Franciszek Pieczka w kampanii o smogu
Fot. screeny/YouTube
O TYM SIĘ MÓWI

Był Gustlikiem, Jańciem Wodnikiem i bohaterem „Rancza”. Teraz Franciszek Pieczka walczy ze smogiem!

Olga Figaszewska 8 lutego 2017 18:15
Franciszek Pieczka w kampanii o smogu
Fot. screeny/YouTube

Już nie tylko Kraków zmaga się ze smogiem.  Od kilku tygodni, największe polskie miasta alarmują w sprawie podwyższonego współczynnika zawartości toksycznego pyłu w powietrzu. Franciszek Pieczka wziął udział w społecznym spocie przeciwko smogowi, by w ten sposób uświadamiać społeczeństwo w kwestii ochrony środowiska i zdrowia.

Zobacz też: Czy można zobaczyć smog?

„Nie truj sąsiada”

„Gmina z dobrą energią” to kampania uświadamiająca Polakom nasilającą się szkodliwość powietrza, do której sami się przyczyniamy na co dzień. Celem organizatorów jest zachęcenie większej ilości osób do dbania o środowisko. Opalanie domów węglem niskiej jakości, spalanie śmieci, zwiększony ruch samochodów w miastach… Wszystko to składa się na pogorszenie naszych warunków życia.
 

– Myśl człowieku! – te słowa aktora wybrzmiewają z nagrania. Franciszek Pieczka włączył się w informacyjno-edukacyjny projekt prowadzony na terenie gmin województwa śląskiego. Spot „Nie truj sąsiada”, z jego udziałem, już podbija Internet. Aktor idealnie wcielił się w rolę zdenerwowanego sąsiada, któremu dobro środowiska nie jest obojętne.

Zobacz też: Wszystkie wcielenia Gustlika z „Czterech pancernych i psa”. Franciszek Pieczka kończy 89 lat!

Spot zrealizowało EXA Studio przy współpracy Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Organizatorzy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec ich kampanii. W planach mają kolejne produkcje.

Smogowy alter

Smog zabija rocznie 45 tysięcy osób w naszym kraju. Polska króluje pod względem wyników zanieczyszczenia powietrza w europejskiej skali. Jak wypadamy na tle innych krajów? Aż 33 europejskie miasta z pięćdziesięciu, z najbardziej szkodliwym powietrzem, znajdują się w Polsce. Oczywiście, problem dotyczy przede wszystkim większych miast, tych gdzie pali się przeważnie węglem. Pył powstały w wyniku spalania, bezpośrednio trafia do naszego organizmu. Stężenie smogu zależy od warunków atmosferycznych. Przy silnym wietrze i opadach, nie jest odczuwalny.

Zobacz też: Czy można zobaczyć smog?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?