Reklama

Kino LGBT+ obejmuje szeroki zakres tematyczny, więc trudno zmieścić wszystkie dobre filmy w jednym rankingu. Niemniej podejmujemy rękawice, stawiając na nagrodzone produkcje o miłości gejów, lesbijek, walce o szczęście i równe prawa. W zestawieniu poruszamy tematy młodzieńczych uczuć i dylematów, a także późnych coming outów. A wszystko w doskonałej gwiazdorskiej obsadzie z fenomenalną oprawą muzyczną.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 10: Życie Adeli (2013) – film o pięknej miłości dziewczyn

Tytułowa bohaterka (Adèle Exarchopoulos) ma 15 lat i pierwsze nieudane doświadczenia seksualne z kolegą z liceum za sobą. Jej świat wywraca do góry nogami pojawienie się niebieskowłosej Emmy (Léa Seydoux). Dziewczyny przeżywają razem cudowne chwile. Emma jest pewna swojej seksualności, ale Adela nie jest jeszcze gotowana na to, aby jednoznacznie się zdefiniować.

Film „Życie Adeli” w reżyserii Abdellatifa Kechiche'a w wyjątkowy sposób pokazuje seksualne rozterki młodych ludzi. Odkrywamy świat pełen emocji – trudny i piękny jednocześnie. Obraz zdobył Złotą Palmę w Cannes w 2013 r.

Tytuł został opisany również w zestawieniu 10. najlepszych filmów o lesbijkach.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 9: Holding the man (2015) – męska miłość z diagnozą HIV

Dwójkę głównych bohaterów poznajemy, kiedy mają 15 lat. Tim (Ryan Corr) jest aspirującym młodym aktorem, a John (Craig Stott) – kapitanem szkolnej drużyny futbolowej. Nastolatkowie zakochują się w sobie, a ich związek trwa kolejne 15 lat. Przeżywają razem wiele cudownych, ale też trudnych chwil. Ich miłość wielokrotnie jest wystawiana na próbę, jednak największą okazuje się diagnoza o wykryciu wirusa HIV.

„Holding the man” w reżyserii Neila Armfielda otrzymał wyróżnienie Ottavio Mai na festiwalu GLBT w Turynie.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Miejsce 8: Tár (2022) – kontrowersyjna historia wpływowej dyrygentki

Dramat muzyczny „Tár” opowiada o kobiecie silnej i wpływowej. Lydia Tár (Cate Blanchett) jest niemiecką kompozytorką i dyrygentką. Prowadzi największą niemiecką orkiestrę symfoniczną, co sprawia, że jej życie prywatne również jest na świeczniku.

Opinia publiczna nie jest w stanie zaakceptować tego, że Lydia jest lesbijką. Dodatkowo na jaw wychodzą dawne sprawy i wpływ mentorki na młodą kompozytorkę. Kariera dyrygentki stoi pod znakiem zapytania.

Film wyreżyserował Todd Field, znany z filmu „Małe dzieci” (2006) i „Za drzwiami sypialni” (2001). Jego obraz „Tár” otrzymał 6 nominacji do Oscarów. Znakomita rola Cate Blanchet została nagrodzona Złotym Globem w 2023 r. Produkcja zachwyca doskonałą ścieżką dźwiękową.

Tytuł został uwzględniony także w rankingu najlepszych filmów o lesbijkach.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 7: Rocketman (2019) – filmowa biografia muzycznego króla gejów i lesbijek

Rocketman” to muzyczna biografia o Eltona Johna (Taron Egerton). Dbając o misterne szczegóły, reżyser Dexter Fletcher starał się oddać w niej wszystkie bóle i blaski z życia homoseksualnej gwiazdy.

Widać, że autor scenariusza podszedł do tematu kompleksowo. Zaczynamy od dzieciństwa muzyka, czyli czasów, kiedy był nieśmiałym Reginaldem Dwightem. Potem następuje czas studiów, zmiana nazwiska, współpraca z Berniem Taupinem (Jamie Bell), uzależnienie od alkoholu i narkotyków, w końcu próba powrotu na pierwsze miejsca listy przebojów.

