Kadr z filmu „Ostatni najemnik” 1
Fot. Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy z Van Damme'em – 12 tytułów dla fanów kina akcji

Klasyka filmów sensacyjnych i nowe tytuły z Jean–Claude'em Van Damme'em

Anna Galuhn 24 listopada 2023 13:46
Kadr z filmu „Ostatni najemnik” 1
Fot. Netflix

Filmy z Van Damme'em to nie tylko doskonała rozrywka dla miłośników walki ze światem przestępczym. To także ciekawa wyprawa w głąb historii kina. W rankingu – pierwsze filmy z młodym aktorem i mistrzem karate, a także późniejsze produkcje, w których „mięśniak z Brukseli” występuje obok innych gwiazd Hollywood. Jean–Claude Van Damm nie poprzestawał na aspiracjach aktorskich, próbując swoich sił także przy produkcji filmów.

Spis treści:

Miejsce 1: Krwawy sport (1988) – film, po którym Van Damme rozpoczął swoją karierę w Hollywood

Akcja filmu rozgrywa się w Hongkongu. Kapitan armii amerykańskiej, Frank W. Dux (Jean–Claude Van Damme) bierze udział w nielegalnym turnieju kumite – najtrudniejszym stylu walki karate. Jego największym przeciwnikiem jest Chong Li, dotychczasowy mistrz kumite, znany z brutalnych nokautów. 

„Krwawy sport” w reżyserii Newta Arnolda to film, który rozpoczął karierę Jean–Claude'a Van Damme'a jako hollywoodzkiej gwiazdy filmów akcji. Na kanwie sukcesu tej produkcji powstały trzy kontynuacje, ostatnia w 1999 r. 

Ocena na IMDb: 6,8.

Miejsce 2: Niezniszczalni 2 (2012) – Jean Claude Van Damme kontra Sylvester Stallone

W drugiej części „Niezniszczalnych” (pierwsza część z 2010 r.) Jean Claude Van Damme wciela się w rolę głównego antagonisty grupy najlepszych najemników na świecie. Międzynarodowy przestępca i handlarz bronią, Jean Vilain (Van Damme) zabija Billy'ego (Liam Hemsworth). Jego towarzysze poprzysięgają zemstę.

W „Niezniszczalnych 2” mamy przyjemność zobaczyć wszystkie największe gwiazdy filmów akcji:

  • Sylvestera Stallone'a – w roli Barneya Rossa, lidera grupy wyspecjalizowanych najemników, 
  • Jasona Stathama – wystąpił jako Lee Christmas, najlepszy nożownik w drużynie, 
  • Jeta Li – jako Yin Yang, niepokonany w walce wręcz,
  • Chucka Norrisa – w roli Brookera, emerytowany agenta wojskowego,
  • Bruce'a Willisa – w roli tajnego agenta CIA,
  • Arnolda Schwarzeneggera – w roli Trencha, największego rywala, ale także sojusznika Barneya Rossa.

Reżyseria: Simona Westa, scenariusz: Dave Callaham i Sylvester Stallone.

Ocena na IMDb: 6,6.

Miejsce 3: Kickboxer (1989) – walka w imię zemsty

Młody Kurt Sloane (Van Damme) marzy o tym, żeby pójść w ślady swojego brata Erica (Dennis Alexio), mistrza świata w kickboxingu. Kiedy jego brat po walce z Tong Po (Michel Qissi) zostaje sparaliżowany, poprzysięga zemstę. Szuka szkoły, która pomoże mu pokonać Tong Po na ringu.

Winston Taylor (Haskell Anderson), emerytowany żołnierz amerykańskiej jednostki specjalnej, daje mu namiary na starego mistrza sztuk walki, Xiana (Dennis Chan). Kurt przystępuje pod jego okiem do bardzo intensywnych treningów. Wkrótce jest gotowy do walki na śmierć i życie. 

Reżyseria: David Worth, Mark DiSalle. Ocena na IMDb: 6,4.

Miejsce 4: Lwie serce (1990) – Jean Claude Van Damme w walkach za duże pieniądze

Fabuła rozpoczyna się w Dżibuti w Afryce Północnej. Lyon Gaultier (Jean–Claude Van Damme) jest żołnierzem stacjonującej tam francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Kiedy okazuje się, że nie może opuścić legionu, aby pożegnać się z bratem, który umiera w Los Angeles, decyduje się na dezercję.

Szczęśliwym trafem udaje mu się dostać do Nowego Yorku, jednak na tym kończą się jego zasoby finansowe. Postanawia zarobić pieniądze w walkach ulicznych, aby wspomóc rodzinę brata. Najpierw pracuje dla Joshuy (Harrison Page), a następnie dla Cynthii Calderon (Deborah Rennard).

Reżyseria: Sheldon Lettich. Ocena na IMDb: 6,2.

Miejsce 5: Nieuchwytny cel (1993) – film o polowaniu na weteranów

W filmie „Nieuchwytny cel” Jean Claude Van Damme jako Chance Boudreaux walczy z grupą przestępczą, która organizuje polowania na bezdomnych weteranów wojennych. Jej szefem jest Emil Fouchon (Lance Henriksen). Bogaty biznesmen bierze wielkie pieniądze za możliwość zabicia człowieka.

Jednak nielegalna rozrywka może się skończyć, kiedy do akcji wkracza Chance Boudreaux, weteran marynarki wojennej. Natasha Binder (Yancy Butler) zwraca się do niego z prośbą o pomoc w odszukaniu jej ojca (Chuck Pfarrer), jednej z ofiar gangu.

