Warszawskie ZOO
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wkrótce o warszawskim zoo usłyszy cały świat! Wiemy, dlaczego!

Weronika Bruździak-Gębura 20 lutego 2017 19:00
Warszawskie ZOO
Fot. East News

Warszawskie zoo w przyszłym roku będzie obchodziło 90. urodziny. Z tej okazji pracownicy ogrodu zbierają pamiątki z poprzednich lat.

 

Stare zdjęcia, mapy i bilety poszukiwane

Warszawski ogród botaniczny apeluje do fanów z prośbą o przekazanie starych zdjeć, filmów, biletów, map, przewodników i innych pamiątek. Zebrane dary zostaną wykorzystane do opracowania jubileuszowych publikacji, między innymi kalendarza i albumu, które zostaną wydane z okazji 90. urodzin zoo przypadających na 2018 rok. W archiwach ogrodu nie brakuje zdjęć zwierząt, jednak nie ma fotografii budynków, wnętrz, ścieżek, bram wejściowych i odwiedzających zoo, zwłaszcza tych z lat 30., 40., 50. i 60. XX wieku. Dlatego w czwartek pracownicy warszawskiego zoo zwrócili się do fanów na Facebooku z prośbą o pomoc.

 

 

Miejsce, gdzie ukrywano Żydów

Warszawski Ogród Zoologiczny został otwarty 11 marca 1928 roku. Początkowo na 12 hektarach mieszkało 500 zwierząt. Dzisiaj zoo jest ponad 3 razy większe - liczy prawie 40 hektarów i ma siedem razy więcej mieszkańców (ponad 3,5 tysiąca różnych gatunków). To tu działy się historyczne wydarzenia, jak narodziny dwunastego na świecie słoniątka urodzonego w ogrodzie zoologicznym (1937 rok) czy heroiczny gest dyrektora warszawskiego zoo, Jana Żabińskiego i jego żony, Antoniny, którzy podczas II wojny światowej uratowali z warszawskiego getta setki Żydów, ukrywając ich w piwnicy swojej willi znajdującej się na terenie zoo. Ich niesamowita historia została sfilmowana. „Azyl” („Zookeeper’s Wife”) z Jessicą Chastain w roli głównej wejdzie do kin 24 marca.

 

Warszawskie ZOO
Fot. East News

Na zdjęciu: wybieg dla słoni w warszawskim zoo, 1984 rok

 

Skany pamiątek można przesłać na adres mailowy warszawskiego zoo - zoo@zoo.waw.pl lub przynieść osobiście. Po skopiowaniu przez pracowników powrócą w ręce właścicieli.

 

Warszawskie ZOO
Fot. East News

Na zdjęciu: niedźwiedź w warszawskim zoo, 2014 rok

 

Polecamy też: Historia o tym, jak w warszawskim zoo ratowano Żydów posłużyła za scenariusz hollywoodzkiego filmu

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.