Halina Szmeterling, Anna Jantar
Fot. Andrzej Karczewski/PAP
NIEZWYKŁE RELACJE

Córka była całym jej światem, nigdy jej nie opuściła. Halinę Szmeterling i Annę Jantar łączyła wyjątkowa relacja

Do samego końca sobie pomagały

Karol Sowa 21 września 2023 17:56
Halina Szmeterling, Anna Jantar
Fot. Andrzej Karczewski/PAP

Anna Jantar od samego początku była oczkiem w głowie dumnych rodziców. Bardzo ją kochali i dbali o nią najlepiej, jak potrafili. Niestety rodzinna idylla nagle została przerwana. Halina i Józef Szmeterlingowie nagle się rozstali. Przyczyną była choroba alkoholowa, z którą zmagał się ojciec piosenkarki. Artystka stanęła wówczas po stronie mamy, chciała zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa. Tak wyglądała ich relacja. 

Anna Jantar — relacja z mamą

Mama Anny Jantar już 4 lutego 1948 roku wyszła za mąż za Józefa Szmeterlinga. Niedługo potem zakochani doczekali się pierwszego dziecka — Romana. Małżonkowie mieszkali wówczas w Poznaniu, w 14 m² mieszkaniu. Później, bo 10 czerwca 1950 roku na świat przyszła Ania. „Ania była dzieckiem bardzo wesołym. Bardzo radosnym dzieckiem była. Zawsze wydawało nam się, że była dość uzdolniona. Od czwartego roku życia uczęszczała do przedszkola muzycznego, gdzie została jako pierwsza wytypowana na fortepian. Wybrała lekcje u Pani profesor Waszko w Poznaniu. W pewnym momencie nie chciało jej się już ćwiczyć. Następnie przerzuciła się na śpiew", wyznała Pani Halina w rozmowie z TVP. 

Od samego początku mogła liczyć na wsparcie rodziców. „Kiedy jako nastolatka zaczęła koncertować i zarabiać pierwsze pieniądze, oddawała wszystko rodzicom. Bo mama nie pracowała, tata za dużo pił, było ciężko”, czytamy w biografii wokalistki. 

CZYTAJ TEŻ: Nazywała ją babcio-mamą. Oto historia niezwykłej relacji Natalii Kukulskiej z babcią, Haliną Szmeterling

Anna Jantar

Anna Jantar
Fot. Andrzej Karczewski/PAP

Halina Szmeterling

Halina Szmeterling
Fot. Gałązka/AKPA

Anna Jantar i Halina Szmeterling — życie prywatne

Piosenkarka była córeczką tatusia i jego oczkiem w głowie. Uwielbiali razem spędzać wolne chwile. Ojciec zawsze brał ją na kolana i opowiadał jej żarty. Niestety z wiekiem oboje zaczęli się od siebie oddalać. Ostatecznie kontakt między nimi się urwał. Najprawdopodobniej wpływ na to miał rozwód rodziców ulubienicy publiczności.

Przypomnijmy, że przyczyną rozstania była choroba alkoholowa Józefa Szmeterlinga. „Zarówno babcia Anny Jantar, która straciła męża wkrótce po ślubie, jak jej mama, która zmagała się z miłością do męża alkoholika, bardzo dobrze sobie radziły", czytamy w książce „Anna Jantar. Tyle słońca". „Nie to, żeby się awanturował. Ale ględził. Przychodził do domu i ględził. No i potrafił jakiegoś kumpla przytaszczyć w środku nocy", zwierzała się Pani Halina. Gdy doszło do rozstania, Anna Jantar murem stanęła za mamą, gdyż sama bała się alkoholu. 

Anna Jantar w głównej mierze została wychowana przez mamę — Halinę Szmeterling, która podkreślała, jak ważna w życiu jest religia oraz rodzina. Co więcej, zamieszkała u córki niedługo po tym, jak wokalistka doczekała się córki — Natalii. 

Do końca życia Pani Halina Szmeterling wypowiadała się o córce z czułością, wrażliwością, miłością i wielką tęsknotą. Odeszła 7 lat temu w wieku 92 lat. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przedwcześnie pożegnał rodziców i siostrę, od tamtego czasu był samotny. Później Grzegorz Komendarek zginął w tragicznym wypadku

Halina Szmeterling, Natalia Kukulska, 1995-1996 rok

Halina Szmeterling, Natalia Kukulska
Fot. Darek Majewski / Forum

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.