Anna Dymna aktorka
Fot. Robert Wolański
ZE ŚWIATA GWIAZD

Wzrok mordercy, cięty język, głos. Film, w którym Anna Dymna zagrała rolę życia ma szansę na Oscara!

Sabina Zięba 23 listopada 2016 17:06
Anna Dymna aktorka
Fot. Robert Wolański

Scenariusz krótkometrażowego „Dnia Babci” napisano specjalnie z myślą o Annie Dymnej, a jego twórca i jednocześnie reżyser filmu Michał Sakowski czekał ze zdjęciami, aż muza wyzdrowieje.

I choć przez kłopoty zdrowotne Dymnej sprawiły, że realizacja filmu została przesunięta o parę miesięcy, to już dziś wiadomo, że warto było czekać.

 

Wystarczy spojrzeć na świetnie ucharakteryzowaną aktorkę – zimny wzrok, doskonała mimika, język tak oschły, że widz dostaje dreszczy. Nic dziwnego, że produkcja ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

 

 

O czym opowiada „Dzień Babci” ?

 

Głównym bohaterem „Dnia babci” jest Tomek, młody chłopak potrzebujący pieniędzy, który oszukuje starsze kobiety tzw. metodą na wnuczka. Wszystko idzie zgodnie z planem, do momentu, gdy trafia na Judytę Celińską (w tej roli Anna Dymna), która to demaskuje oszusta i nie wzywa policji, ale postanawia uwięzić go w mieszkaniu. Przeszywając chłopaka zimnym spojrzeniem nalewa po szklance wódki i zdecydowanie każe siadać. Po chwili proponuje układ - Tomek dostanie pieniądze pod warunkiem, że przed pracownikiem socjalnym będzie udawał jej wnuczka. Powód? W innym wypadku niedołężną kobietę eksmitują z mieszkania i przeniosą do domu pomocy społecznej.

 

To nie pierwsza rola, którą Dymna przejdzie do historii – wystarczy przypomnieć jej grę w „Kochaj albo rzuć” czy „Trędowatej” Jerzego Hoffmana. Od pewnego czasu Dymna pojawiała się w filmach głównie w rolach epizodycznych i drugoplanowych. Teraz powraca w wielkim stylu.

 

Film jest doceniany przez krytyków - zdobył już ponad 20 nagród nie tylko w Polsce (m.in. na Sopot Film Festival oraz Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”), ale również na festiwalach w Los Angeles, Nicei, Londonderry czy ostatnio w konkursie Foyle Film Festival w Irlandii.

 

Czytaj też: Anna Dymna: "Dobro czasem budzi największą agresję. Niektórzy nie znoszą mnie za to, jaka jestem"

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.