Reklama

Poniższe zestawienie filmów o seryjnych mordercach opartych na faktach tworzy 8 tytułów i 8 mrożących krew w żyłach historii. Henry Lee Lucas, Jeffrey Dahmer, Richard Kuklinski czy Aileen Wuornos – to tylko niektóre nazwiska osób, zabijających dla emocji, intrygi, pieniędzy lub z zemsty. Czy można narysować zbiorczy portret seryjnego mordercy? Czy jednak za każdą zbrodnią stoi inny człowiek i inny motyw?

Reklama

Spis treści:

Miejsce 8: Henry: Portret seryjnego mordercy (1986) – historia największego zbrodniarza Ameryki

W filmie „Henry: Portret seryjnego mordercy” główne role odgrywają trzy postacie. Henry (Michael Rooker) jest seryjnym mordercą i włóczęgą. Przez jakiś czas mieszka u swojego kumpla z więzienia, Otisa (Tom Towles). Dołącza do nich Becky (Tracy Arnold), siostra Otisa, która szuka schronienia przed agresywnym mężem.

Dziewczyna początkowo nie ma pojęcia o zbrodniach dokonanych przez Henry'ego. Stopniowo dowiaduje się o tym, że zabił własną matkę, ale widzi w tym działanie w afekcie. Jego matka była prostytutką i zmuszała go do patrzenia na swoją pracę. Pomiędzy Becky a Henrym rodzi się głębsze uczucie. Tymczasem na jaw wychodzą inne morderstwa, a wkrótce dochodzi do kolejnych.

Psychodeliczny thriller w reżyserii Johna McNaughtona zdobył szereg nagród na amerykańskich festiwalach filmowych, w tym Golden Space Needle na Seattle International Film Festival (najlepszy aktor – Michael Rooker), a także cztery nagrody na Fantasporto w 1991 r. (najlepszy film, najlepszy aktor – Michael Rooker, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka – Tracy Arnold).

Film powstał w oparciu o życiorysy prawdziwych seryjnych zabójców – Henry'ego Lee Lucasa i Ottisa Toole'a.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 7: Mój przyjaciel Dahmer (2017) – szkolne lata kanibala z Milwaukee

Film w reżyserii Marca Meyersa bazuje na życiorysie seryjnego mordercy, Jeffreya Dahmera (Ross Lynch). Fabuła koncentruje się na jego szkolnych latach. Już wtedy chłopak wydawał się dziwny i odstawał od grupy. Lubił przeprowadzać eksperymenty na martwych zwierzętach i reakcje chemiczne z kwasem.

Jeffrey Dahmer, znany także jako kanibal z Milwaukee, urodził się w 1960 r. W latach 1978–1991 zabił siedemnastu chłopców i mężczyzn. Ich ciała poćwiartował. Niektóre części, przeznaczone do spożycia, znaleziono w zamrażarce. Niektórych nie znaleziono w ogóle. Sproszkowane szczątki były rozrzucane za domem babci, czaszki wypalane i malowane sprayem.

Dahmer został zabity 28 listopada 1994 r. przez współwięźnia podczas dożywotniej odsiadki w Portage (w stanie Wisconsin).

W 2022 r. ukazał się serial o życiu mordercy pt. „Dahmer – potwór: Historia Jeffreya Dahmera” w reżyserii Iana Brennana i Ryana Murphy'ego. W roli głównej wystąpił Evan Peters.

Ocena na Filmwebie: 6,0.

Miejsce 6: Iceman: Historia mordercy (2012) – film o Richardzie Kuklinskim

„Iceman: Historia mordercy” to film biograficzny o Richardzie Kuklinskim (Michael Shannon), amerykańskim przestępcy o polsko–irlandzkich korzeniach. Mężczyzna prowadzi podwójne życie. Jest przykładnym mężem i ojcem dwóch córek: Betsy i Anabel (Megan Sherrill i McKaley Miller). Sąsiedzi uważają go za obrotnego przedsiębiorcę. W rzeczywistości działa na zlecenie mafii.

Richard Kuklinski pierwszego zabójstwa dokonał mając 14 lat, a w ciągu 30 lat zabił ponad 200 osób.

Film kryminalny w reżyserii Ariela Vromena ukazuje portret człowieka, który morduje z zimną krwią. Nie tylko dla pieniędzy, ale także dla osobistej satysfakcji. Pseudonim „Iceman” zawdzięcza zwyczajowi mrożenia poćwiartowanych zwłok, aby trudniej było określić dokładny czas śmierci ofiar.

W roli żony Kuklinskiego wystąpiła Winona Ryder.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Miejsce 5: Obywatel X (1995) – seryjny morderca z ZSRR

„Obywatel X” to amerykański thriller. Opowiada historię śledztwa w sprawie wykrycia tożsamości seryjnego mordercy z ZSRR. Scenariusz bazuje na zbrodniach popełnionych przez Andrieja Czikatiło (Jeffrey DeMunn) w latach 80. XX wieku.

Film w reżyserii Chrisa Gerolmo zwraca uwagę na mechanizmy polityczne w skorumpowanym Związku Radzieckim, które spowalniały śledztwo, przyczyniając się do kolejnych zgonów. Głównym postaciami są lekarz sądowy Burakov (Stephen Rea) i komisarz Fetisov (Donald Sutherland). Im jako jedynym naprawdę zależy na schwytaniu zabójcy.

