Królowa Elżbieta II, książę Filip
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Szykują się wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II podjęła decyzję o abdykacji?!

Sensacyjne doniesienia brytyjskiej prasy!

Gabriela Czernecka 29 listopada 2019 19:30
Królowa Elżbieta II, książę Filip
Fot. East News

Zasiadająca na brytyjskim tronie Elżbieta II jest w tej chwili najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Wiek Elżbiety II nie jest jednak tajemnicą – królowa ma obecnie 92 lata, ale ani myśli przestać panować! Książę Filip kilka lat temu podjął decyzję o przejściu na emeryturę, a jak jest w przypadku królowej? Najnowsze doniesienia mediów sugerują możliwą datę!

Abdykacja Elżbiety II: kiedy?

Elżbieta II jest w tej chwili najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Na brytyjskim tronie zasiada od 1952 roku. O tym, że  rozważa abdykację, pisano już kilka razy – domysły mediów wskazywały, że królowa zdecyduje się na to w dniu swoich 90. urodzin. Tak się jednak nie stało. Dziennikarze wysnuli więc nową teorię.

Według dziennika The Sun, królowa Wielkiej Brytanii rozważa przejście na emeryturę za półtora roku, kiedy skończy 95 lat. Wtedy przekaże władzę swojemu synowi, księciu Karolowi. „Jej Wysokość pamięta o swoim wieku, ale chce się upewnić, że przeniesienie korony nastąpi bez żadnych przeszkód”, ujawniła osoba z otoczenia rodziny królewskiej.

Abdykacja królowej Elżbiety II. Kto zastąpi jej miejsce?

Brytyjczycy uwielbiają swoją królową i nie wyobrażają sobie, by ktoś inny mógł zająć jej miejscem. Niestety, nic nie trwa wiecznie i Elżbieta II prędzej czy później ustąpi z tronu. Według brytyjskich serwisów, właśnie dlatego coraz częściej mamy okazję widywać księcia Karola, który wypełnia jej obowiązki. Nieoficjalnie mówi się, że już teraz jest przygotowywany do objęcia tronu.

Podobnie jest w przypadku księcia Williama (drugi w kolejce do brytyjskiego tronu), który wspomaga swojego ojca i babcię, ucząc się odpowiednich zachowań, odbywając wizyty w innych państwach czy publicznie występując w imieniu królowej. Według protokołu i linii sukcesji brytyjskiego tronu prawo do objęcia tronu po królowej Elżbiecie II przysługuje księciu Karolowi, a kolejno księciu Williamowi.

Jak podaje jednak jeden z serwisów książę Karol nie cieszy się zbyt wielką popularnością,  Karola i Camillę popiera jedynie 20% społeczeństwa, a księcia Williama i Kate aż 80% Brytyjczyków! Niektórzy twierdzą, że w momencie abdykacji królowej, podobną decyzję podejmie książę Karol, który automatycznie przekaże władzę księciu Williamowi. Czy taki scenariusz się potwierdzi? Zobaczymy! 

książę Karol, królowa Elżbieta II
Fot. FaceToFace/REPORTER

królowa Elżbieta II, otwieranie posiedzenia parlamentu 2019
Fot. Getty Images

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.