Baron
Fot. Instagram @alekbaron
O TYM SIĘ MÓWI

Baron na wizji wspomniał o babci. Marlena Milwiw mieszka w Skolimowie i może liczyć na opiekę wnuka

Łączy ich wyjątkowa więź...

Konrad Szczęsny 17 września 2023 12:46
Baron
Fot. Instagram @alekbaron

Jest człowiekiem wielu talentów. Aleksander Milwiw-Baron gra nie tylko na gitarze, lecz także na saksofonie. Zajmuje się również produkcją muzyczną i jest członkiem zespołu Afromental. Ale w masowej świadomości zaistniał przede wszystkim jako juror w uwielbianym formacie „The Voice of Poland”. W ostatniej odsłonie show wspomniał o swojej babci, która jest aktorką. W 2022 roku media obiegła informacja, że Marlena Milwiw przebywa w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Co o niej wiemy?

Baron w The Voice of Poland o babci. Łączy ich silna więź

Obecnie emitowana jest już 14 edycja „The Voice of Poland”. Jury pozostało – co nie jest taką znowu regułą dla tego formatu – niezmienione od poprzedniej. Młode talenty oceniają Tomson i Baron z grupy Afromental, Justyna Steczkowska, Marek Piekarczyk oraz Lanberry. W ostatnim odcinku jedna z uczestniczek – Ania – trafiła do grupy lubianych muzyków, co u jednego z nich spowodowało wybuch ogromnej radości. Baron w mgnieniu oka wskoczył na scenę i zaczął odtwarzać zachowanie nowej podopiecznej. Wykazał się przy tym aktorskimi umiejętnościami, co zrobiło wrażenie zwłaszcza na Justynie Steczkowskiej.

Nie tylko nie szczędziła mu ciepłych słów, lecz także zachęcała, by talent ten szlifował i rozwijał, choćby w szkole aktorskiej. „Mam to w genach po mojej babci Marlenie, którą serdecznie pozdrawiam”, przypomniał na wizji Aleksander Milwiw-Baron.

I faktycznie, Marlena Milwiw dała się poznać nie tylko jako aktorka teatralna, lecz także filmowa. Szerszej publiczności może kojarzyć się choćby z rolami w tak popularnych produkcjach, jak „Pierwsza miłość”, „Świat według Kiepskich” czy z filmu „Och, Karol” z 1985 roku (nie została jednak wówczas wymieniona w czołówce).

Czytaj także: Irena Kwiatkowska nie miała dzieci, bo na pierwszym miejscu stawiała karierę. Cudem dożyła niemal 100 lat

Marlena Milwiw, 30. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Wrocław, 28 marca 2009 rok
Fot. Engelbrecht/AKPA

Marlena Milwiw, 30. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Wrocław, 28 marca 2009 rok

Kim jest Marlena Milwiw, babcia Barona? Kariera, życie prywatne

Marlena Milwiw przyszła na świat 22 września 1931 roku we Lwowie. Za chwilę skończy zatem 92 lata! W 1955 roku została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, ale na scenie stołecznego Teatru Nowej Warszawy debiutowała już rok wcześniej. Wystąpiła wówczas w roli Ruth w dramacie „Niemcy” Leona Kruczkowskiego. Jednak nie zagrzała w tym mieście miejsca na stałe. Kilka lat później przeniosła się bowiem na południowy-zachód Polski – tam otrzymała angaż we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, Teatrze Rozmaitości oraz Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Na tym jednak nie poprzestała. Babcia Barona to kobieta wielu talentów. Jednym z nich jest ten pedagogiczny. Dała się poznać z tej strony, gdy wykładała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Marlena Milwiw zadebiutowała w filmie „Jak być kochaną” Wojciecha Hasa w 1962 roku. Na koncie ma również liczne odznaczenia, w tym m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1978 rok), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1988 rok) czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007 rok). Od ponad dekady przebywa na emeryturze. Ma to związek z problemami zdrowotnymi i założeniem rozrusznika serca. „Wymieniali mi baterie, miałam go 20 lat bez problemów. Miałam coś takiego, z czego normalny człowiek nie wychodzi, mianowicie sepsę całego organizmu, która zaczęła się od elektrody rozrusznika tkwiącej w sercu. Nikt nie słyszał, żeby ktokolwiek z tego wyszedł”, zwierzała się w rozmowie z „Super expressem” w marcu 2023 roku.

