ZE ŚWIATA FILMU

Oto najpiękniejsze piosenki z filmów o agencie 007!

Która jest Waszą ulubioną?

Ida Marszałek 14 lutego 2020 17:50

Kultowe, wykonywane przez największe gwiazdy sceny muzycznej. Piosenki komponowane do filmów o agencie 007 wzbudzają równie dużo emocji co same przygody Jamesa Bonda. Od samego początku były ważną częścią kampanii promocyjnej i skutecznie podgrzewały atmosferę wokół kolejnych produkcji. Eksponowane w czołówce filmu, by zbudować odpowiednie napięcie jeszcze przed pierwszą sceną. Wiele z nich na zawsze zapisało się w historii. Które utwory z filmów o Bondzie były najpiękniejsze?

„From Russia with Love” - Matt Monro

Pozdrowienia z Rosji były drugą częścią należącą do serii o agencie 007, a jego premiera miała miejsce w 1963 roku. W słynnego szpiega wcielił się wówczas jego pierwszy odtwórca - Sean Connery. Po sukcesie pierwszej części producenci otrzymali bardzo duży budżet, więc mogli zrobić swój film z rozmachem. Za reżyserię odpowiadał Terence Young, a większość akcji działo się w trzech lokacjach: pociągu Orient Express, Wenecji oraz Stambule. Jedna z najsłynniejszych scen filmu - pokaz tańca brzucha - została nakręcona właśnie w tym tureckim mieście. W kobietę Bonda, Rosjankę Tatianę Romanową wcieliła się co zaskakujące włoska modelka: Daniela Bianchi. Pozdrowienia z Rosji były też pierwszym Bondem, w którym położono tak wielki akcent na gadżety. Od tej pory wymyślne i zabójcze przedmioty towarzyszyły agentowi 007 w każdej misji. Równie wielkim przebojem jak film była specjalnie nagrana do niego piosenka tytułowa. Utwór skomponował Lionel Bart, a wykonał go słynny brytyjski balladzista Matt Monro. Chociaż w tym przypadku w czołówce pojawiła się jedynie instrumentalna wersja. Kompozytorem całej ścieżki dźwiękowej był natomiast John Barry. Początkowo planował zainspirować się lokalną muzyką turecką, ale ostatecznie stwierdził, że nie pasuje ona do dramatycznego tonu filmu. 

„GoldenEye” - Tina Turner

Siedemnasty "odcinek Bonda" z polskim akcentem. Kobietę agenta zagrała bowiem polska aktorka Izabella Scorupco, która wcieliła się w utalentowaną programistkę Natalię Simonową. 007 zagrał po raz pierwszy irlandczyk Pierce Brosnan, najpopularniejszy odtwórca tej roli. Poprzednia część - Licencja na zabijanie z  Timothy'm Daltonem - była porażką i z tego powodu producenci porzucili temat na 6 lat! Bond powrócił jednak, odmieniony i z nowym samochodem, ponieważ po raz pierwszy miał on jeździć BMW. Tytułową piosenkę GoldenEye napisali Bono i the Edge. Co ciekawe, ścieżka dźwiękowa filmu nie zawierała żadnej melodii z piosenki tytułowej, ponieważ producenci nie chcieli współpracować z artystami.  Komponowaniem soundtracku zajął się  Éric Serra, ale jego dzieło spotkało się z ostrą krytyką. Natomiast piosenka, wykonana przez Tinę Turner stała się wielkim przebojem!

"Die Another Day" - Madonna

Piosenka stworzona przez samą Madonnę do 20. filmu o Bondzie - Śmierć przyjdzie jutro. Zasadniczo wyróżniła się na tle wszystkich poprzednich tytułowych utworów. Charakteryzuje ją nowoczesne, elektroniczne brzmienie. Utwór odniósł duży sukces - był 8 na liście przebojów w USA. Pojawił się później na płycie piosenkarki American Life. Za Die Another Day Madonna otrzymała również Złoty Glob. Kontrowersje wzbudził pełen przemocy teledysk artystki, inspirowany zdarzeniami w filmie. Był to jeden z najdroższych klipów w całej jej karierze. Madonna zagrała też w samym filmie! Wcieliła się w epizodyczną rolę instruktorki szermierki.

