Orły 2020 podsumowanie
Fot. East News
ORŁY 2020

Ostre żarty Macieja Stuhra, owacje dla Mai Komorowskiej... Co działo się na Orłach 2020?

Film „Boże Ciało” z rekordową liczbą statuetek!

Ksenia Krasko 2 marca 2020 22:45
Orły 2020 podsumowanie
Fot. East News

Już po raz dwudziesty drugi wręczono Nagrody Polskiej Akademii Filmowej! Orły są jednymi z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku filmowym – wyróżnia się nimi najwybitniejszych twórców. Kto otrzymał tegoroczne statuetki i co działo się na gali Orłów 2020? Sprawdźmy!

Orły 2020: co działo się na gali?

Uroczyste wręczenie nagród w Teatrze Polskim już po raz dziewiąty poprowadził Maciej Stuhr. „Wiecie z kogo chciałbym zażartować. Tam za kotarką się boją. Producent się boi, wóz transmisyjny się boi, nawet Maja Komorowska w pierwszym rzędzie się boi. Nawet ja się boje, co powiem. Mam jedną propozycję, przestańmy się bać”, zaapelował ze sceny z typowym dla niego poczuciem humoru.

Partnerował mu artysta i satyryk Henryk Sawka, bawiący publiczność trafnymi rysunkami. Jego „Boże Ciacho”, czyli określenie Bartosza Bieleni, prawdopodobnie przejdzie do historii Orłów.

Gala rozpoczęła się od wspomnienia twórców, których nie ma już z nami. Upamiętniono m.in. Jerzego Gruzę, Jana Kobuszewskiego, Janusza Kondratiuka, Pawła Królikowskiego i Piotra Woźniak-Staraka.

Pierwsza kategoria wywołała pierwsze emocje. Odkryciem Roku został Mateusz Pacewicz, scenarzysta Bożego Ciała. Kilkadziesiąt minut później otrzymał drugą statuetkę, tym razem za scenariusz do filmu Jana Komasy. Tą pierwszą wręczał mu Maciej Musiał, który w żartobliwy sposób odniósł się do ostatnich wydarzeń w swojej karierze.

„Dla mnie odkryciem tego roku jest istnienie świata bez Rodzinki.pl”, powiedział serialowy Tomek Boski. „Mnie udało się znaleźć od razu robotę, ale Karolak i Kożuchowska z dnia na dzień zostali praktycznie bez środków do życia. Dlatego myśląc, na co przekażecie swój 1% podatku, proszę, myślcie o nich”, zażartował.

Orła 2020 dla aktorki drugoplanowej zdobyła Eliza Rycembel, która wcieliła się w postać Marty w Bożym Ciele. Najlepszym aktorem drugoplanowym został jej kolega z planu – Łukasz Simlat. Statuetkę w jego imieniu odebrał reżyser Jan Komasa, przekazując krótkie pozdrowienia Simlata: „Dziękuję. Wszystkim życzę zdrowia i myjcie ręce”.

Eliza Rycembel

Orły 2020
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Chwilę później zaskakującą informację przekazał lektor, zapowiadający nominowanych i wręczających nagrody. Po raz pierwszy w historii Orłów nagrodę za drugoplanową rolę męską otrzymały dwie osoby – drugim laureatem został Robert Więckiewicz (Ukryta gra). Nie otrzymał jednak statuetki.

Bracia Sekielscy zdobyli dwudzieste już wyróżnienie dla swojego filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu. „Jesteśmy czasem bezczelni, ale ta bezczelność w pracy filmowej jest potrzebna. Gdyby nie wy, nie byłoby tego filmu, nie byłoby dyskusji o pedofilii w polskim kościele”, mówił ze sceny Marek Sekielski. „Uczciwość jest niezwykle ważna, gdy autokraci próbują odebrać nam wolność”, dodał Tomasz Sekielski.

Agata Trzebuchowska, Robert Więckiewicz

Orły 2020
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Orły 2020: podsumowanie tegorocznego rozdania nagród

Janusz Gajos ogłosił, że prezydentem Polskiej Akademii Filmowej pozostaje Dariusz Jabłoński. Dołączył do nich Ołeh Sencow, ukraiński reżyser skazany przez sąd w Rosji na dwadzieścia lat kolonii karnej za domniemane planowanie działań terrorystycznych. O uniewinnienie Sencowa apelowały nie tylko międzynarodowe organizacje ds. praw człowieka, ale i liczni artyści, w tym Daniel Olbrychski.

Następnie Maciej Stuhr zaskoczył zarówno publiczność zgromadzoną w Teatrze Polskim, jak i widzów przed telewizorami, pojawiając się na scenie w stroju... papieża. W ten sposób zapowiedział wręczenie statuetki za najlepsze kostiumy (nagrodę otrzymała Magdalena Biedrzycka za film Pan T.).

Najbardziej prestiżowego Orła, czyli Nagrodę za Osiągnięcia życia, wręczył Krzysztof Zanussi. Maja Komorowska, zasłużona artystka, otrzymała owacje na stojąco. „Dziękuję wszystkim twórcom Akademii, Panie Krzysztofie dziękuję, że mnie Pan wprowadził do filmu. Dziękuję Andrzejowi Wajdzie, Krzysztofowi Kieślowskiemu i wszystkim reżyserom, z którymi pracowałam”, powiedziała wzruszona.

„Chciałabym, żebyśmy nie byli obojętni na to, co dzieje się teraz. Myślę, że każdy będzie teraz szukał formy przekazu, żeby wyrazić to, z czym się nie zgadza. Mam nadzieję, że nasze Orły będą wolne”, dodała aktorka.

Maja Komorowska

Orły 2020
Fot. Piotr Molecki/East News

Którzy aktorzy otrzymali Orła 2020?

Pod koniec gali wręczono najważniejsze nagrody wieczoru. Zgodnie z przewidywaniami, film Jana Komasy nie pozostawił szans konkurentom. Statuetkę dla najlepszego aktora otrzymał Bartosz Bielenia, a dla najlepszej aktorki – Aleksandra Konieczna.

Magdalena Cielecka ogłosiła ze sceny, że najlepszym reżyserem roku jest Jan Komasa. Po chwili Janusz Gajos wręczył mu kolejną statuetkę, tym razem za najlepszy film. „Od samego początku chcieliśmy zrobić film, który będzie łączył, a nie dzielił”, wyznał wyraźnie wzruszony filmowiec.

Film Boże Ciało to absolutny rekordzista Orłów – otrzymał aż jedenaście nagród (w tym Nagrodę Publiczności, przyznawaną przez czytelników portalu Wirtualna Polska). To pierwsza polska produkcja z tak imponującym wynikiem. 

Jan Komasa

Orły 2020
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Bartosz Bielenia

Orły 2020
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Aleksandra Konieczna i Magdalena Cielecka

Orły 2020
Fot. VIPHOTO/East News

Orły 2020: wszyscy laureaci

Orły 2020
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.