Andrzejki 2
Fot. Adobe Stock
STYL ŻYCIA

Andrzejki 2021: Organizujesz imprezę andrzejkową i nie masz pomysłu na wróżby?

Sprawdź nasze najciekawsze pomysły na wróżby andrzejkowe!

Gabriela Łaskowska 29 listopada 2021 10:32
Andrzejki 2
Fot. Adobe Stock

Wieczór z 29 na 30 listopada od wieków jest wieczorem wyjątkowym. Mówi się, że dzieją się wtedy rzeczy magiczne. Jest to wigilia dnia Świętego Andrzeja, patrona zakochanych i małżeństw, czyli tzw. Andrzejki. W wieczór przed jego świętem ludzie spotykają się, by wzajemnie sobie powróżyć i sprawdzić czy mogą liczyć na miłość w najbliższym czasie. Lub jak będzie miał na imię ich przyszły partner? A wiecie, że kiedyś w Andrzejki wróżyły sobie jedynie niezamężne kobiety? Wróżby te były traktowane niezwykle poważnie i najczęściej dotyczyły ich przyszłego męża. Obecnie są one zabawą, spędzaną w gronie przyjaciół. Jeśli zatem urządzasz imprezę andrzejkową i nie wiesz na jakie wróżby się zdecydować, sprawdź nasze propozycje. Prezentujemy je poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Mikołajkowe i świąteczne prezenty dla dzieci! Jak trafić z najlepszym?

Wróżby andrzejkowe: wosk

Lanie wosku jest oczywiście najpopularniejszym sposobem na andrzejkowe wróżenie. Wystarczy wrzucić wosk do garnka i go rozpuścić. Następnie każdy po kolei przelewa wosk przez dziurkę w kluczu do miski, w której znajduje się zimna woda. Wyjmujemy zastygnięty wosk i patrzymy co najbardziej przypomina nam kształt. Może przedstawiać literę, na którą zaczynać się będzie imię naszego partnera lub symbolizować jakąś cechę, którą będzie posiadać.

CZYTAJ TAKŻE: Kalendarze adwentowe dla smakoszy to hit tego roku

Wróżby andrzejkowe: buty

To stara i bardzo popularna wróżba. Wszystkie osoby (bez ślubu), biorące udział w zabawie, powinny zdjąć swojego lewego buta i ułożyć je w rządku. Przestawiamy buty z końca na początek, aż „dojdą” one do drugiego końca pokoju. Osoba, której but będzie wtedy na początku, jako pierwsza weźmie ślub. 

Wróżby andrzejkowe: listki w wodzie

Kiedyś była to wróżba jedynie dla kobiet. Polega na umieszczeniu w misce z wodą dwóch listków - według tradycji powinny być to listki mirty, jednak można do niej użyć również innej rośliny. Jeśli listki się zetkną, to znaczy, że dana osoba szybko weźmie ślub.

Wróżby andrzejkowe: zapałki

Tę wróżbę należy wykonywać jedynie z nadzorem osoby dorosłej. Na czym polega? Jedna osoba bierze dwie zapałki i zapala je jednocześnie. Osoba, trzymająca je, powinna w tym momencie pomyśleć o kimś, kto jej się podoba. Jeśli zapałki zaczną wyginać się w swoim kierunku, to znaczy że ma ona szansę na miłość ze swoim wymarzonym partnerem.

Wróżby andrzejkowe: jabłka

Jabłko należy obrać tak, żeby uzyskać długi pasek skórki. Następnie rzucamy go za siebie i patrzymy do jakiej litery najbardziej podobny jest utrzymany kształt. Litera ta będzie pierwszą literą imienia naszego przyszłego męża/żony. 

Wróżby andrzejkowe: ciastka

Napisz na karteczkach wróżby i włóż je do ciasteczek, które następnie wstaw do piekarnika. Każdemu uczestnikowi zabawy wręcz jedno ciastko. Zdania, które przeczytają na swoich karteczkach, będą wróżbą na przyszłość.

Wróżby andrzejkowe: łódki

Bierzemy łupiny orzechów, do jednej wkładamy karteczkę z naszym imieniem, a do drugiej imię osoby, w której jesteśmy zakochani. Puszczamy je na wodę w misce. Jeśli łupinki będą płynąć w swoją stronę, to znaczy, że możemy liczyć na szczęśliwy związek z daną osobą.

Znacie jakieś inne ciekawe wróżby? Zamierzacie się bawić w andrzejkowy wieczór?  

TAGI #Andrzejki

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.