podziękowała także pielęgniarkom, położnym i lekarzom za ich ciężką pracę, która ratuje życie wielu dzieciom i matek. Zaapelowała również o wsparcie dla znajdujących się w tak wyjątkowej sytuacji rodzin. "Dla wielu rodzin pierwsze miesiące życia wcześniaka to duży stres i wyzwanie organizacyjne, teraz w pandemii wzmożone szczególnymi wymogami sanitarnymi. Zachęcam, by pomóc życzliwą rozmową, wsparciem w opiece nad pozostałymi dziećmi, zrobieniem obiadu czy zakupów", dodała pierwsza dama.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.