VIVA! Tylko u nas

Idealne podarunki nie tylko dla najmłodszych! Najciekawsze gry i zabawki

Zebraliśmy najlepsze prezentowe propozycje dla małych i dużych.

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 1 grudnia 2020 14:18

Przed nami Gwiazdka. Inna niż wszystkie poprzednie, a jednocześnie być może bardziej niż poprzednie wyczekiwana. Wszyscy jesteśmy już mocno zmęczeni pandemią i poszukujemy chociaż namiastki normalności. Nic wiec dziwnego, że z takim utęsknieniem czekamy na ten wyjątkowy, rodzinny, ciepły czas.

Gwiazdka to także czas prezentów. Z jednej strony chwielibyśmy bliskim zrekompensować brak rozrywek, wyjść, spotkań towarzyskich. Z drugiej wszyscy coraz bardziej odczuwamy ekonomiczne skutki spowolnienia gospodarki.

Mając to wszystko na uwadze prezentujemy kilka przykładów mądrych, rozwijających upominków w bardzo rozsądnej cenie.

Prezenty dla najmłodszych!

A może tak gra planszowa? Może niektórych zdziwić taka propozycja, ale jak wspomina dr Aleksandra Piotrowska, wczesne dzieciństwo to okres bardzo intensywnego rozwoju mózgu, wytwarzania się połączeń między komórkami nerwowymi. Gry planszowe mają przeogromną moc takiej stymulacji. Pierwsze gry muszą być oparte na prostych mechanizmach jak chociażby gra W Kółko, stworzona przez Supernianię Dorotę Zawadzką, która oparta została o najprostszą zasadę – aby czegoś się nauczyć, trzeba ćwiczyć to w kółko i na okrągło. Zdaniem autorki gra pod pozorem zabawy z kółkami rozwija u dzieci kompetencje przyszłości takie jak: otwarty umysł, gotowość do rozwiązywanie problemów, analizowanie, wnioskowanie i ocena, współpraca i praca zespołowa, uczenie uczenia się, myślenie krytyczne i kreatywne, komunikacja i jej doskonalenie.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Oczywiście pierwsze gry przede wszystkim ułatwiają poznawanie świata od najprostszych elementów jak kolory, kształty, nazwy przedmiotów, części ciała, relacje. Przykładem takich gier jest chociażby seria Słonik Balonik z MultiGry.

Gry Alexander
Fot. mat. prasowe

Gry planszowe uczą także najmłodszych, że istnieją reguły, których należy przestrzegać. Zasady rządzące w różnych wymiarach naszego funkcjonowania i że aby wszyscy razem dobrze się bawili, warto je przestrzegać. Dzisiaj można znaleźć gry, które uczą już małe dzieci podejmowania własnych decyzji i szacowania ich opłacalności. Istnieje szereg gier, które nie są prostym rzucaniem kości i wyliczaniem kolejnych kroków, a potrafią wciągnąć najmłodszych (nawet tych nie umiejących jeszcze liczyć) w fascynującą zabawę wymagającą strategii, jak chociażby Kwaki Rozrabiaki, czy Złap Robala.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Jest także szereg gier, w których o zwycięstwie decyduje refleks, sprawność manualna i szybkość reakcji, np. Rach Ciach oraz Potwory i Stwory. Rozwijają one nie tylko motorykę, niezwykle ważną w procesie nauki pisania, ale są także wspaniałym treningiem sprzężenia oko – ręka tak ważnym w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe
Skoro jesteśmy już przy motoryce małej, to prezentem rozwijającym zdolności manualne maluchów będą przede wszystkim zabawki konstrukcyjne.

Polecamy zestaw kolorowych słomek do tworzenia przestrzennych konstrukcji – Montino. Dzięki trzem długościom rurek oraz łącznikom w postaci gwiazdek można zbudować niemal wszystko co podpowie nam wyobraźnia. Co ważne stworzone konstrukcje są na tyle trwałe, że mogą służyć do dalszej zabawy. Widzieliśmy już wykonane z Motnino bazy kosmiczne, rakiety, do których dzieci wchodziły, a nawet łódź. Nic nie stoi tez na przeszkodzie, żeby zbudować szkielet, który po nakryciu kocem stanie się prawdziwą bazą dla małych odkrywców.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

W każdym domu narzędzia do majsterkowania poukrywane są w miejscach niedostępnych dla dzieci. Wiemy jednak, że nic nie sprawia takiej frajdy jak odwzorowanie zachowań podpatrzonych u rodziców . A gdyby tak dać jednak dziecku do ręki młotek i pozwolić mu spróbować swoich sił w przybijaniu. Oczywiście wszystko to pod kontrolą i w formie zabawy. Pomocna w tym będzie Przybijanka od Multigry

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Dzieci bardzo lubią, kiedy ich dzieło jest trwałe i może służyć do dalszej zabawy. Czy jest coś wspanialszego niż poczucie sukcesu, że oto sam zrobiłem swoją zabawkę? Przykładem takiej serii są zabawki Mały Konstruktor Junior i Mały Konstruktor od Alexandra. Obie serie oparte są na podobnej mechanice. Seria Junior skierowana do młodszych dzieci pozwala z zestawu deseczek z dziurkami i kolorowych śrubek zbudować prawdziwy trwały pojazd.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Mały Konstruktor z kolei to zestaw blaszek i elementów z tworzywa sztucznego. Seria przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. Metalowe elementy są drobniejsze a stopień trudności złożenia pojazdu większy, ale jakże satysfakcjonujący.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Jeżeli szukamy łatwiejszej i mniej pracochłonnej zabawki konstrukcyjnej, polecamy Składaki Drewniaki, gdzie z gotowych modułów ze sklejki budujemy pojazdy bez użycia kleju. 

