Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

Przez lata królował w TVP, z dnia na dzień zniknął z telewizji. Jak dziś wygląda życie Tomasza Raczka?

Krytyk filmowy od ponad trzech dekad układa sobie życie u boku partnera

Maria Elas 22 maja 2024 17:01
Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Ekspertyza Tomasza Raczka w kinematografii jest znana i doceniania już od wielu lat — przed jednym z najbardziej znanych polskich krytyków filmowych ten świat nie ma nic do ukrycia. Jego życie prywatne zaś jest pełne nieoczywistych faktów. Przed laty media huczały, gdy zdecydował się na coming out i przedstawił światu swojego partnera. Od tamtego czasu minęły już prawie dwie dekady — jak dziś wygląda życie Tomasza Raczka? Okazuje się, że nie może narzekać na nudę! 

[Ostatnia publikacja treści na VUŻ-u 25.05.2024 r.]

Kariera Tomasza Raczka: początki, praca w TVP

Tomasz Raczek swoją przygodę z publicystyką zaczynał w tygodniku „Literatura”, gdzie w 1977 r. pojawił się jego pierwszy artykuł. Później związany był z naprawę wieloma redakcjami, zarówno telewizyjnym, jak i prasowymi. Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Wydawniczego „Latarnik”, Tomasz Raczek był w przeszłości także „kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej, a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s »Stefan Batory«”. 

W latach 2011-2015 Tomasz Raczek był prowadzącym „Weekendowego Magazynu Filmowego” nadawanego na TVP3, a w 2013 r. pojawił się także w „Kultowych Rozmowach”. Z czasem jednak ten drugi program zaczął wadzić władzom telewizji, które postanowiły go zdjąć, tłumacząc, że „nie pasuje do nowego wizerunku stacji”. Chociaż tak brzmiało oficjalne tłumaczenie nadawcy, wiele telewidzów doszukiwało się w tej sytuacji drugiego dna — zdaniem wielu ściągnięcie programu mogło mieć związek, że w TVP nie było miejsca dla publicznie wyoutowanego dziennikarza.

Czytaj także: Mają za sobą wielkie kłótnie, dziś łączy je silna więź. Gdy Katarzyna Grochola zachorowała, córka była jej oparciem

Sam Tomasz Raczek rozstania z telewizją miał nie opłakiwać: „Nie tęsknię za taką telewizją, jaka jest obecnie. Tęsknię za telewizją, w której kiedyś pracowałem, ale powrót do niej jest niemożliwy”, wyznał w 2021 r. w rozmowie z Plejadą.

Oprócz swojego wieloletniego oddania dla świata filmu Tomasz Raczek od ponad 30 lat także jest w szczęśliwym związku z partnerem, Marcinem Szczygielskim.

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018

Tomasz Raczek o środowisku LGBT+ i o partnerze

Od czasu coming outu i publicznego ujawnienia się ze swoim wieloletnim partnerem, dziennikarzem i pisarzem Marcinem Szczygielskim, Tomasz Raczek wielokrotnie zabierał głos w sprawach dotyczących życia osób LGBT+ oraz tolerancji w Polsce. Często nie krył także swojej krytyki wobec ówcześnie panującej władzy, która utrudniał życie niejednej osobie nieheteronormatywnej. „Polacy są fantastycznymi, otwartymi ludźmi, ale... Polska idzie do tyłu. Od kilku lat cofamy się pod przewodem pierwszego sekretarza [...]. Nagle wszystko to, co było już zaakceptowane, okazuje się złe. Okazuje się czymś, czego należy się wstydzić”, mogliśmy usłyszeć w jednej z publikacji krytyka filmowego na YouTube. 

Tomasz Raczej i Marcin Szczygielski, 54. Międzynarodowe targi książki, Warszawa, 23.05.2008
Fot. Michal WARGIN/East News

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski, 54. Międzynarodowe targi książki, Warszawa, 23.05.2008

W 2008 roku para wzięła udział w programie „Taka miłość się nie zdarza”. Jak tłumaczyli, dzięki temu chcieli znormalizować w oczach polskiego społeczeństwa, że związki homoseksualne w niczym nie różnią się od tych heteroseksualnych. „Potraktowałem to jako okazję, by pokazać widzom, że para gejów funkcjonuje w życiu zupełnie normalnie. W związku przechodzimy te same etapy, co pary heteroseksualne. Może uda się w końcu zerwać ze stereotypem geja i pokazać jego prawdziwą, ludzką, zwyczajną twarz” mówił Tomasz Raczek w rozmowie z portalem fakt.pl. Marcin Szczygielski zgodził się z nim oraz dodał, że „swoim przykładem udowadniają, że takie pary mają rację bytu i mogą stworzyć naprawdę szczęśliwy związek”.

Sprawdź też: Syn Teresy Lipowskiej podjął przełomową decyzję. Marcin Zaliwski zmienił swoje życie i spełnia marzenia

W rozmowie z VIVĄ! publicysta dodał także, że chociaż komentarze na swój temat słyszy różne, na szczęście większość z nich ma pozytywny wydźwięk. „Myślę, że to nie jest tak, że nie ma w Polsce homofobii, ale zwykle okazuje się ją słabszym ludziom. Jeśli gej ma promieniowanie wewnętrznej siły, to rośnie poziom akceptacji” opowiadał. 

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018

Jak dziś wygląda życie Tomasza Raczka?

Obecnie Tomasz Raczek, chociaż od lat nie pojawia się już w telewizji, nie może narzekać na brak zajęcia. Wraz z partnerem prowadzi Instytut Wydawniczy „Latarnik”, w którym publikuje m.in. swoje własne książki, jest redaktorem naczelnym Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz prowadzi audycje „Raczek Movie” w Radiu Nowy Świat. Na tym jednak nie koniec: publicysta jest również YouTuberem. Na jego kanale zobaczyć m.in. możemy rozmowy na tematy popkulturowe z Marcinem Szczygielskim zatytułowane „TOMATO” oraz serię wideorecenzje filmów. 

Zobacz również: W związku z drugą żoną Przemysław Babiarz zrozumiał, czym jest prawdziwe szczęście. "Nie żyjemy obok siebie, a z sobą"

Ostatnio o 66-latku Przzrobiło się o nim ponownie głośno, po tym jak bezwzględnie skrytykował jedną z najnowszych polskich komedii, „Nieobliczalną”. Film doświadczonego i wielokrotnie docenionego reżysera Piotra Trzaskalskiego nie zrobił na krytyku żadnego pozytywnego wrażenia. Mimo świetnej obsady aktorskiej (m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Seweryn Agnieszka Grochowska, Paweł Małaszyński czy Julia Wieniawa) produkcja została wręcz „zmiażdżona” słowami Tomasza Raczka. „Jestem ciekaw, kto jest osobą programującą i zamawiającą w polskim Amazon Prime? Wtopa za wtopą. Już LEWANDOWSKI był nieudaną produkcją, ale w to, czym jest NIEOBLICZALNA aż trudno uwierzyć” czytamy w publikacji na Facebooku.

„Tylu dobrych aktorów, przyzwoity budżet, potężny producent i taki pasztet. Chyba od czasu KAC WAWA nie było takiej masakry znakomitych, utytułowanych aktorów [...] w polskim filmie. Czy ktoś może wstrząsnąć polskim oddziałem Amazon Prime? Bo tam się bardzo źle dzieje! Wstyd” pisał.  

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tomasz Raczek (@tomekraczek)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tomasz Raczek (@tomekraczek)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.