STYL ŻYCIA

Uwielbiany przez wszystkie dzieci i dorosłych! Poznaj historię słynnego... Teddy Bear!

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia

Gabriela Łaskowska 25 listopada 2018 10:32
dzień pluszowego misia
Fot. STOCK ADOBE

W 2002 roku pluszowy miś obchodził swoje 100 urodziny. Z tej okazji ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada. 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowe niedźwiadki są nie tylko mięciutką zabawką, którą uwielbiają wszystkie dzieci. Misie stały się również inspiracją do powstania wielu dziecięcych bajek. Postać niedźwiadka często pojawia się w różnych utworach, jak Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek czy Colargol. 

Geneza powstania "Teddy Bear"

A jaka jest historia powstania słynnego „Teddy Bear”? Genezy powstania pluszowego misia, są dwie. Obie tak samo ciekawe i obie równie prawdopodobne. Jak powstał pluszowy miś?

Pierwsza historia pluszowego misia sięga aż końca XIX wieku. Mówi o tym, że pewna Niemka, która została sparaliżowana, rozpoczęła szycie maskotek. W 1880 roku Richard Steiff, który był jej siostrzeńcem, udoskonalił ich konstrukcję i założył firmę, która produkowała pluszowe misie. Na początku XX wieku można było je zobaczyć na bazarach w Lipsku. Cieszyły się tam ogromnym zainteresowaniem, na skutek czego do Ameryki trafiło kilka tysięcy ich egzemplarzy. Od razu podbiły one kraj. Niedługo po tym powstały inne formy, które zauważyły potencjał w pluszowych misiach i rozpoczęły własną produkcję.

Istnieje również druga historia, mówiąca o ich powstaniu. Podobno w 1902 roku prezydent Teodor „Teddy” Roosevelt, wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Jeden z towarzyszy prezydenta przyprowadził przerażonego misia do niego. Od razu kazano go wypuścić. Historia ta stała się inspiracją do powstania rysunku, wykonanego przez Clifforda Berrymana. Scena, przedstawiająca prezydenta Roosevelta z misiem, pojawiła się na stronach „The Washington Post”. Jeden ze sprzedawców z Brooklynu, widząc rysunek, postanowił rozpocząć produkcję pluszowych misiów. Nazwał je Teddy na cześć prezydenta Roosevelta. Szybko doprowadził swoją firmę na szczyt i obecnie jest ona najbardziej znanym producentem tych zabawek.

Która z nich jest prawdziwa? Nie wiadomo. Bez względu na to kto i kiedy go wymyślił, bez wątpienia Teddy Bear był, jest i zawsze będzie ukochaną przytulanką dzieci... i nie tylko!

TAGI #zabawki

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!