Fot. Zawada / AKPA
wspomnienie

Andrzej Precigs cierpiał na przewlekłą chorobę. O wszystkim opowiedziała jego serialowa żona

Zarażał uśmiechem, zapewniał o swoim dobrym samopoczuciu...

Marcjanna Maryszewska 27 sierpnia 2023 15:05
Fot. Zawada / AKPA

W sobotę 26 sierpnia zmarł Andrzej Precigs, czyli serialowy Zbigniew Filarski z M jak miłość. Aktora pożegnała już Katarzyna Cichopek, wcielająca się w jego córkę Kingę. "Wspierałeś mnie zarówno w mojej karierze aktorskiej, jak i prywatnie. Zawsze byłeś obok, z otwartym sercem" — napisała w rozdzierającym serce poście. Teraz głos zabrała pierwsza serialowa żona artysty, czyli Hanna Mikuć. Okazuje się, że Andrzej Precigs w ostatnich latach życia zmagał się z chorobą...

Andrzej Precigs cierpiał na przewlekłą chorobę. Ostatnie chwile aktora

Smutne wieści zdążyły obiec już cały kraj. Informację o śmierci aktora przekazał m.in. profil "Związek Podkowian". We wpisie pożegnalnym administratorzy ujawnili, że artysta przez wiele lat współpracował z podkowiańskim teatrem sąsiedzkim. Gdy tylko siły mu na to pozwalały, chętnie udzielał się w społeczności. "Sam doświadczony ciężką chorobą, gdy tylko siły pozwoliły – nie odmawiał współpracy. Zamierzyliśmy w tym roku pokazać następny wspólny spektakl – już nie zdążył. Andrzeju, zachowamy Cię w naszej pamięci" — czytamy na Facebooku.

Andrzej Precigs, plan serialu „Czas honoru”, 16.07.2010 rok

Andrzej Precigs, plan serialu „Czas honoru”, 16.07.2010 rok
Fot. AKPA

Andrzej Precigs, 17.10.2008

Fot. Kurkowska / AKPA

Głos zabrała także Hanna Mikuć. Andrzej Precigs przez wiele lat wcielał się w jej pierwszego serialowego męża z M jak miłość. Zaledwie kilka miesięcy temu aktorka pożegnała drugiego małżonka z planu — Emiliana Kamińskiego. Oswojenie się z kolejną stratą jest dla niej niezwykle bolesne. "Jeszcze niedawno we trójkę razem graliśmy tercet", mówiła poruszona artystka w rozmowie z Super Expressem.

Hanna Mikuć wspomniała czasy spędzone na planie. Świetnie dogadywała się z Andrzejem, a ich wątki regularnie się przeplatywały, nawet po rozwodzie granych przez nich postaci. "Bardzo dobrze nam się razem grało. To był bardzo profesjonalny aktor, miły kolega. Zawsze opowiadaliśmy sobie o naszych rodzinach, co tam nasze dzieci i wnuczki robią. Był bardzo miłym człowiekiem. Cały czas mam Andrzeja w sercu i choć rozwiedziono nas w serialu, to przez te lata traktowałam go jak męża".

ZOBACZ TAKŻE: Katarzyna Cichopek pożegnała aktora M jak miłość. Andrzej Precigs wcielał się w jej serialowego ojca

Następnie zabrała głos w sprawie choroby zmarłego artysty. Aktorka wyznała, że jej przyjaciel od lat chorował przewlekle. Problemy zdrowotne utrudniały mu pracę i funkcjonowanie w świecie opanowanym pandemią, lecz uśmiech nigdy nie schodził z jego twarzy. Nie poddawał się, a wszystkich wokół zapewniał o swoim doskonałym samopoczuciu i zarażał optymizmem. Nic dziwnego, że jego śmierć była ogromnym szokiem...

"Andrzej miał przewlekłą chorobę i w czasie pandemii nie mógł się widywać z nami, bo był w grupie pierwszego ryzyka. Ale zawsze miał dla nas dobre informacje, że u niego jest ze zdrowiem wszystko dobrze. Cały czas pozostawałam z nim w kontakcie telefonicznym i jego śmierć to dla mnie zaskoczenie, bo on zawsze miał dla mnie dobre wiadomości, mówił, że się dobrze czuje" — ujawniła Hanna Mikuć.

Hanna Mikuć, M jak miłość, luty 2007

Hanna Mikuć, M jak miłość, luty 2007
Fot. Prończyk/AKPA

Andrzej Precigs nie żyje. Odszedł tuż po swoich urodzinach

To bardzo trudny czas dla rodziny oraz najbliższych przyjaciół Andrzeja Precigsa. Aktor zmarł zaledwie trzy dni po swoich 74. urodzinach, które obchodził 23 sierpnia. Wciąż miał przed sobą wiele perspektyw oraz emocjonujących planów zawodowych... Miał również kochającą małżonkę i dwie córki, które były dla niego całym światem. Z radością oddawał się bogatemu życiu rodzinnemu na tyle, ile starczało mu sił. "Wiem, że gdyby nie moja rodzina, to ja nie byłbym w miejscu, w którym teraz jestem. Gdyby życie inaczej się potoczyło, gdyby nie było osób, z którymi jestem cały ten czas, bo to dzięki nim i ja też jakoś istnieję" — opowiadał na łamach książki "Srebrne tabu. Przyjaźń, miłość i seks w wieku dojrzałym".

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Andrzej Precigs miał zostać nauczycielem, lecz wybrał studia aktorskie. W Łodzi poznał miłość swojego życia...

Córki nie poszły jego śladami, lecz nieustannie dostarczały mu wielu powodów do dumy. Gdy wraz z małżonką zostali dziadkami po raz pierwszy, wprost nie posiadali się z radości. "Teraz jesteśmy najszczęśliwsi na świecie. Niestety, dziewczyny mieszkają tysiąc kilometrów od nas i to boli, bo chcielibyśmy widywać je codziennie" — zwierzał się w jednej z rozmów.

W ostatnich latach życia aktora nie brakowało jednak osobistych dramatów. Rok 2021 rozpoczął się dla niego w najgorszy możliwy sposób... Artyście przyszło pożegnać najbliższą mu osobę — ukochaną mamę, której tak wiele zawdzięczał. Pani Barbara Precigs dożyła sędziwego wieku 97 lat.  

Andrzej Precigs z żoną, Warszawa 02.03.2009

Andrzej Precigs z żoną Katarzyną Precigs
Fot. TRICOLORS/East News

Hanna Mikuć, Andrzej Precigs, 23.06.2005

Fot. Zawada / AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.