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Prezenty dla całej rodziny!

Gry planszowe mają nieocenioną rolę w budowaniu więzi międzyludzkich zarówno w gronie rodzinnym, jak i wśród znajomych. Wspólnie przeżywane emocje bardzo zbliżają, a gra w planszówki może stać się wręcz wspólnym hobby. Istnieje także wiele tak zwanych imprezowych planszówek które nie tylko dostarczają wyśmienitej rozrywki, ale także pozwalają się wzajemnie lepiej poznać. Przykładem gry towarzyskiej pozwalającej nam poznać naszych współgraczy niemal na wskroś jest chociażby Mini Maxi, w której musimy ocenić nie tylko co lubią najmniej lub najbardziej, ale także co ich uszczęśliwia, smuci, denerwuje, czy tez nudzi. 

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Imprezowe gry rodzinne mają także taką zaletę, że mają proste zasady, krótką instrukcję i można w nie zagrać niemalże od razu. Przykładem takiej hitowej już zabawy, która pokochały już tysiące polskich rodzin jest gra Gorący Ziemniak, w której wszyscy gracze odpowiadają na to samo pytanie przekazując sobie pluszową maskotę w formie ziemniaka, tak długo aż baczek odmierzający upływ czasu upadnie. Pytania w grze pozornie są proste, ale presja czasu prowadzi do wielu zabawnych odpowiedzi.

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

A co z prezentem dla dorosłych? Od dawna wiadomo, że mózg jak każdy organ, aby utrzymać sprawność potruje ćwiczeń. Jak każdy z elementów ludzkiego ciała im więcej ćwiczeń wykonuje, tym jest sprawniejszy. Gry planszowe są właściwe takim wyzwaniem dla naszych umysłów. Częste granie podnosi zdolności poznawcze, zwiększa szybkość myślenia, usprawnia pamięć. W dodatku wiele gier wymusza współpracę obu półkul mózgowych: lewej – analitycznej i logicznej oraz prawej – odpowiedzialnej za kreatywność i syntezę wiedzy. Istnieje gra, która tą współpracę wymusza szczególnie, a poza tym jest na tyle uniwersalna, że podbije serca również miłośników zabaw słonych, wielbicieli krzyżówek oraz wszystkich, którzy lubią potyczki matematyczne. Gimartiks to gra w której literom nadano także wartości liczbowe i nie wystarczy tylko ułożyć jak najdłuższy wyraz, trzeba także zsumować te wartości i z posiadanych tabliczek liczbowych ułożyć cyfrę równą sumie tych punktów. 

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe

Sprawność intelektualną wyśmienicie wzmacniają wszelkiego rodzaju gry logiczne. Naukowcy wskazują, że bardzo ważne jest żeby próbować nowych rodzajów gier. Zmusza to nasz umysł do oderwania się od utartych schematów. Zamiast po raz kolejny grać w warcaby może spróbować gry Fuzja, w której również przekładamy krąży, tym razem numerowane i na większej planszy?

Zabawki Alexander
Fot. mat. prasowe
Prezenty dla seniorów!

Dużym problemem co roku jest dobry pomysł na prezent dla seniora. Kolejny ciepły kocyk? Słoiczek miodu, czy witaminy wzmacniające? To wszystko już przecież było. A przecież szczególna dbałość o sprawność intelektualną konieczna jest w jesieni życia. To okres, w którym w końcu mamy czas na samorealizację, spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie swoich pasji. Jednocześnie ten etap życia wiąże się z pewnymi dolegliwościami zdrowotnymi oraz osłabieniem zdolności intelektualnych. W celu zachowania dobrej formy zarówno fizycznej jak i intelektualnej niezbędne są ćwiczenia. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawę koncentracji, spostrzegawczości, zdolności logicznego myślenia, wnioskowania oraz motoryki małej są gry planszowe. Na rynku można już spotkać gry skierowane specjalnie do seniorów, jak chociażby Terapia od Alexandra.

W grach tego typu otrzymujemy większe elementy, które łatwiej jest chwytać. W dodatku wspomagają pracę mózgu w szerokim rozumieniu – od ćwiczeń obwodowych (zmysły) poprzez operacje umysłowe (spostrzeganie, koncentracja, kojarzenie, uważność) po czynności wyższe (czytanie, rozumienie, zasób słownictwa). Wspierają rehabilitację osób chorych np. na chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, zespół Tourette’a czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także pacjentów po udarze, bądź borykających się ze schorzeniami cywilizacyjnymi. Zostały tak skonstruowane, że idealnie nadają się do wspólnych zabaw seniorów z wnukami, ponieważ bardzo często są właściwe dla dzieci siedmio- a nawet czteroletnich.

Niezależnie od tego co przyniesie nam Mikołaj pod choinkę, najlepszym prezentem będzie wspólnie spędzony czas i uważna obecność.

Materiał powstał z udziałem marki Alexander

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.