Olga Figaszewska 16 stycznia 2017 20:15
1/5
Ewa Demarczyk
Copyright @East News
1/5

Ewa Demarczyk kończy dziś 76 lat.

 

Polecamy też: Którą piosenkę Seweryna Krajewskiego lubicie najbardziej? Artysta skończył dziś 70 lat

 

„Karuzela z Madonnami”, „Groszki i róże”, „Wiersze Baczyńskiego”, „Rebeka”… Najpopularniejsza, najbardziej tajemnicza piosenkarka polskiej sceny muzycznej nazywana jest polską Edith Piaf. Już w dzieciństwie wykazywała muzyczne talenty. Stworzyła klasykę dzisiejszej polskiej muzyki. Szczera, bezpośrednia, emocjonalna, niezależna. Nigdy nie była kolorowym ptakiem. Na scenie stanowcza i oszczędna w stroju. Hipnotyzowała głosem i charyzmatyczną osobowością. Ewa Demarczyk zakończyła karierę w latach 90-tych, wtedy można było usłyszeć ją po raz ostatni. Czym zachwycała? Kiedy zadebiutowała?

 

Polecamy też: Kolorowa, jedyna, niepowtarzalna. Królowa polskiej piosenki, Maryla Rodowicz kończy dziś 71 lat​

 

Czarny Anioł

 

Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od nauki na fortepianie. Z biegiem czasu poszukiwała swojej życiowej drogi. Piosenkarka miała szereg zainteresowań. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Ewa Demarczyk zdawała na architekturę, pasjonowało ją aktorstwo i w między czasie dalej zgłębiała naukę gry na fortepianie na Akademii Muzycznej. Wygrała... muzyka.

 

Początki kariery

 

Na studiach rozpoczęła współpracę z krakowskim klubem „Cyrulik”. Już w tym czasie doceniono jej oryginalność. Usłyszał o niej cały Kraków. Sukces w jej przypadku był kwestią czasu. Młoda wokalistka o niepowtarzalnym głosie zasiliła szeregi jednego z kultowych polskich kabaretów, „Piwnicy Pod Baranami” w 1962 roku. To tu tworzyli najwięksi: Zbigniew Preisner, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Tomasz Stańko czy Agnieszka Osiecka. Do środowiska wciągnął ja Zygmunt Konieczny. Duet stworzony przez Koniecznego i Demarczyk hipnotyzował. Ich współpraca rodziła prawdziwe dzieła sztuki. On - jeden ze zdolniejszych kompozytorów Piwnicy, ona - wokalistka, nadająca kompozycjom wyjątkowego brzmienia.

 

Jej kariera nabrała tempa po wygranej na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Stało się. Zachwyciła Polskę. Następnie przyszła kolej na Opole. W 1967 wydała debiutancki album „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego” bardzo szybko osiągając przy tym status platyny. Przez lata wykonywała repertuar poezji śpiewanej. Muzyka, głos, oryginalność, nieprawdopodobna dykcja. Zdobywała najważniejsze wyróżnienia i nagrody. Lata 60-70-te minęły pod hasłem zagranicznych tras koncertowych. Ewa Demarczyk występowała we Francji, na Kubie czy Meksyku. Odwiedzała największe sale koncertowe świata.

 

Po zakończonej współpracy z Piwnicą pod Baranami (1972 r.) w 1976 roku  kilka lat później wydała podwójny album. Prowadziła również Teatr Muzyki i Poezji w Krakowie, który zakończył swoją działalność w 2000 roku. Artystka po raz ostatni na żywo zagrała w latach 90-tych.  Nie da się ukryć, że dokonania Ewy Demarczyk znajdują szerokie odzwierciedlenie w twórczości dzisiejszych wykonawców. W 2011 roku postał album w pełni poświęcony repertuarowi Ewy Demarczyk, a zaśpiewały na nim m.in. Justyna Steczkowska, Maja Kleszcz i Kinga Preis.

 

 

Polecamy też: "Moje uczucia w stosunku do pedantów oceniam na 3 plus". 80. rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej.​

 

Muzyczne arcydzieło

 

Bez dwóch zdań wszystkie utwory Ewy Demarczyk to dzieła sztuki. Jednak to wykonywany przez nią utwór „Karuzela z Madonnami” ze słowami Mirona Białoszewskiego, został okrzyknięty muzycznym arcydziełem. Ewa Demarczyk dała się poznać jako wspaniała interpretatorka tekstów. Nikt tak jak ona nie potrafi opowiadać głosem. Niedopowiedzenia, oniryczność, niepokój, tajemniczość - to one składają się na fenomen utworu.

Ewa Demarczyk jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Konsekwentnie trwała przy kreacji swojego scenicznego wizerunku. Gwiazda niechętnie udzielała wszelkiego rodzaju wywiadów. Do dziś Ewa Demarczyk pozostaje zagadką.

 

Polecamy też: Wzruszający gest organizatorów BRIT Awards. Zobacz, jak postanowili uczcić pamięć Bowiego i Cohena

 

5/5
Ewa Demarczyk
Copyright @fot.Piotr Hawalej/East News
5/5

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.