Yves Saint Laurent na pokazie z modelkami
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

81 lat temu przyszedł na świat Yves Saint Laurent! Już wkrótce zostaną otwarte dwa muzea poświęcone jego twórczości! 

Marcin Brzeziński 1 sierpnia 2017 12:12
Yves Saint Laurent na pokazie z modelkami
Fot. East News

81 lat temu w algierskim Oranie urodził się wielki reformator świata mody, Yves Saint Laurent. Zostały po nim m.in. sukienka trapezowa, geometryczna sukienka Mondrian, damski smoking, tweedowe marynarki, styl safari i pierwsze w historii kolekcje prêt-à-porter. Już w październiku tego roku w Marrakeszu swoje podwoje otworzy muzeum poświęcone twórczości tego genialnego francuskiego projektanta. Dlaczego właśnie tam, tysiące kilometrów od Paryża, w którym mistrz pokazywał swoje kolekcje? Bo związek Saint Laurenta i tego marokańskiego miasta to historia prawdziwej, trwającej całe życie fascynacji. Projektant pokochał Maroko już w latach 60. XX wieku. I przez dziesięciolecia pozostawał mu wierny. W roku 1980 on i jego partner Pierre Bergé kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów świata - Jardin Majorelle. W nim po śmierci Yves Saint Laurenta w 2008 roku zostały rozsypane prochy projektanta.

 

Ogród Jardin Majorelle w Marrakeszu
Fot. Instagram

Ukochany ogród Yves Saint Laurent w Marrakeszu zaprojektował francuski malarz Jacques Majorelle.

 

Polecamy też: Mroczny glamour i dużo seksapilu. Anthony Vaccarello pokazał swoją drugą kolekcję dla Saint Laurent!

 

Muzeum wykrojone z kamienia

Muzeum Yves Saint Laurent, którego bryłę można już podziwiać na pierwszych zdjęciach zaprojektowało francuskie biuro architektoniczne Studio KO dowodzone przez Oliviera Marty i Karla Fourniera. Nie jest to ich pierwsze związane ze światem mody zlecenie. Studio KO współpracowało już z Hermesem i Balmain. Teraz o pomoc poprosił ich Pierre Bergé. Jak mówią architekci: „Ten wyjątkowy klient dał nam - jak myślimy, celowo - bardzo abstrakcyjne zlecenie w żaden sposób nie odnoszące się do twórczości Saint Laurent. Chciał by projekt muzeum był jednocześnie nowoczesny i związany z tradycją Maroko”. Bergé nie wspominał nic o modzie, ale Olivier Marty i Karl Fournier sami zwrócili się w jej kierunku: „Projektowaliśmy tak, jak kroi się materiał na suknię. Nasze projekty Muzeum Yves Saint Laurent przypominają w pewien sposób krawieckie wykroje”. Rzeczywiście można dopatrzyć się podobieństwa, tylko że Marty i Fournier zamiast jedwabiu czy aksamitu w swoim projekcie użyli terakoty, betonu i marokańskich kamieni.

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Nowe muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: Legendarne logo YSL powraca! I to w wersji wyjątkowo glamour!

 

Rok Yves Saint Laurent

Muzeum otworzy swoje podwoje w październiku tego roku. Na czterech tysiącach metrów kwadratowych pomieści 5000 ubrań, 15000 akcesoriów, tysiące szkiców i innych przedmiotów z kolekcji Yves Saint Laurent. W budynku znajdzie się również miejsce dla sali konferencyjnej, sklepu z książkami i restauracji. Będzie to również siedziba biblioteki gromadzącej pozycje dotyczące marokańskiej historii, sztuki i przyrody oraz oczywiście - dzieła Saint Laurent. W tym samym czasie w Paryżu publiczność zobaczy odnowioną siedzibę Fondation Pierre Bergé - Yves Saint Laurent. Miłośnicy talentu francuskiego mistrza mody mają więc na co czekać!

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Wnętrze audytorium w nowym muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: Niesamowita przemiana budynku Fundacji Louis Vuitton! Jej autorem jest artysta, który już pracował z tym domem mody!

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: Burzliwy romans świata mody i sztuki! Jego historię poznacie tylko w najnowszej VIVIE! MODZIE!

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.