Donald Sutherland za rolę w „Obywatelu X” otrzymał nagrodę na festiwalu Złote Globy w 1996 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 4: Zodiak (2007) – zagadka mordercy z San Francisco

Film „Zodiak” Davida Finchera opowiada historię seryjnego mordercy z San Francisco. Zodiak przyznał się do 37 zabójstw, popełnionych w latach 60. i 70. XX wieku. Policja do tej pory nie jest w stanie potwierdzić wszystkich.

Fabuła, przedstawiona w filmie, skupia się na obsesyjnym śledztwie czterech osób: dwóch pracowników redakcji dziennika San Francisco Chronicle – Roberta Graysmitha (Jake Gyllenhaal) i Paula Avery'ego (Robert Doweny Jr.) – oraz policjantów z wydziału zabójstw – Dave'a Toshi'ego (Mark Ruffalo) i Williama Armstronga (Anthony Edwards).

Przestępca słynie z listów i zaszyfrowanych wiadomości, które wysyła do policji i prasy. Dwóch z czterech do tej pory nie udało się odczytać.

„Zodiak” był nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2007 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 3: Dom przy Rillington Place 10 (1971) – film o seryjnym mordercy z Londynu

Angielski thriller z lat 70. bazuje na sylwetce mordercy i nekrofila z Londynu, Johna Reginalda Christie (Richard Attenborough). Niepozorny mężczyzna w średnim wieku mieszka w kamienicy przy Rillington Place 10 w latach 40. XX wieku. Tam zwabia młode kobiety, zabija przy pomocy gazu usypiającego, a potem gwałci.

Krótko po wojnie, do domu przy Rillington Place wprowadza się młode małżeństwo (John Hurt i Judy Geeson). Kobieta jest w ciąży. Parę nie stać na utrzymanie dziecka. Tajemniczy pan Christie proponuje przeprowadzenia aborcji.

John Hurt za rolę filmie Richarda Fleischera otrzymał nominację do nagrody BAFTA w 1972 r.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 2: Monster (2003) – historia morderczyni z Florydy

Monster” to przerażający dramat oparty na historii Aileen Wuornos (Charlize Theron). Kobieta jest prostytutką. W momencie, kiedy zostaje zgwałcona i pobita przez jednego z klientów, w akcie zemsty zabija mężczyznę. To zdarzenie jest początkiem serii zbrodni, a w każdej następnej Aileen wykazuje coraz większą brutalność.

Film opowiada także o jej romansie z młodą lesbijką, Selby (Christina Ricci). Dziewczyna porzuca dla Aileen całe swoje dotychczasowe życie. Jednak, kiedy dowiaduje się o popełnionych morderstwach, pomaga policji w schwytaniu morderczyni. W sądzie zeznaje przeciwko Aileen.

Kobieta została skazana na karę śmierci, którą wykonano poprzez wstrzyknięcie trucizny 9 października 2002 r.

W 2004 r. Charlize Theron za rolę w filmie Patty Jenkins otrzymała Oscara, a także: Srebrnego Niedźwiedzia, Złoty Glob, nagrodę Critics' Choice i Złotego Satelitę.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 1: Zagadka zbrodni (2003) – seria zabójstw w Korei Południowej

Miejsce pierwsze to film o seryjnym mordercy z niewielkiego miasta Hwaseong w Korei Południowej. Detektywi starają się ustalić tożsamość przestępcy na podstawie profilu kolejnych ofiar. Jedyne, co wiedzą to, że mężczyzna zawsze zabija w deszczowy dzień, a ofiarami są kobiety ubrane na czerwono.

Odpowiedzialny za reżyserię Bong Joon-ho otrzymał trzy nagrody na międzynarodowym festiwalu w San Sebastian w 2003 r. – Nagrodę Indywidualną za najlepszy debiut, Nagrodę Specjalną Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej i Srebrną Muszlę.

W 2019 r. Bong Joon-ho stworzył kolejny świetny film – „Parasite”, za który zdobył cztery Oscary i ponad 50 innych nagród.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Inne dobre filmy o seryjnych mordercach na faktach

Sylwetki seryjnych zbrodniarzy potrafią intrygować. Dla osób, szukających podobieństw i różnic w portretach morderców, przygotowaliśmy uzupełnienie rankingu:

Reklama
  1. Ed Gein (2000) – kryminał biograficzny opowiadający o amerykańskim mordercy – Rzeźniku z Plainfield. Reżyseria: Chuck Parello,
  2. Dahmer (2002) – historia Jeffreya Dahmera (Jeremy Renner) w reżyserii Davida Jacobsona,
  3. H. H. Holmes: Pierwszy amerykański seryjny morderca (2004) – film dokumentalny o amerykańskim zabójcy z końca XIX wieku i jego hotelu, do którego zbawiał swoje ofiary. Reżyseria: John Borowski,
  4. Podły, okrutny, zły (2019) – film o zbrodniach Teda Bundy'ego (Zac Efron). Historia opowiedziana z perspektywy jego dziewczyny (Lily Collins), która długo nie wierzyła, że jest w związku z mordercą. Reżyseria: Jeo Berlinger,
  5. Dusiciel z Bostonu (2023) – film o dziennikarkach, który nagłośniły sprawę morderstw Dusiciela z Bostonu. Reżyseria: Matt Ruskin, w rolach głównych: Keira Knightley i Carrie Coon.
Reklama
Reklama
Reklama