Warszawskie ZOO
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wkrótce o warszawskim zoo usłyszy cały świat! Wiemy, dlaczego!

Weronika Bruździak-Gębura 20 lutego 2017 19:00
Warszawskie ZOO
Fot. East News

Warszawskie zoo w przyszłym roku będzie obchodziło 90. urodziny. Z tej okazji pracownicy ogrodu zbierają pamiątki z poprzednich lat.

 

Stare zdjęcia, mapy i bilety poszukiwane

Warszawski ogród botaniczny apeluje do fanów z prośbą o przekazanie starych zdjeć, filmów, biletów, map, przewodników i innych pamiątek. Zebrane dary zostaną wykorzystane do opracowania jubileuszowych publikacji, między innymi kalendarza i albumu, które zostaną wydane z okazji 90. urodzin zoo przypadających na 2018 rok. W archiwach ogrodu nie brakuje zdjęć zwierząt, jednak nie ma fotografii budynków, wnętrz, ścieżek, bram wejściowych i odwiedzających zoo, zwłaszcza tych z lat 30., 40., 50. i 60. XX wieku. Dlatego w czwartek pracownicy warszawskiego zoo zwrócili się do fanów na Facebooku z prośbą o pomoc.

 

 

Miejsce, gdzie ukrywano Żydów

Warszawski Ogród Zoologiczny został otwarty 11 marca 1928 roku. Początkowo na 12 hektarach mieszkało 500 zwierząt. Dzisiaj zoo jest ponad 3 razy większe - liczy prawie 40 hektarów i ma siedem razy więcej mieszkańców (ponad 3,5 tysiąca różnych gatunków). To tu działy się historyczne wydarzenia, jak narodziny dwunastego na świecie słoniątka urodzonego w ogrodzie zoologicznym (1937 rok) czy heroiczny gest dyrektora warszawskiego zoo, Jana Żabińskiego i jego żony, Antoniny, którzy podczas II wojny światowej uratowali z warszawskiego getta setki Żydów, ukrywając ich w piwnicy swojej willi znajdującej się na terenie zoo. Ich niesamowita historia została sfilmowana. „Azyl” („Zookeeper’s Wife”) z Jessicą Chastain w roli głównej wejdzie do kin 24 marca.

 

Warszawskie ZOO
Fot. East News

Na zdjęciu: wybieg dla słoni w warszawskim zoo, 1984 rok

 

Skany pamiątek można przesłać na adres mailowy warszawskiego zoo - zoo@zoo.waw.pl lub przynieść osobiście. Po skopiowaniu przez pracowników powrócą w ręce właścicieli.

 

Warszawskie ZOO
Fot. East News

Na zdjęciu: niedźwiedź w warszawskim zoo, 2014 rok

 

Polecamy też: Historia o tym, jak w warszawskim zoo ratowano Żydów posłużyła za scenariusz hollywoodzkiego filmu

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?