"Another Way to Die" - Jack White, Alicia Keys

007 Quantum of Solace to 22. odsłona przygód o Bondzie i druga z udziałem Daniela Craiga! Wraz z nowym aktorem twórcy zdecydowali się na całkiem nową estetykę i większe pogłębienie psychologii postaci. Ta część byłą ewenementem, ponieważ po raz pierwszy w historii nie pojawiły się w niej słowa: "Jestem Bond. James Bond". Film został też uznany za najbardziej brutalny z całej serii. Był również najkrótszą ze wszystkich 22 produkcji. W kobietę Bonda tym razem wcieliła się Gemma Arterton. Krytyka nie miała o 007 Quantum of Solace najlepszych opinii, ale film i tak zarobił ogromne pieniądze, stając się czwartym najbardziej kasowym "Bondem" w historii. Ścieżkę do filmu skomponował David Arnold, który pracował już przy czterech poprzednich częściach. Twórca był bardzo zaangażowany w swoją pracę, czytał scenariusz i komponował muzykę sugerując się swoimi wrażeniami. Tym razem piosenkę do filmu wykonał duet: Jack White z zespołu The White Stripes oraz Alicia Keys. Artyści od dawna marzyli o współpracy i wreszcie udało im się stworzyć coś razem. Również oni zajęli się oprawą instrumentalną. Jack White grał na bębnach, a Alicia Keys na pianinie. 

"Skyfall" - Adele

Kolejna wybitna piosenkarka, która zdecydowała się nagrać piosenkę tytułową dla agenta 007. Adele stworzyła ją we współpracy z producentem Paulew Epworthem. Premiera utworu miała miejsce w wyjątkowy dzień - w dokadne 50-lecie premiery pierwszego filmu z całej serii! Singiel odniósł ogromny sukces i trudno się nam dziwić - w końcu Adele i kultowa postać Jamesa Bonda to połączenie idealne. Oprócz zdobycia list przebojów, singiel zdobył także Oscara oraz Złoty Glob! Statuetkę Akademii otrzymał również Thomas Newman - kompozytor ścieżki dźwiękowej. W filmie po raz kolejny wystąpił Daniel Craig. Za to do grona twórców dołączył nowy reżyser - Sam Mendes. I chyba była to dobra decyzja, ponieważ film okazał się najbardziej kasowym za całej serii.

"Writing’s on the Wall" - Sam Smith

Spectre to już 24. film o przygodach agenta 007. Na fali wcześniejszego sukcesu reżyserią ponownie zajął się Sam Mendes. Filmowi nie udało się zarobić tyle ile poprzednikowi, jednak wciąż był olbrzymim sukcesem. Ścieżkę dźwiękową znów skomponował Thomas Newman. Ponoć pracował nad muzyką już w czasie kręcenia filmu, a nie w jego postprodukcji. Stworzono soundtrack trwający łącznie ponad 100 minut. Pierwotnie o nagranie tytułowej piosenki poproszono zespół Radiohead. Ten zaproponował aż dwa różne utwory, jednak oba odrzucono. Ostatecznie piosenkę napisał i nagrał Sam Smith we współpracy z Jimmy'm Napesem. Podobno wymyślili całość podczas zaledwie jednego spotkania! Piosenkę porównywano oczywiście do dzieła Adele i niekoniecznie wypowiadano się na korzyść Smitha. Jednak utwór najwyraźniej wzbudził zachwyt Akademii, ponieważ ta znów postanowiła przyznać statuetkę za najlepszą piosenkę oryginalną filmowi o agencie 007. Writing’s on the Wall otrzymało również Złoty Glob!

"No Time To Die" - Billie Eilish

Jeszcze rok temu, nit nie powiedziałby, że młodziutka artystka zaśpiewa piosenkę do ostatniego filmu o Bondzie z udziałem Daniela Craiga. Ale nikt nie powiedziałby również, że Billie Eilish otrzyma w w ciągu jednego roku aż 5 nagród Grammy. Piosenkarka idzie jak burza i osiąga takie rzeczy o jakich się nikomu nie śniło. I trzeba przyznać, że zasługuje na wszelkie nagrody i wyróżnienia. Dzisiaj miała premiera jej wersji tytułowej piosenki - No Time To Die, która robi ogromne wrażenie. My jesteśmy zachwyceni i już nie możemy doczekać się filmu! Chyba już wiemy kto dostanie w przyszłym roku Oscara. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.