To film bez cenzury – nie jest słodką laurką dla gwiazdy popu, jednak oddaje mu należny hołd za to, czego dokonał. Piosenka z filmu „(I’m gonna) love me again” w wykonaniu Eltona Johna i Tarona Egertona została nagrodzona Oscarem w 2020 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Zobacz także: Filmy muzyczne – historie z piosenką w roli głównej

Miejsce 6: Wyśnione miłości (2010) – przewrotna historia pewnego miłosnego trójkąta

Dwójka przyjaciół – Marie (Monia Chokri) i Francis (Xavier Dolan) – poznaje na przyjęciu tajemniczego chłopaka z Montrealu, Nicolasa (Niels Schneider). Obydwoje się w nim zakochują i w trójkę idą do łóżka. Jednak później nie kryją tego, że pragną mężczyzny tylko dla siebie. Otwarcie rywalizują o jego względy. Marie jest zazdrosna o Nicolasa, kiedy poświęca więcej uwagi Francisowi. Tymczasem przystojny obiekt westchnień bez skrupułów gra z nimi w „kotka i myszkę”.

Film „Wyśnione miłości” Xaviera Dolana został nagrodzony w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes w 2010 r.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 5: Tajemnica Brokeback Mountain (2005) – sekret na całe życie

Jack Twist (Jake Gyllenhall) i Ennis Del Mar (Heath Ledger) próbują wymazać z pamięci namiętny epizod u stóp Brokeback Mountain. Obydwoje zakładają rodziny. Ennis żeni się z Almą (Michelle Williams) i zostaje ojcem dwóch córek. Jack poślubia Lureen (Anne Hathaway), z którą ma syna. Ich życie toczy się spokojnym i zwyczajnym torem do czasu, kiedy Alma wręcza Ennisowi pocztówkę od Jacka. Mężczyźni spotykają się po latach i okazuje się, że ich miłość nie wygasła pomimo upływu czasu.

Tajemnica Brokeback Mountain” to jeden z pierwszych filmów o gejach, które trafiły do tak szerokiej publiczności. Obraz w reżyserii Anga Lee został nagrodzony trzema Oscarami, czterema Złotymi Globami i czterama nagrodami BAFTA w 2006 r. Dużą popularnością do tej pory cieszy się piosenka ze ścieżki dźwiękowej – „A love that will never grow old” w wykonaniu Emmylou Harris.

Film został opisany także w rankingu 10. najważniejszych filmów o gejach.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 4: Debiutanci (2010) – późny coming out

Po śmierci matki Oliver ( Ewan McGregor) nie do końca dogaduje się ze swoim ojcem. Sytuacja się komplikuje, kiedy Hal (Christopher Plummer), będąc już w podeszłym wieku, oznajmia mu, że jest gejem. To dla niego moment przełomowy. Wreszcie zaczyna żyć naprawdę – bawić się i kochać. Niestety, sielanka nie trwa długo. Hal dowiaduje się, że ma raka.

Drugim wątkiem opowieści jest życie uczuciowe Olivera. Mężczyzna jest już po kilku nieudanych związkach, a w osobistych porażkach dopatruje się wpływu ojca. W końcu poznaje Annę (Mélanie Laurent), przed którą udaje mu się otworzyć.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 3: Tamte dni, tamte noce (2017) – letni romans w północnych Włoszech

Elio (Timothée Chalamet) jest synem profesora archeologii. Mieszka z rodzicami w pięknym domu w północnych Włoszech. Na wakacje ojciec zaprasza amerykańskiego doktoranta, Olivera (Armie Hammer). Chłopak ma oddać mu swój pokój, co totalnie nie podoba się introwertycznemu siedemnastolatkowi. Niechętnie podchodzi do gościa do momentu, w którym zaczyna między nimi iskrzyć.

