najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat
Fot. Pretty Woman / Richard Gere / Julia Roberts, EAST NEWS/ALBUM
ze świATA fILMU

„Pretty Woman”, „Cztery wesela i pogrzeb” i... Przypominamy najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat

Znasz je wszystkie?

Sylwia Arlak 12 listopada 2021 17:24
najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat
Fot. Pretty Woman / Richard Gere / Julia Roberts, EAST NEWS/ALBUM

Ona, on i perypetie miłosne, które zawsze kończą się happy endem. Jeśli szukacie lekkich propozycji na wieczór z przyjaciółką czy z partnerem (albo przeciwnie — jesteście same i potrzebujecie pocieszenia), te komedie romantyczne sprawdzą się idealnie!

„To właśnie miłość”

Na punkcie brytyjskiej komedii z Hugh Grantem, Colinem Firthem i Keirą Knightley w rolach głównych oszalał swego czasu cały świat. „To właśnie miłość” to dziesięć historii miłosnych w różnych wydaniach. Poznajemy m.in. premiera, który zakochuje się bez pamięci w pracownicy swojego biura i młodego ucznia, który próbuje zdobyć względy najładniejszej koleżanki z klasy. „Richard Curtis, twórca odpowiedzialny za największe brytyjskie hity ostatnich dziesięciu lat – »Cztery wesela i pogrzeb«, »Notting Hill«, »Dziennik Bridget Jones« – reżyseruje tę żywą komedię romantyczną, łącząc ambicje ze zdrowym rozsądkiem. Doceniamy wielowymiarowy scenariusz, znakomitych aktorów i wschodzące młode gwiazdy” — pisze BBC. Film stał się inspiracją dla twórców naszej rodzimej (chwalonej przez widownię i krytyków) produkcji „Listy do M”.

Zobacz: Pretty woman, Uciekająca panna młoda, Notting Hill: kultowe filmy z Julią Roberts

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat: To właśnie miłość
Fot. UNIVERSAL STUDIOS / MOUNTAIN, PETER / AlbumEAST NEWS

„Cztery wesela i pogrzeb”

„Cztery wesela i pogrzeb” to film, który był skazany na sukces. Za reżyserię odpowiada Mike Newell, za scenariusz — Richard Curtis, a w obsadzie znaleźli się Andie MacDowell i Hugh Grant. Charles (Grant) nie chce się ustatkować. Do czasu, aż poznaje piękną Amerykankę, Carrie (w tej roli MacDowell). Kiedy nabiera odwagi i postanawia powiedzieć ukochanej o swoich uczuciach, dowiaduje się, że niebawem wychodzi ona za mąż. „To film, który was rozweseli. Dzięki niemu poczujecie, że wiosna nadejdzie, zanim będziecie zbyt zgorzkniali, aby się nią cieszyć” – pisał „The Washington Post”.

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat: Cztery wesela i pogrzeb
Fot. EAST NEWS/ALBUM

„Jak stracić chłopaka w dziesięć dni”

W „Jak stracić chłopaka w dziesięć dni” Kate Hudson i Matthew McConaughey stworzyli niezapomnianą i nieoczywistą parę kochanków. Film opowiada historię Andie, która pisze artykuł i w ciągu dziesięciu dni ma sprawić, aby nowo poznany facet ją rzucił. Wybiera Bena, który z kolei założył się z szefem, że jego kolejny związek potrwa dłużej niż poprzednie. Andie robi wszystko, aby zniechęcić do siebie Bena (który mężczyzna wytrzymałby ataki histerii czy niespodziewane wizyty w czasie męskich wieczorów?), ale ten nie daje za wygraną. „Matthew McConaughey i Kate Hudson mają niesamowitą chemię” – ocenił „New York Times”.

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat: Jak stracić chłopaka w dziesięć dni
Fot. Album Online/East News

„Dwa tygodnie na miłość”

Grant stworzył też niezapomnianą rolę w filmie „Dwa tygodnie na miłość”. Bogaty właściciel firmy budowlanej, George, jest całkowicie uzależniony od swojej asystentki (Sandra Bullock). Ona z kolei walczy o zachowanie każdego z wyburzanych przez Wade'a budynków. Dopiero gdy buntuje się i odchodzi, uświadamia sobie, że zakochała się w swoim szefie i chce z nim być. „Lucy podejmuje pracę u George’a, aby ochronić swoją okolicę. Niedopasowana para zaczyna od nienawiści, kończąc na miłości, a po drodze pojawia się mnóstwo śmiechu” – pisze BBC.

Przeczytaj także: Dzienniki motocyklowe”, „Wszystko za życie” i... Filmy drogi, które przeszły do historii kina

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat: Dwa tygodnie na miłość
Fot. Paramount/Courtesy Everett Collection

„Dziennik Bridget Jones”

Bridget (bohaterka ekranizacji bestsellerowej powieści Helen Fielding, w którą wcieliła się Renee Zellweger) nie jest typową bohaterką komedii romantycznej. Nie wygląda jak księżniczka, tylko jak... każda z nas. Zwyczajna, fajna kobieta ze swoimi wadami i ułomnościami, która marzy o wielkiej miłości. Jej szczerość, ciepłe serce i pogoda ducha sprawiają, że wkrótce zaczyna się o nią bić (także dosłownie) dwóch przystojnych mężczyzn – Mark Darcy (Colin Firth) i Daniel Cleaver (Hugh Grant). „To muzyka dla uszu wszystkich kobiet w tych neurotycznych czasach” – ocenia „USA Today”.

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat
Fot. EAST NEWS/EVERETT COLLECTION

„Pretty Woman”

„Pretty Woman” Garry’ego Marshalla to historia nieokrzesanej panienki lekkich obyczajów, Vivian (Julia Roberts), którą los zetknął z przystojnym milionerem Edwardem (Richard Gere). Biznesmen postawia zapłacić Vivian za tydzień spędzony w jej towarzystwie. Nie spodziewa się, że tak szybko podbije ona jego serce. „Ich przypadkowe spotkanie zamienia się w tydzień pełen romantyzmu i ekstrawagancji. Bohaterowie są sobą wzajemnie zauroczeni i opowiadają na głęboko skrywane potrzeby. […] „Ten film uderza do głowy jak szampan. […] To świetna, oszałamiająca zabawa” – pisze „The Washington Post”.

Przeczytaj: „Sierpień w hrabstwie Osage”, „Zapach kobiety”. Najpiękniejsze filmy, które wzruszą cię do łez

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat: Pretty Woman
Fot. Pretty Woman / Richard Gere / Julia Roberts

„Planeta Singli”

„Planeta Singli” odczarowała polskie komedie romantyczne. Nie tylko widzowie, ale i krytycy pisali, że film jest sprawnie zrealizowany, a dialogi zabawne i błyskotliwe. Ania (w tej roli Agnieszka Więdłocha) zawiera układ z nowo poznanym celebrytą, Tomkiem. On kupie dziewczynie fortepian (Ania jest nauczycielką i prowadzi kółko muzyczne dla dzieci), ona będzie chodzić na randki z facetami poznanymi dzięki tytułowej aplikacji internetowej. Szybko okazuje się, że to układ idealny tylko z pozoru, a od niechęci do prawdziwego uczucia jest niedaleka droga. 

najlepsze komedie romantyczne ostatnich lat: Planeta Singli
Fot. East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.