Agnieszka Holland
Fot. Krzysztof Opaliński
ZE ŚWIATA FILMU

Holland i Komasa zrobili wspólny film! Poznajcie szczegóły

Jego premiera już wkrótce na festiwalu w Berlinie!

Ida Marszałek 12 lutego 2020 16:30
Agnieszka Holland
Fot. Krzysztof Opaliński

Już wkrótce rozpocznie się Berlinale - jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie! Od 20 lutego do Berlina będą zjeżdżać twórcy z całego świata, aby po raz pierwszy zaprezentować swoje dzieła zarówno znawcom, jak i szerszej publiczności. Nie zabraknie tam również słynnej polskiej reżyserki - Agnieszki Holland, która z festiwalem jest związana od dawna. W zeszłym roku w Berlinie miała miejsce premiera Obywatela Jonesa. Reżyserka jest też laureatką Srebrnego Niedźwiedzia za film Pokot, który brał udział w konkursie głównym festiwalu w 2017 roku. W tym roku przedstawi swój nowy projekt - Szarlatana - który pojawi się w sekcji Berlinale Special. Co wiemy o kolejnej produkcji reżyserki?

Fabuła filmu "Szarlatan" 

Fabuła filmu będzie skupiać się na prawdziwej postaci czechosłowackiego uzdrowiciela Jana Mikolášeka. Obdarzony nieprawdopodobnymi umiejętnościami zielarskimi znachor leczył tak znane osobistości jak angielski król Jerzy VI czy czechosłowacki premier Antonín Zápotocký, który dzięki jego pomocy nie musiał amputować jednej z kończyn. Od tego momentu Mikolášek był protegowanym premiera. Jednak po śmierci polityka, uzdrowiciel został postawiony przed sądem, którego decyzją odebrano mu prawa obywatelskie oraz majątek. Głównym zamysłem filmu jest ukazanie zmagań uzdrowiciela-samouka z komunistycznym systemem.

Zwiastun filmu "Szarlatan" 

Współpraca Komasy z Holland

Film jest wynikiem współpracy Holland z twórcami z Polski, Czech, Irlandii, Słowacji i Niemiec. Scenariusz do niego napisał czeski filmowiec Marek Epstein. Obsada również składa się z czeskich aktorów: Joachima Paula Assböcka, Jana Vlasáka, Martina Mysicki, Claudii Vasekovej i Jany Kvantikovej. W Jana Mikolášeka wcieli się Ivan Trojan. Zdjęcia do filmu wykonał Martin Štrba. W ekipie filmowców znalazło się również wyjątkowo głośne w ostatnim czasie nazwisko. Muzykę do filmu Holland skomponował bowiem Antoni Komasa-Łazarkiewicz - mąż  Mary Komasy, siostry oscarowego twórcy Jana Komasy. Okazuje się, że kompozytora łączą więzy rodzinne także z Agnieszką Holland! Antoni Komasa-Łazarkiewicz jest siostrzeńcem słynnej reżyserki.

Nie możemy doczekać się premiery najnowszego filmu Agnieszki Holland, który będziemy mogli obejrzeć już 27 lutego na festiwalu w Berlinie. Choć w tym roku uznana polska reżyserka nie bierze udziału w konkursie głównym, opinie berlińskich widzów będą miały kluczowe znaczenie w późniejszej dystrybucji filmu i zadecydują o jego sukcesie bądź porażce. Trzymamy zatem mocno kciuki! 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.