Fot. Jamie McCarthy/WireImage
O tym jest głośno

"Popiół i diament" poruszyły hollywoodzkiego reżysera i aktora. Mówią o niezwykłym wpływie polskiego kina

"Aktorom czy operatorom pokazuję właśnie polskie filmy"

Marcjanna Maryszewska 18 stycznia 2024 13:04
Fot. Jamie McCarthy/WireImage

Kilka dni temu Scorsese i DiCaprio spotkali się, aby podzielić refleksjami na temat kinematografii. Głównym tematem rozmowy były filmy, które inspirowały tę dwójkę podczas pracy na planach filmów, które wspólnie tworzyli. Na liście znalazł się między innymi "Popiół i diament". Co hollywoodzki reżyser i aktor mieli do powiedzenia na temat produkcji Andrzeja Wajdy?

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio zainspirowali się "Popiołem i diamentem"

Twórcy w rozmowie opublikowanej w serwisie społecznościowym Letterboxd wyjawili, że "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy był dla nich ważnym punktem odniesienia podczas kręcenia nagrodzonej czterema Oscarami "Infiltracji". Martin Scorsese podkreślił, że film ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej nie tylko wywołał na nim ogromne wrażenie, ale również zainspirował do stworzenia głównego bohatera własnej produkcji. "To facet, który jest w potrzasku. [...] Wiemy tylko, że ostatecznie próbuje dowiedzieć się, co jest dobre na tym świecie, pozbawionym jakiejkolwiek moralności" — tłumaczył reżyser.

Postać Chełmickiego wywarła ogromne wrażenie i wpływ również na Leonardo DiCaprio. Podczas rozmowy przypomniał, że reżyser zachęcał go do obejrzenia filmu, aby zobaczył, jak główny bohater "radzi sobie z dylematem moralnym, próbując dowiedzieć się, co jest słuszne". Scorsese określił z kolei Cybulskiego jako europejskiego Jamesa Deana oraz stwierdził, że gdyby nie przedwczesna śmierć "byłby rozpoznawalny na poziomie porównywalnym do Marcella Mastroianniego".

Zbigniew Cybulski

Anna Seniuk Zbigniew Cybulski odrzuciła jego zaloty niedoszły romans historia relacji aktorów 
Fot. ew/mky PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

Scorsese podkreśla wielki wpływ polskiego kina

Martin Scorsese nie raz wykazywał ogromną fascynację polską kinematografią oraz wybitnymi reżyserami. "Nie umiem wytłumaczyć, jak wielki wpływ miało wasze kino — panowie Wajda, Polański, Skolimowski, cała grupa tego czasu — na moją twórczość filmową. I ma do dziś, bo gdy robię film, zazwyczaj łapię się na tym, że pokazuję aktorom czy operatorom właśnie polskie filmy" — mówił podczas wizyty w Polsce w 2011 roku.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Joanna Kulig będzie decydować, kto otrzyma Oscara. Aktorka nie kryje ekscytacji!

To również nie pierwszy raz, kiedy reżyser wyraża publiczny zachwyt "Popiołem i diamentem". Nie tak dawno, bo w 2023 roku, udzielił wywiadu magazynowi "Sight and Sound" gdzie wymienił produkcję Wajdy wśród piętnastu najlepszych — jego zdaniem — filmów wszech czasów. "Po raz pierwszy zobaczyłem 'Popiół i diament' w 1961 roku. Ten film ma siłę halucynacji: mogę zamknąć oczy, a niektóre obrazy powrócą do mnie z taką samą siłą, jak wtedy, gdy zobaczyłem je po raz pierwszy ponad pięćdziesiąt lat temu", powiedział wówczas.  

Źródło: TVN24

Martin Scorsese, 11.01.2024

Fot. zz/NDZ/STAR MAX/IPx/Associated Press/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.