A co wiemy o jej życiu prywatnym? Wyszła za mąż za Adama Barona, który był lwowskim pisarzem, doktorem oraz oficerem. Mężczyzna zmarł w 1977 roku, jednak doczekali się syna Piotra Barona, który jest osobą z dużymi zdolnościami muzycznymi: najbliższy jego sercu jest jazz, gra na saksofonie. Synowie poszli w jego ślady. Aleksandra Milwiw-Barona nie trzeba przedstawiać, natomiast jego brat Adam gra w zespole Pink Freud.

Czytaj także: Beata Tyszkiewicz zakochała się w nim bez pamięci. Czekał ją srogi zawód

Aleksander Baron, Piotr Baron
Fot. East News

Piotr Baron, ojciec Aleksandra Milwiw–Barona, saksofonista

Marlena Milwiw, babcia Barona, przebywa w Skolimowie. Tak wnuk mówił o ich relacji

W lipcu 2022 roku media obiegła informacja, że Marlena Milwiw-Baron przebywa w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Marlena Milwiw może liczyć tam na całodobową opiekę. A jest to niezbędne z uwagi na jej stan zdrowia – o kulisach tej decyzji opowiedziała w rozmowie z dziennikarzami „Super expressu”. „To nie było tak, że podjęłam decyzję o przeprowadzce — zostałam tu przywieziona ze szpitala w stanie kompletnej nieprzytomności. Parę tygodni wracałam do żywych. Decyzję musiał podjąć mój syn, który potwornie to przeżył, ale nie było wyjścia. Długo trwało dochodzenie do siebie. Dobrze się poczułam dopiero wtedy, jak zamieszkałam w Skolimowie”, wyjaśniła.

Podobno kobieta świetnie odnalazła się w gronie podopiecznych placówki, jest uśmiechnięta, towarzyska i radosna. Pokój urządziła według własnego uznania i gustu, szybko zaczęła również nawiązywać bliższe znajomości. Bliscy odwiedzają ją regularnie w placówce. „Pan Baron często odwiedza swoją babcię. To lubiany muzyk”, dodała mieszkanka Skolimowa w rozmowie z „Super expressem”.

Co wnuk mówił o relacji z babcią? Rozgadał się na ten temat w wywiadzie dla „Gali”, gdy został zapytany o jeden z członów swojego nazwiska. „Moja babcia pochodzi ze Lwowa, jest aktorką i ostatnim potomkiem rodziny Milwiw. Dlatego postanowiła zachować to nazwisko, kiedy wyszła za mąż za dziadka. Potem ten zwyczaj kontynuowaliśmy w męskiej linii. (...) Babcia niesamowicie mi kibicuje, proszę, napisz to w tekście: Babciu Marleno, pozdrawiam cię i całuję”, podkreślał wówczas poruszony.

Z kolei we wpisie na Instagramie z okazji 91. urodzin babci nazwał ją wprost jedną z najważniejszych kobiet w swoim życiu. „Dziś urodziny obchodzi jedna z najważniejszych kobiet w moim życiu. Moja ukochana Bapcia Marlena kończy dziś 91 lat❣️Kochana Babciu, (Babcia ma swój tajny instagram🤭) bardzo Cię kocham i dziękuję za wszystko, czego mnie nauczyłaś. Życzę Ci 200 lat bo 100 w Twojej sytuacji jest niestosowne 😜To dla mnie duma i honor, że jestem Twoim wnukiem. Dziękuję Ci za to, że Jesteś! ✨💖✨”, podkreślił.

Pani Marlenie i jej wnukowi życzymy wszystkiego, co najwspanialsze!  

Czytaj także: Gdy odeszła jej córka, syn stał się całym światem. „Mamusiu, żyj dla mnie!” prosił Barbarę Brylską

Źródło: „Super express”, „Gala”, Plejada

Bartosz Głogowski, Marlena Milwiw, plan serialu „Rajskie klimaty”, wrzesień 2007 roku
Fot. AKPA

Bartosz Głogowski, Marlena Milwiw, plan serialu „Rajskie klimaty”, wrzesień 2007 roku

Marlena Milwiw, 30. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Wrocław, 28 marca 2009 rok
Fot. Engelbrecht/AKPA

Marlena Milwiw, 30. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Wrocław, 28 marca 2009 rok

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.