Lance Henriksen zdobył nagrodę na festiwalu Saturny w 1994 r. jako najlepszy aktor drugoplanowy.

Reżyseria: John Woo. Ocena na IMDb: 6,2.

Miejsce 6: Krzyżowy ogień (2011) – zlecenie na szefa mafii

„Krzyżowy ogień” to thriller sensacyjny w reżyserii Erniego Barbasha. Jean Claude Van Damme i Scott Adkins występują jako płatni zabójcy. Vincent Brazil i Roland Flint podążają za tropem narkotykowego bossa, Polo Yakura (Ivan Kaye). Vincent przyjmuje zlecenie dla pieniędzy. Roland ma dodatkowy motyw – to przez Yakura jego żona zapadła w śpiączkę.

Okazuje się jednak, że przestępca jest chroniony przez nieuczciwych agentów Interpolu. Rozpoczyna się walka na wielu frontach.

Ocena na IMDb: 6,1.

Miejsce 7: Skazany na piekło (2003) – Jean Claude Van Damme w rosyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze

Kyle LeBlanc (Van Damme) trafia do rosyjskiego więzienia za zabójstwo człowieka, który zgwałcił i zabił jego żonę. Działa w afekcie. Strzela do Sergio Kovica przed gmachem sądu po tym, jak morderca dzięki swoim układom zostaje uznany za niewinnego

Naczelnikiem więzienia jest generał Hruschov, powiązany z rosyjską mafią. Dla rozrywki obstawia walki gangów, które mają miejsce na terenie zakładu. Kyle rozpoczyna treningi, aby pokonać największego bojownika w więzieniu, Andrieja. Jego sukces odbiera jednak wszelką nadzieję na skrócenie wyroku.

Reżyseria: Ringo Liam. Ocena na IMDb: 6,1.

Miejsce 8: 6 kul (2012) – Jean-Claude Van Damme u boku mistrza MMA

W filmie „6 kul” Jean-Claude Van Damme pojawia się jako weteran wojenny, Samson Gaul. Mężczyzna postanawia zrezygnować z zabijania po tym, jak postawiono mu zarzuty spowodowania śmierci niewinnych ludzi. Nie może jednak odmówić zdesperowanemu mistrzowi mieszanych sztuk walki, Andrew Faydenowi (Joe Flanigan), który zwraca się do niego z prośbą o pomoc w odszukaniu porwanej córki

Reżyseria: Ernie Barbarash. Ocena na IMDb: 6,0.

Miejsce 9: Strażnik czasu (1994) – Van Damme i podróże w przeszłość

„Strażnik czasu” to film science fiction, którego akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W 1994 roku skonstruowano wehikuł czasu oraz powołano specjalna komisję. Ma ona czuwać nad tym, aby maszyna nie była wykorzystywana w celach przestępczych. Na czele komisji staje senator Aaron McComb (Ron Silver). Jednym ze strażników wehikułu zostaje agent specjalny, Max Walker (Van Damme).

Max myśli o tym, aby dzięki podróżom w czasie zapobiec śmierci swojej żony (Mia Sara). W końcu udaje mu się wyruszyć w przeszłość. Przy okazji odkrywa, ze kandydujący na stanowisko prezydenta senator McComb wykorzystuje wehikuł, aby w nielegalny sposób zdobywać fundusze na kampanię.

Film w reżyserii Petera Hyamsa powstał na podstawie komiksu stworzonego przez Verheidena (tekst) i Rona Randalla (rysunki).

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 10: Uciec, ale dokąd? (1993) – walka o miłość i sprawiedliwość

Sam Gillen (Van Damme) ucieka z więzienia i znajduje schronienie na farmie Clydie Anderson (Rosanna Arquette). Okazuje się, że kobieta jest nękana przez dewelopera, któremu nie chce sprzedać ziemi pod inwestycje. W sprawę zamieszany jest miejscowy komisarz policji. Sam postanawia pomóc Clydie, ryzykując tym samym własną wolność.

Reżyseria: RObert Harmon. Ocena na IMDb: 5,7.

Miejsce 11: Aż do śmierci (2007) – mroczny thriller sensacyjny

Anthony Stowe (Van Damme) jest detektywem ds. narkotyków i narkomanem, uzależnionym od heroiny. Jego żona (Selina Giles) zachodzi w ciążę z innym mężczyzną, a jego były partner, Gariel Callahan (Stephen Lord) zamierza zostać narkotykowym bossem. Podczas pierwszego starcia z Callahanem ginie policjantka, Maria Ronson, za co jej narzeczony obwinia Anthony'ego Stowe'a. 

Zrozpaczony mężczyzna popada w coraz większe uzależnienie, jednak nie przerywa pościgu za Callahanem. Pijany, wpada w pułapkę, w wyniku czego zostaje postrzelony, a następnie zapada w śpiączkę. Wybudza się po paru miesiącach z mocnym postanowieniem, aby zmienić swoje życie.

Reżyseria: Simon Fellows. Ocena na IMDb: 5,7.

Miejsce 12: Ostatni najemnik (2022) – komediowy film akcji

Głównym bohaterem „Ostatniego najemnika” jest Richard Brumère (Jean–Claude Van Damme), legendarny tajny agent francuskiego wywiadu, a także płatny zabójca. Po 25 latach wychodzi z ukrycia, kiedy okazuje się, że jego syn (Samir Decazza), dotychczas otoczony opieką rządu, jest zamieszany w sprawy mafii. Archibald Al Mahmoud nie ma pojęcia, że Brumère jest jego prawdziwym ojcem.

Reżyseria: David Charhon. Ocena na IMDb: 5,3. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.