Kadr z filmu Oko w oko z rekinem 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Najstraszniejsze filmy o rekinach – szczypta grozy i kilka ciekawostek o podwodnych drapieżnikach

Lista popularnych thrillerów plus dodatek w postaci filmu animowanego i dokumentu o badaczce rekinów

Anna Galuhn 11 kwietnia 2023 14:21
Kadr z filmu Oko w oko z rekinem 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska

Bez wątpienia najlepszym filmem o rekinach są „Szczęki” Stevena Spielberga. Film z 1975 r. ma 97% pozytywnych opinii w serwisie rankingowym Rotten Tomatoes i wysoką ocenę na Filmwebie: 7,0. Kultowa produkcja jest prekursorem niskobudżetowych filmów o rekinach. Kino klasy B w prosty sposób, operując zdjęciami i dźwiękiem, buduje napięcie i wywołuje instynktowny krzyk przerażenia. Na koniec przeglądu – film animowany o rekinach i fokach, a także wyjątkowy dokument o „tańczącej z rekinami” Valerie Taylor.

Spis treści:

  1. Szczęki (1975) – kultowy film o rekinach Stevena Spielberga
  2. Piekielna głębia (1999) – thriller o inteligentnych rekinach z podwodnej stacji badawczej
  3. Ocean strachu (2003) – film o rekinach na faktach
  4. 183 metry strachu (2016) – film o rekinach z Blake Lively
  5. Podwodna pułapka (2017) – film o nurkowaniu z rekinami
  6. The Meg (2018) – film o ogromnych rekinach
  7. Foki kontra rekiny (2021) – film animowany o rekinach
  8. Oko w oko z rekinem (2021) – film dokumentalny o badaczce rekinów
  9. Pozostałe filmy o rekinach

Szczęki (1975) – kultowy film o rekinach Stevena Spielberga

„Szczęki” Stevena Spielberga to zdecydowanie najbardziej znany film o rekinach w historii kina. Jego akcja rozgrywa się w miejscowości Amity Island nad Oceanem Spokojnym, której plaża jest licznie odwiedzana przez turystów. Pewnego dnia młoda dziewczyna ginie zaatakowana przez rekina. Burmistrz powstrzymuje się z decyzją o zamknięciu plaży, bojąc się o utratę zysków z turystyki.

Za złapanie rekina wyznaczona zostaje wysoka nagroda pieniężna. Na polowanie podwodnego giganta wyruszają oceanolog, Matt Hooper (Richard Dreyfuss), szef policji, Martin Brody (Roy Scheider) i zawodowy łowca rekinów, Quint (Robert Shaw). Ich przeciwnik to żarłacz biały, osiągający długość nawet do 6 m i wagę ok. 2 ton.

Świetny montaż i muzyka w filmie doskonale budują napięcie. Dla osób, które lubią thrillery o monstrualnych zwierzętach, jest to obowiązkowa pozycja. „Szczęki” to zdecydowanie najlepszy film o rekinach, o czym świadczą liczne nagrody (1976):

  • trzy Oscary – za najlepszą muzykę (John Williams), dźwięk i montaż,
  • Złoty Glob – za muzykę,
  • BAFTA – nagroda im. Anthony’ego Asquitha za najlepszą muzykę filmową.

Na fali sukcesu filmu powstały kontynuacje:

  • Szczęki 2 (1978) – w reżyserii Jeannota Szwarca,
  • Szczęki 3 (1983) – w reżyserii Joego Alvesa,
  • Szczęki 4: Zemsta (1987) – w reżyserii Josepha Sargenta.

Piekielna głębia (1999) – thriller o inteligentnych rekinach z podwodnej stacji badawczej

„Piekielna głębia” to godny następca filmu „Szczęki”. Główną bohaterką jest dr Susan McCallister (Saffron Burrows), która szuka lekarstwa na Alzheimera. Badania nad lekiem uwzględniają eksperymenty przeprowadzane na rekinach. Susan udaje się do podwodnej stacji badawczej, aby wszczepić rekinom mako ludzką tkankę. Pracujący na stacji Carter Blake (Thomas Jane) jest przeciwny takim eksperymentom. Okazuje się, że zwierzęta, zamiast współpracować, zaczynają atakować ludzi.

Film w reżyserii Renny’ego Harlina to fantastycznonaukowy thriller dla osób o mocnych nerwach. Na jego motywach powstały kolejne części:

  • Piekielna głębia 2 (2018) – film o inteligentnych rekinach z podwodnego ośrodka badawczego w reżyserii Darina Scotta,
  • Piekielna głębia 3 (2020) – thriller o zmutowanych genetycznie rekinach w reżyserii Johna Pogue’a.

Ocean strachu (2003) – film o rekinach na faktach

Kolejny film to przykład kina niezależnego. „Ocean strachu” w reżyserii Chrisa Kentis to historia oparta na faktach. Daniel (Daniel Travis) i Susan (Blanchard Ryan) spędzają beztroskie wakacje na Bahamach. Podczas pobytu jedną z atrakcji jest nurkowanie w oceanie. Piękne przeżycie ma jednak tragiczny koniec. Małżeństwo zostaje porzucone przez grupę nurków. Zostają sami pośrodku wielkiej wody.

Film w 2005 roku zdobył Saturna za najlepszą rolę żeńską (dla Blanchard Ryan).

W 2006 r. powstała podobna historia – „Ocean Strachu 2” w reżyserii Hansa Horna. W tej części grupa znajomych z dawnych lat bawi się na luksusowym jachcie. Skaczą do wody, zapominając o wystawieniu drabinki. Okazuje się, że nie są w stanie wrócić na pokład. W rolach głównych: Eric Dane, Ali Hillis, Niklaus Lange i Susan May Pratt.

