Katarzyna Pawlak
Fot. EAST NEWS/POLFILM INNA
POŻEGNANIE

Nie żyje Katarzyna Pawlak. Jan Machulski przyznał, że aktorka zasługiwała na wielkie uznanie, ale jej karierę przerwała bolesna choroba

Artystka odeszła w wieku 62 lat

Karol Sowa 16 listopada 2023 08:56
Katarzyna Pawlak
Fot. EAST NEWS/POLFILM INNA

Niedawno media obiegła niezwykle smutna wiadomość. Nie żyje Katarzyna Pawlak znana między innymi z filmu — Romans z intruzem. O śmierci ulubienicy publiczności poinformował portal Film Polski.

Nie żyje Katarzyna Pawlak. Choroba

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o śmierci Katarzyny Pawlak. Okazuje się jednak, że artystka zmarła 9 listopada i została pochowana na Cmentarzu Zarzew w Łodzi. 

Jej kariera nabierała tempa, jednak aktorka musiała przerwać pracę ze względu na stwardnienie rozsiane. Przez tę chorobę miała poważne problemy z mówieniem. Co więcej, w ostatnich chwilach ważyła zaledwie 30 kg i poruszała się za pomocą wózka inwalidzkiego. 

Na szczęście do końca mogła liczyć na pomoc mamy i siostry. „Samodzielnie może unieść do ust małą butelkę z sokiem, który popija. Trzeba ją karmić, a i to nie jest łatwe, bo w ogóle nie ma apetytu", mówiła Halina Pawlak, mama aktorki w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

„Kaśka to było żywe srebro. Kiedy okazało się, że ma problemy z poruszaniem się... dla mnie to był szok", dodawał Jacek Kawalec.

CZYTAJ TEŻ: Jest jej inspiracją i największym wsparciem. Halina Mlynkova mamie zawdzięcza wrażliwość i miłość do drugiego człowieka

Kim była Katarzyna Pawlak?

Przyszła na świat 8 lipca 1961 roku w Łodzi. Na początku miała zostać pianistką, jednak los chciał, by spróbowała swoich sił w aktorstwie. Dostała się do PWSTFiT w Łodzi, natomiast wcześniej wystąpiła w serialu „Siedem stron świata", „Innej" czy „Ptaki ptakom". „Od najmłodszych lat wiedziałam, że będę aktorką, że kocham to robić", wyznała.

Jak aktorka wspominała początki swojej pracy? „Wtedy nie było castingów, po prostu przychodzili do klasy i pokazywali palcem "ty, ty i ty". Za każdym razem jakoś się załapałam. Po raz pierwszy, gdy miałam osiem lat, u pana Różewicza. Kto wie, może zagrałabym nawet Nel w 'Pustyni i w puszczy', ale akurat nie było mnie w szkole", opowiadała w Gazecie Wyborczej. 

Po latach Jan Machulski przyznał, że Katarzyna Pawlak zasługuje na wielkie uznanie. Przypomnijmy, że był on jej artystycznym opiekunem i wychowawcą w szkole. Niestety wielką karierę przekreśliła nagła choroba aktorki. „Zaczęło się od opadania, bezwładu stopy. Potem natychmiast był paraliż", mówiła mama artystki. 

Katarzynę Pawlak mogliśmy również zobaczyć w: „Romans z intruzem" czy „300 mil". Później ulubienica widzów pracowała w Radiu Łódź jako dziennikarka. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chronił jej prywatność, był zawsze obok. Aleksander Kwaśniewski jest dla córki autorytetem

Katarzyna Pawlak
Fot. EAST NEWS/POLFILM INNA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.