Kolekcja sztuki George’a Michaela na aukcji
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA SZTUKI

Kolekcja sztuki George’a Michaela idzie pod młotek!

Zobaczcie najcenniejsze dzieło, które posiadał!

Marcin Brzeziński 15 lutego 2019 14:29
Kolekcja sztuki George’a Michaela na aukcji
Fot. Getty Images

Londyński oddział domu aukcyjnego Christie’s ogłosił, że 14 marca rozpocznie się aukcja dzieł z kolekcji sztuki należącej do zmarłego wokalisty George’a Michaela. Jego śmierć w Święta Bożego Narodzenia w 2016 roku zaszokowała cały świat. Z czasem zaczęły wychodzić na jaw nieznane fakty z biografii lidera duetu Wham! Prawie nikt nie wiedział, że George Michael wspierał hojnie dziesiątki organizacji charytatywnych. A zupełną tajemnicą był fakt, że interesował się sztuką współczesną i zgromadził jej pokaźną kolekcję.

Damien Hirst czyli najdroższy

I teraz właśnie na licytację trafią prace, które zgromadził. Szczególne zainteresowanie wzbudzają dzieła zaprzyjaźnionej z wokalistą artystki Tracey Emin i prawdziwego giganta sztuki współczesnej Damiena Hirsta. Jest on jednym z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych działających obecnie twórców. Z pewnością zaś najdroższym. Do najbardziej znanych prac Hirsta należy cykl Historia naturalna (Natural History), na który składają się wypreparowane zwierzęta zanurzone w formalinie i umieszczone w szklanych gablotach. Praca Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living) - pod tą nazwą krył się wypreparowany ponad czterometrowy żarłacz tygrysi - została sprzedana w 2004 roku za 8 milionów dolarów. W czerwcu 2007 roku w galerii White Cube w Londynie została wystawiona rzeźba Hirsta zatytułowana Na miłość boską (For the Love of God). Była to wykonana z platyny czaszka ludzka inkrustowana diamentami. Kamienie ważyły ponad 1106 karatów, największy z nich miał 52 karaty. Cena wywoławcza pracy wynosiła 100 milionów dolarów. Za ile w rzeczywistości ją sprzedano pozostaje tajemnicą… Niektórzy uważają, że cała ta historia z brylantową czaszką była jedynie sprytną rynkową mistyfikacją mającą zapewnić pracy Hirsta tytuł „najdroższego dzieła sztuki w historii”. Przewiduje się, że praca, która była w posiadaniu George Michaela, a zatytułowana The Incomplete Truth osiągnie na licytacji cenę około dwu milionów dolarów.

Aukcja w słusznej sprawie

Prace wystawione na aukcji będzie można oglądać w londyńskiej siedzibie Christie’s w dniach 9-14 marca. Sama licytacja przewidziana jest na 14 marca, zaś w dniach 8-15 marca będzie miała miejsce aukcja internetowa części prac. Cały dochód z licytacji zasili konta organizacji charytatywnych, które wspierał George Michael. Choć od jego śmierci minęły już dwa lata wciąż trudno pisać o nim w czasie przeszłym…

Praca „The Incomplete Truth” Damiena Hirsta z kolekcji George’a Michaela, (2006).

Kolekcja sztuki George’a Michaela na aukcji
Fot. Materiały prasowe

Portret George’a Michaela autorstwa Michaela Craig-Martin'a.

Kolekcja sztuki George’a Michaela na aukcji
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.