Zobacz także: Najbardziej poruszające filmy na faktach w historii kina

183 metry strachu (2016) – film o rekinach z Blake Lively

183 metry strachu” to film o rekinach, który nawiązuje do kultowych produkcji, robiąc jednak użytek z nowoczesnych technologii. Piękne zdjęcia podkreślają malowniczość terenu, w którym rozgrywa się akcja. Nancy (Blake Lively) wyjeżdża do Meksyku, aby zobaczyć miejsce, w którym przebywała jej zmarła na raka matka.

Jest zachwycona pięknymi pejzażami i tym, jak ukryty przed światem jest skrawek plaży nad oceanem. Nic nie wskazuje na to, że za chwilę Nancy będzie musiała podjąć walką o życie z żarłaczem białym.

Rola Blake Lively w filmie „183 metry strachu” została nagrodzona Kryształową Statuetką w konkursie People’s Choice w 2017 r. Reżyseria: Anthony Jaswinski.

Podwodna pułapka (2017) – film o nurkowaniu z rekinami

Dwie siostry spędzają wakacje nad oceanem w Meksyku. Lisa (Mandy Moore) i Kate (Claire Holt) postanawiają spróbować nurkowania w klatce. To bezpieczny sposób na obserwowanie życia pod wodą. Jednak łańcuch, na którym zawieszona jest klatka, pęka i dziewczyny spadają na dno oceanu – na głębokość 47 m pod powierzchnię wody.

Rekin żarłacz biały, którego jeszcze przed chwilą obserwowały z zachwytem, stanowi teraz śmiertelne zagrożenie. Kate i Lisa muszą jednak wydostać się na powierzchnię wody, zanim w butlach skończy się tlen.

Film „Podwodna pułapka” również doczekał się swojej kontynuacji. „Podwodna pułapka 2” powstała pod batutą tego samego reżysera, Johannesa Robertsa. Kontynuacja opowiada o grupie czterech kobiet, nurkujących po zatopionym mieście Majów. Okazuje się, że ruiny są teren łownym rekinów.

The Meg (2018) – film o ogromnych rekinach

Głównym bohaterem filmu jest Jonas Taylor (Jason Statham), doświadczony nurek, który uczestniczył w misjach badawczych w okolicach Rowu Mariańskiego. Jego kariera, a także małżeństwo, zostały zrujnowane poprzez opowieści o gigantycznym rekinie. Nikt nie chciał uwierzyć w istnienie megalodona – podwodnego potwora o długości ponad 20 metrów.

Po pięciu latach Jonas wraca na dno oceanu, aby pomóc uwięzionej w głębinach załodze. Ponownie staje przed ogromną bestią, która miała wyginąć miliony lat temu.

Film „The Meg” w reżyserii Jona Turteltauba to chińsko–amerykańska produkcja, która powstała na motywach powieści Steve’a Altena. Zdjęcia były kręcone w zatoce Hauraki Gulf u wybrzeży Nowej Zelandii. W 2023 r. została nakręcona kolejna część – „Meg 2: Rów”, reżyseria: Ben Wheatley, w roli głównej ponownie Jason Statham.

Foki kontra rekiny (2021) – film animowany o rekinach

Akcja filmu „Foki kontra rekiny” w reżyserii Greiga Camerona rozgrywa się pod wodą. Quinn jest uroczą foką, która postanawia przepędzić żarłoczne rekiny z terytorium, na którym polują. Rekinom przewodniczy Grimes, który nie zamierza opuścić terenu bez walki.

Biorąc pod uwagę masę zwierząt, gang rekinów ma znaczną przewagę. Jednak foki zaopatrują się w ciężki sprzęt złożony z krabowych pistoletów, elektrycznych węgorzy i min rozdymkowatych. Walka z przymrużeniem oka w podwodnej scenerii jest przyjemną rozrywką dla całej rodziny.

Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5

Oko w oko z rekinem (2021) – film dokumentalny o badaczce rekinów

Na koniec przeglądu – dokument o Valerie Taylor autorstwa Sally Aitken pt. „Oko w oko z rekinem”. W latach 50. XX Valerie była światową mistrzynią w zabijaniu tych zwierząt. W latach 60. stała się ich obrończynią i badaczką. Stale pogłębiając wiedzę na temat rekinów, mogła podchodzić coraz bliżej zwierząt, czego efektem są świetne zdjęcia w jej wykonaniu.

Valerie Taylor współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy produkcji filmu „Szczęki”. Australijski dokument o aktywistce został pokazany na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2021 r. Zdobył nagrodę AACTA (Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych) za najlepszą muzykę oryginalną w filmie dokumentalnym.

Pozostałe filmy o rekinach

Poniżej lista filmów o rekinach dla osób spragnionych instynktownych przeżyć. Kolejność chronologiczna:

  1. Malibu – atak rekinów (2009) – film o walce z prehistorycznymi rekinami w reżyserii Davida Listera,
  2. Rafa (2010) – film o rekinach w okolicy Wielkiej Rafy Koralowej, reżyseria: Andrew Traucki,
  3. Rekiny z plaży (2011) – czarna komedia o rekinach pływających w piasku, reżyseria: Mark Atkins,
  4. Inwazja rekinów (2012) – film o rybaku walczącym z agresywnymi rekinami, reżyseria: James A. Contner,
  5. Trójgłowy rekin atakuje (2015) – horror sci-fi o trójgłowym żarłaczu olbrzymim. Reżyseria: Christopher Ray,
  6. Ludojad (2021) – australijski thriller o rekinach w reżyserii Martina Wilsona,
  7. Rekin (2022) – film o parze, która zostaje uwięziona pośrodku oceanu. Reżyseria: Le–Van Kiet. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.