Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum
wspomnienie

Krystyna Prońko nie miała własnych dzieci. Miłość przelewała na ukochanego siostrzeńca

W 2011 r. artystką wstrząsnęła niewyobrażalna tragedia

Marcjanna Maryszewska 6 lutego 2024 18:50
Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Nie lubi mówić o sobie — diwa, czy gwiazda estrady. Krystyna Prońko uznaje siebie przede wszystkim za wokalistkę, a czasami artystkę. Koncertuje od blisko 60 lat i nie daje sobie chwili wytchnienia. Teraz postanowiła zawalczyć o wyjazd na tegoroczną Eurowizję. Zrobiła to w ostatniej chwili, gdyż kompozycja miała premierę 2 lutego — w dniu zakończenia zgłoszeń. Choć dziś znów jest na szczycie, życie nie szczędziło jej zmartwień i ciosów...

Krystyna Prońko: najważniejsza jest dla niej rodzina

Co ważne jest w życiu Krystyny Prońko poza muzyką? "Rodzina, zwierzęta, swoboda działania. Lubię być wolnym człowiekiem. Ważne jest też, żebym się wyspała", mówiła Remigiuszowi Grzela w wywiadzie dla Zwierciadła. Trudno się dziwić, że najbliżsi zajmują w jej myślach i osobistym rankingu czołowe miejsce. Piosenkarka miała aż trójkę rodzeństwa: braci Piotra i Wojciecha (z którymi w młodości tworzyła zespół Prońko Bank) oraz siostrę Małgorzatę. Ich mama także była utalentowana muzycznie — grała na harmonii i śpiewała. Ojciec ukończył zaocznie technikum mechaniczne.

"Harmonia była z odzysku, podobnie jak meble, które stały w mieszkaniu w Gorzowie, jak się rodzice wprowadzili. Pamiętam stare wielkie biurko, które w końcu wyrzuciła moja siostrzenica. Ojciec znalazł „poniemieckiego” nimbusa, sam wyremontował silnik i tak uruchomił motocykl. [...] W nimbusie matka na tylnym siedzeniu, w przyczepie dziecko albo dwoje. Sama tego nie pamiętam, mam takie zdjęcia, miałam może półtora roku. A potem zamienił go na dekawkę IFA, były takie samochody. Do dziś pamiętam jego dźwięki. Było słychać, że ojciec zbliża się do domu" — wspominała artystka w tym samym wywiadzie.

CZYTAJ TAKŻE: Słynny tenor Wiesław Ochman i jego żona Krystyna byli razem niemal 60 lat. Tę miłość przerwała śmierć

Sama bardzo szybko odcięła pępowinę i otrzymawszy propozycję pracy w zespole, wyjechała z rodzinnego domu. O najbliższych zawsze wypowiada się z czułością i odwiedza ich, gdy tylko czas na to pozwala.

Krystyna Prońko, 1981 r.

krystyna prońko młoda
Fot. Krystyna Prońko, 1981 rok. FOT. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Krystyna Prońko nie miała dzieci. Całą miłość przelewała na siostrzeńca

Choć jej rodzina była tak liczna, sama nie zaznała smaku macierzyństwa. Przez wiele lat związana była z kompozytorem Januszem Komanem, lecz para nie doczekała się dzieci. Co prawda Krystyna Prońko myślała o tym, lecz nie była pewna partnerów, z którymi się wiązała. Jednocześnie nie czuła się na siłach, by zostać samotną matką. 

Krystyna Prońko, Janusz Koman, 1997

Fot. Agnieszka Meissner / Forum

Nie narzekała jednak na swój los, miała bowiem na kogo przelać swoją troskę i miłość. Był nim syn jej siostry Małgorzaty — Mateusz Budny. Od małego rozpieszczała siostrzeńca, z którym zżyła się tak, jakby był jej własnym dzieckiem. Wspierała go na wszelkie możliwe sposoby. Gdy młody mężczyzna zaczął studia w Warszawie, zamieszkał w domu swojej sławnej cioci. Pomagał również przy organizacji koncertów oraz podjął pracę w jej studiu nagraniowym. Z czasem talent Mateusza docenili inni artyści, dla których zaczął pracować jako akustyk. Mowa o zespole Afromental oraz wokalistki Maria Sadowska i Marika.

Niestety w 2011 r. życiem rodziny wstrząsnęła ogromna tragedia. 23-letni wówczas Mateusz podczas powrotu z koncertu miał wypadek samochodowy, skutkiem czego trafił do szpitala. Krystyna Prońko uruchomiła wiele prywatnych kontaktów, aby zapewnić siostrzeńcowi jak najlepszą opiekę medyczną. Po długiej walce o zdrowie stan ciężko rannego mężczyzny poprawił się na moment. Gdy już zdawało się, że wszystko zmierza ku dobremu, Mateusz niespodziewanie zmarł.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Nagrywał dla niej piosenki, był świadkiem na jej ślubie. Nagle Maryla Rodowicz dostała bolesny cios w serce od Seweryna Krajewskiego

To zdarzenie wstrząsnęło wokalistką, która pogrążyła się w głębokiej rozpaczy i na dwa lata wycofała z życia publicznego. Dziś jednak z mocą patrzy w przyszłość. Regularnie koncertuje i nie daje sobie czasu na odpoczynek. "Dotąd nigdy nie miałam do życia pretensji. Będę pracowała, dopóki będą chcieli mnie słuchać" — podsumowała na łamach Zwierciadła. Jej zgłoszenie na preselekcje do Eurowizji spotkało się z ogromnym entuzjazmem fanów. Trzymamy mocno kciuki.  

Krystyna Prońko

Krystyna Prońko
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.