Rafał Olbiński książka Ars Picturae
Fot. Piotr Stokłosa/Warsaw Creative
KULTURA

Lubisz malarstwo Rafała Olbińskiego? A co powiesz na poezję inspirowaną jego pracami?

Polecamy jego nowy album „Ars Picturae”!

Marcin Brzeziński 13 października 2018 15:30
Rafał Olbiński książka Ars Picturae
Fot. Piotr Stokłosa/Warsaw Creative

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbyła się premiera niezwykłego albumu z pracami Rafała Olbińskiego zatytułowanego Ars Picturae. Dlaczego niezwykłego? Gdyż łączącego w sobie malarstwo i poezję. Dzieła Rafała Olbińskiego zainspirowały bowiem poetę Iana Lukinsa do napisania 70 sonetów. Na premierze autor czytał je po angielsku, a polskie tłumaczenie utworów zaprezentował Daniel Olbrychski. Goście dopisali, bo spotkanie z Rafałem Olbiński zawsze jest wydarzeniem artystycznym i towarzyskim.

Rafał Olbiński - malarz marzeń sennych

Malarz, ilustrator, twórca plakatów Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie oraz w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W 1994 roku artysta otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork Stolicą Świata. W 2002 roku w Rafał Olbiński z powodzeniem zadebiutował jako scenograf w operze w Filadelfii. W samych Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o jego twórczości. Prezentowane na premierze w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie obrazy i wiersze można znaleźć w albumie Olbiński. Ars Picturae wydanym w tym roku przez BOSZ.

Rafał Olbiński, Bogna Sworowska i Ian Lukins oraz Daniel Olbrychski.

Rafał Olbiński książka Ars Picturae
Fot. VIPHOTO/East News

Album „Olbiński. Ars Picturae”, BOSZ.

Rafał Olbiński książka Ars Picturae
Fot. Materiały prasowe

Album „Olbiński. Ars Picturae”, BOSZ.
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.