VIVA! VIDEO

Jak gwiazdy dbają o dietę dzieci na wakacjach?

Opowiada Katarzyna Błażejwska-Stuhr i Monika Mrozowska!

Artykuł sponsorowany 5 czerwca 2019 15:56

Ostatnio mieliśmy przyjemność gościć na kolejnej interesującej konferencji Akademii 5.10.15., która odbyła się 5 czerwca w Warszawie. Tym razem tematem spotkania było zdrowe odżywianie i rodzinne podróże. Jak sprawić, by wakacje były ciekawe i udane zarówno dla dziecka, jak i dla nas? Czy w wakacje możemy pozwolić sobie na jedzeniowe grzeszki, czy lepiej trzymać się naszej diety? Na te pytania odpowiedziały ekspertki wydarzenia: Katarzyna Błażejewska-Stuhr (dietetyk kliniczny i psychodietetyk), Monika Mrozowska (aktorka, której pasją jest zdrowe odżywianie, autorka wielu książek kulinarnych) oraz Karolina Szymańska (autorka bloga o podróżowaniu całą rodziną). Spotkanie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Jak dbać o dietę dzieci na wakacjach?

akademia_5.10.15.
Fot. Andrzej Szopa

Wakacje powinny służyć odpoczynkowi, spędzaniu czasu z rodziną oraz kolekcjonowaniu niezapomnianych wspomnień. Często efektem ubocznym jest również poluźnienie naszych zasad – później kładziemy się spać oraz częściej jemy to czego unikamy na co dzień – fast foody, słodycze czy lody. Czy to coś złego? Czy jednak warto trzymać się wytyczonej ścieżki? Według Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr, psychodietetyka oraz mamy dwójki dzieci, możemy pozwolić sobie na więcej w trakcie wakacji, ale warto znać umiar. Jak sama mówi: Podczas wakacji moje dzieci mogą pić gazowane napoje, ale tylko raz dziennie. Podobne zdanie ma Monika Mrozowska (mama trójki dzieci), której zdarza się kupić swoim pociechom chipsy czy lody, jednak zawsze dba o to, by 90% posiłków jedzonych przez jej rodzinę było po prostu zdrowe.

akademia_5.10.15.
Fot. Andrzej Szopa

Zarówno Monika Mrozowska, jak i Katarzyna Błażejewska – Stuhr uważają, że jeśli nie chcemy, by wakacje zrujnowały naszą dietę, najlepiej jest przygotować sobie samemu prowiant na drogę i włączyć w to najmłodszych członków rodziny! Dzięki temu nasze dzieci zrobią sobie to na co maja ochotę, a potem faktycznie to zjedzą.  Daje nam to dużą szansę na ominięcie przydrożnych fastfoodów i utrzymanie zdrowych nawyków także podczas urlopu. Jakie przekąski dobrze zniosą podróż i wysokie temperatury? Mogą to być np. kanapki, muffinki, jajka na twardo, kasza z owocami lub warzywami, sałatki z makaronem czy bakalie. Nie zapomnijmy także o mokrych chusteczkach, żelu antybakteryjnym czy sztućcach biodegradowalnych. Koniecznie pamiętajmy o tym, żeby pić jak największe ilości wody! A gdy jesteśmy w restauracji, pozwólmy dziecku samemu wybrać posiłek. Możemy być zaskoczeni, jakie rzeczy mogą zasmakować naszym pociechom!

Udane wakacje z dziećmi - czy to możliwe?

akademia_5.10.15.
Fot. Andrzej Szopa

Karolina Szymańska jest mamą trójki dzieci i wspólnie z mężem prowadzi bloga www.ourlittleadventures.pl. Podczas spotkania opowiedziała jak jej się udaje podróżować z tak liczną gromadą oraz zdradziła nam swoje sposoby na udane wakacje. Według niej, najważniejsze jest to, żebyśmy pamiętali o tym, że podróże umożliwiają bycie razem, którego w codziennym życiu ogromnie brakuje i to jest w nich najpiękniejsze. Pozbądźmy się złudzeń, że nagle staniemy się idealnymi rodzicami - na wakacje zabieramy ze sobą także wszystkie nasze przyzwyczajenia, emocje i reakcje. Zaakceptujmy, że nie zawsze będzie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Karolina namawia również, by „wyluzować”, cieszyć się chwilą i nie trzymać się ściśle planu. Jeśli coś nas zachwyci, warto zjechać z drogi, by się tym po prostu nacieszyć. Blogerka zachęca również, by włączyć w planowanie podróży najmłodszych – pokazać im foldery, przewodniki z różnymi atrakcjami i uwzględnić ich wybory podczas wakacji. Dzięki temu każdy członek rodziny będzie miał poczucie, ze jego potrzeby są respektowane. W końcu, najważniejsze jest, aby znaleźć wspólny rytm podróżowania i kolekcjonować jak najwięcej dobrych wspomnień!

Więcej o spotkaniu, a także inne treści dla rodziców znajdziecie na blogu Akademii 5.10.15.: www.51015kids.eu/blog.

Artykuł powstał z udziałem marki 5.10.15.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.