Kaczor Donald
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Dziś kochają go miliony! 80 lat temu do kin po raz pierwszy trafił film z Kaczorem Donaldem w roli głównej

Damian Duda 9 stycznia 2017 16:45
Kaczor Donald
Fot. Getty Images

Twórcami najpopularniejszej postaci animowanej są Walt Disney oraz animator Dick Lunday. Główną cechą charakteru postaci jest pozytywne podejście do życia. Donald nie znosi również krytyki. Przez lata obecności gwiazda najpopularniejszego kaczora na świecie nie gaśnie. 9 stycznia mija 70. rocznica premiery filmu z Kaczorem Donaldem w roli głównej.  

Historia postaci

Postać Kaczora Donalda po raz pierwszy pojawiła się w filmie „The Wise Little Hen’’ w 1934 roku – do tego momentu Donald występował m.in. u boku Myszki Miki. Przełom nastąpił trzy lata później, kiedy 9 stycznia 1937 roku na ekrany amerykańskich kin trafił film „Don Donald’’ w reżyserii Bena Sharpsteena, w którym po raz pierwszy pojawił się wątek miłości do Daisy.

 

Kaczor Donald
Fot. EastNews

Wygląd Kaczora Donalda

Wygląd postaci od samego początku jest prawie niezmienny. Zazwyczaj Kaczor Donald nosi marynarską koszulę oraz muchę – czerwoną lub czarną. Pierwowzór postaci miał nieco większy dziób oraz stopy. W trakcie II wojny światowej Kaczor Donald zamienił koszulę na pidżamę we wzór amerykańskiej flagi, z której zrobiono również zasłony w oknach.

Kaczor Donald
Fot. EastNews

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?