The Zookeeper's Wife, kino
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Czy film o Polakach podbije USA? Wyjątkowa historia państwa Żabińskich

Konrad Szczęsny 18 listopada 2016 10:30
The Zookeeper's Wife, kino
Fot. Materiały prasowe

24 marca 2017 r. będzie miała miejsce premiera „The Zookeeper's Wife” - filmu produkcji amerykańskiej, w którym zobaczymy także polskich aktorów! W rolę tytułową wcieliła się Jessica Chastain. Jedną z ról zagra także Magdalena Lamparska. To historia legendarnych właścicieli warszawskiego Zoo, państwa Żabińskich.

 

Zwiastun The Zookeeper's Wife

Historia Żabińskich

Reżyserów zainspirowała historia Jana i Antoniny Żabińskich. On był jednym z założycieli warszawskiego Zoo, a także jego pierwszym dyrektorem (aż do 1951 r.). W czasie wojny w opustoszałych pomieszczeniach ogrodu zoologicznego ukrywali Żydów przeszmuglowanych z getta. W procesie szmuglowania uczestniczył sam Jan Żabińskich, który odwiedzał getto pod pozorem poszukiwania pożywienia dla świń, które były wówczas w zoo hodowane. Dzięki ich działalności wiele osób przetrwało wojnę. Oboje zostali nagrodzeni przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

 

Film The Zookeeper's Wife

Dzieje Żabińskich zainspirowały w 2007 r. amerykańską autorkę Diane Ackerman do napisania powieści na podstawie pamiętników Antoniny Żabińskiej właśnie o tytule „The Zookeeper's Wife”. Dwa lata później doczekała się ona przekładu na język polski. Za oceanem stała się bestsellerem i to właśnie na jej podstawie powstał obraz w reżyserii Niki Caro (odpowiedzialnej m.in. za „Jeźdźca wielorybów”). W roli głównej obsadzono Jessicę Chastain, dwukrotnie nominowaną do Oscara. Jej filmowym mężem został belgijski aktor Johan Heldenbergh (m.in. nominowane do Oscara „W kręgu miłości”). Polscy widzowie na dużym ekranie z pewnością rozpoznają Magdalenę Lamparską. Oficjalna premiera obrazu została zapowiedziana na marzec 2017 r.

 

Czy film o Polakach podbije świat? Przekonamy się już niebawem!

 

Polecamy też: Film "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" wchodzi do kin! Nie tylko dla fanów Harry'ego Pottera

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.