Banksy
Fot. East News
ZE ŚWIATA SZTUKI

Tego nie można przegapić! Otwiera się retrospektywna wystawa prac Banksy’ego! Dla niego warto jechać do Rzymu

Marcin Brzeziński 31 maja 2016 20:07
Banksy
Fot. East News

Retrospektywna wystawa prac Banksy’ego otwiera się właśnie w Palazzo Cipolla w Rzymie. To niezwykłe wydarzenie, bo dzieła tego jednego z najbardziej tajemniczych i niepokojących współczesnych artystów częściej można było do tej pory oglądać na ulicach niż w galeriach sztuki. Prezentowane w Rzymie obrazy, odbitki i graffiti pochodzą z najbardziej prestiżowych prywatnych kolekcji na świecie. I nigdy wcześnie się nie spotkały w jednym miejscu!

 

Steve Jobs
Fot. Banksy

Jedno z ostatnich dzieł Banksy'ego namalowane na murze obozu uchodźców we francuskim Calais.

 

Polecamy też: Banksy znów wywołał emocje. Tym razem "wykorzystał" Steve'a Jobsa, syna syryjskiego uchodźcy.

 

Artysta Banksy czyli kto?

Pod pseudonimem Banksy skrywa się jeden z najbardziej znanych artystów street-artu. I słowo „skrywa” jest tu jak najbardziej na miejscu, bo o życiu Banksy’ego wiemy naprawdę niewiele. Podobno urodził się w 1974, ale jak ma na nazwisko? Gazeta „The Guardian” twierdzi, że nazywa się Robert Banks, według „The Mail on Sunday” - Robin Gunningham, zaś według innych źródeł - Robin Banksy. Nie wiadomo też do końca, które z zaskakujących i w przewrotny sposób komentujących rzeczywistość prac lub happeningów są w stu procentach jego autorstwa. A robił Banksy rzeczy naprawdę niezwykłe. W londyńskim zoo wspiął się na klatkę dla pingwinów i z gigantycznych liter ułożył na niej napis „Mamy już dość ryb”. W Muzeum Historii Naturalnej w Londynie artysta umieścił nielegalnie swój eksponat o nazwie „Banksus Militus Ratus” - wypchanego szczura przebranego za grafficiarza. Gryzoń kreślił złowróżbny napis: „Nasz czas nadejdzie”. W British Museum  z kolei Banksy podrzucił imitujący malarstwo jaskiniowe rysunek. Był na nim mężczyzna pchający wózek z supermarketu. Władze muzeum postanowiły dodać je do swojej kolekcji. W sierpniu 2015 w Weston-super-Mare w Wielkiej Brytanii Banksy, zapraszając do współpracy innych artystów, stworzył swój największy jak dotąd projekt zatytułowany Dismaland. Był to rodzaj posępnej parodii klasycznego parku rozrywki. Za sprawą jego talentu zamiast wesołego powstało więc bardzo smutne miasteczko… Zaintrygowani? Jeśli będziecie w Rzymie, koniecznie zobaczcie wystawę prac Banksy’ego! Warto!

Banksy: War, Capitalism & Liberty, Palazzo Cipolla, Via del Corso, 320, Rzym. Wystawa czynna do września 2016.

 

Banksy
Fot. East News

Londyński mural Banksy’ego (2006).

 

Polecamy też: Wystawa Celnika Rousseau w paryskim Musée d’Orsay. Obrazy genialnego samouka wciąż fascynują!

 

 

 

 

TAGI #Banksy

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.