Film „Tamte dni, tamte noce” został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany. Obraz powstał na motywach powieści André Acimana. Reżyseria: Luca Gaudagnino. Tytuł znajduje się także w rankingu filmów o gejach.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 2: Portret kobiety w ogniu (2019) – zakazana miłość w XVIII-wiecznej Bretanii

Portret kobiety w ogniu” to intrygujący film kostiumowy o miłości. Marianne (Noémie Merlant) jest malarką. Przybywa do ekskluzywnej posiadłości w Bretanii na zlecenie matki Héloïse. Ma namalować portret jej córki (Adèle Haenel), która wkrótce wyjdzie za mąż. Dziewczyna nie zgadza się na pozowanie, ponieważ nie podoba jej się aranżowane małżeństwo.

Aby jednak spełnić prośbę arystokratki, Marianne nawiązuje z dziewczyną bliższą relację. Rezultatem spotkań ma być portret z pamięci. Jednak pomiędzy kobietami rodzi się głębsze uczucie.

Obraz, w reżyserii Celine Sciammy, został opisany również w rankingu filmów o lesbijkach. Z kolei jej inne dzieło – „Chłopczyca” (2011) pojawiło się w rankingu filmów o zmianie płci. „Portret kobiety w ogniu” otrzymał Złotą Palmę i Palmę Queer na festiwalu w Cannes w 2019 r.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Miejsce 1: Filadelfia (1993) – mocny głos w sprawie równouprawnienia

Filadelfia” Jonatana Demmego to jeden z najważniejszych filmów dla społeczności LGBT+. Główny bohater, Andrew Beckett (Tom Hanks) jest szanowanym i docenianym prawnikiem. Żyje w szczęśliwym związku ze swoim partnerem, Miguelem (Antonio Banderas), co z przyczyn wizerunkowych ukrywa przed swoimi wspólnikami w pracy.

Kiedy okazuje się, że jest chory na AIDS, jego pozycja w pracy ulega diametralnej zmianie. Pod różnymi pretekstami, aby oficjalnie nie wykazać dyskryminacji, zostaje pozbawiony posady. Z pomocą odważnego adwokata, Joe Millera (Denzel Washington), Andrew zamierza walczyć o odszkodowanie.

Film został nagrodzony dwoma Oscarami w 1994 r. – za genialną rolę Toma Hanksa i świetną piosenkę – „Streets of Philadelphia” w wykonaniu Bruce'a Springsteena. Tytuł został uwzględniony również w rankingu filmów o gejach.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Pozostałe produkcje o tematyce LGBT

Osoby zainteresowane zagadnieniami LGBT na pewno powinny zobaczyć takie klasyki jak: „Śniadanie na Plutonie” (2005), „Obywatel Milk” (2008), „Moonlight” (2016) czy „Samotny mężczyzna” (2009). Jeśli chodzi o nowsze produkcje, polecamy:

Reklama
  1. Lato '85 (2020) – szaleńcza miłość dwóch nastolatków w malowniczej scenerii francuskiego wybrzeża. Reżyseria: François Ozon,
  2. O wszystko zadbam (2020) – thriller J. Blakesona o opiekunce prawnej osób starszych, Marli Grayson (Rosamund Pike) i jej partnerce (Eiza González), z której pomocą defrauduje majątki podopiecznych,
  3. Świat, który nadejdzie (2020) – romans pomiędzy żonami farmerów (Katherine Waterston i Vanessa Kirby) z końca XVIII wieku z północy stanu Nowy Jork. Reżyseria: Mona Fastvold,
  4. Benedetta (2021) – film biograficzny o zakonnicy z końca XVII wieku. Benedetta Carlini doświadcza mistycznych wizji i przeżywa płomienny romans z siostrą Bartolomeą. Reżyseria: Paul Verhoeven,
  5. Słoń (2022) – polski film o miłości homoseksualnej. Reżyseria: Kamil Krawczycki, w rolach głównych: Jan Hrynkiewicz i Paweł Tomaszewski.
Reklama
Reklama
Reklama