Lew Rywin
Fot. Maciej Brzozowski / Studio69 / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

20 lat temu skandal z jego udziałem wstrząsnął całą Polską. Jak dzisiaj wygląda życie Lwa Rywina?

Była to jedna z największych afer korupcyjnych III Rzeczypospolitej

Karol Sowa 30 września 2022 19:59
Lew Rywin
Fot. Maciej Brzozowski / Studio69 / Forum

Jedna z największych afer korupcyjnych III Rzeczypospolitej, czyli co Lew Rywin chciał od Michnika? Prace nad kontrowersyjnym projektem nowelizacji o radiofonii i telewizji miały miejsce w 2002 roku, a jej kulisy dotarły do opinii publicznej za pośrednictwem ,,Gazety Wyborczej”. Czym jest afera porównywana do Watergate? I co dzisiaj robi jej główny bohater? 

Kim jest Lew Rywin? 

Lew Rywin urodził się 10 listopada 1945 rok na Syberii. Jest on zarówno aktorem filmowym, jak i producentem. Wychował się w Żydowskiej rodzinie. Z czasem cała rodzina przeprowadziła się do Polski. Lew Rywin miał wtedy zaledwie 14 lat. Gdy zdał maturę wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczył się Tiden High School N.Y.  

W 1979 roku powrócił do Polski, gdzie zaczął studia językowe na Uniwersytecie Warszawskim. Z czasem rozpoczął pracę jako tłumacz amerykańskich dziennikarzy, którzy relacjonowali pielgrzymkę papieża Jana Pawła II w Polsce. W latach 1984-1989 zarządzał wytwórnią producencką - Poltel. Międzyczasie pracował też w TVP. Nie został tam długo, ponieważ został zwolniony. Dlaczego? Ponieważ chciał sprywatyzować program II TVP. Przypomnijmy, że w 1991 roku założył własną firmę producencką Heritage Films. Na swoim koncie ma takie hity, jak: ,,Pianista”, ,,Pornografia” czy ,,Uprowadzenie Agaty”. Został również prezesem Canal+ Polska, a do 2003 roku stał się szefem rady nadzorczej tego przedsiębiorstwa. Od 2001 roku do 2003 roku był prezesem Polskiego Związku Tenisowego. Zasłynął również, przez tzw. “aferę Rywina”. W 2017 roku Lew Rywin został skazany. Usłyszał wtedy wyrok ośmiu miesięcy więzienia w związku z korupcją i fałszowaniem dokumentacji medycznej. Sześć miesięcy spędził w areszcie, a kolejne dwa mógł przesiedzieć w domu z założonym nadajnikiem w systemie dozoru elektrycznego. Niedawno, bo 27 kwietnia 2022 roku zmarła jego żona, Elżbieta Rywin. 

CZYTAJ TEŻ: Ona miała 15 lat, a on 33. Związek Tymona Tymańskiego i Sary Brylewskiej wywołał ogromny skandal

Lew Rywin, Andrzej Wajda, 1999 rok

Lew Rywin, Andrzej Wajda
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Lew Rywin, 2002 rok

Lew Rywin
Fot. Radoslaw Nawrocki / Forum

Co to jest “afera Rywina”? 

Znana jest także jako “afera Rywingate”, na wzór afery politycznej w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Sprawa ujrzała światło dzienne 22 lipca 2002 roku. W związku z propozycją korupcyjną Rywina, którą złożył Adamowi Michnikowi, czyli redaktorowi naczelnemu ,,Gazety Wyborczej”. Dotyczyła propozycji łapówki i zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Warunkiem było to, że ,,Agora” przekaże około 15,5 miliona dolarów na konto Heritage Films, a te miały trafić do ugrupowania politycznego SLD. ,,Gazeta Wyborcza” miała też zaprzestać krytyki premiera i partii, a po przejęciu przez ,,Agorę” Polsatu, Rywin miał zostać zatrudniony w stacji, aby dopilnować interesów. 

Adam Michnik nagrał całą rozmowę i tego samego dnia spotkał się z Leszkiem Millerem. Sprawę w grudniu ujawniła ,,Gazeta Wyborcza” publikując tekst ,,Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika”. Przypomnijmy, że w 2003 roku sejm powołał komisję śledczą, która miała zbadać przypadki korupcji podczas prac nad nowelizacją ustawy. Prace komisji odtworzyły nieprawidłowości w przygotowaniach projektu ustawy, a opinia została poinformowana o bliskich stosunkach między Adamem Michnikiem, a Jerzym Urbanem. Po zakończeniu prac komisji, całą sprawę przejęła prokuratura, a Rywin został skazany na 2 lata więzienia i 100 tysięcy złotych grzywny.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagrał postać Tomasza Komendy, okrzyknięto go najlepszym aktorem ostatniego roku. Jaki jest prywatnie Piotr Trojan?

Lew Rywin z rodziną, 2000 rok

Lew Rywin z rodziną
Fot. Magic Media / Forum

Lew Rywin, 2013 rok

Lew Rywin
Fot. FILIP KLIMASZEWSKI / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.