andrzejki
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Organizujesz imprezę andrzejkową i nie masz pomysłu na wróżby? Te propozycje sprawdzą się idealnie!

Sprawdź najciekawsze pomysły na wróżby andrzejkowe

Gabriela Łaskowska 28 listopada 2018 21:32
andrzejki
Fot. STOCK ADOBE

Wieczór, 29 listopada, od wieków jest wieczorem wyjątkowym. Mówi się, że dzieją się wtedy rzeczy magiczne. Jest to wigilia dnia Świętego Andrzeja, patrona zakochanych i małżeństw. Dlatego w wieczór przed jego świętem ludzie spotykają się, by wzajemnie sobie powróżyć i sprawdzić czy mogą liczyć na miłość w najbliższym czasie. Lub jak będzie miał na imię ich przyszły partner?

A wiecie, że kiedyś w Andrzejki wróżyły sobie jedynie niezamężne kobiety? Wróżby te były traktowane niezwykle poważnie i najczęściej dotyczyły ich przyszłego męża. Obecnie są one zabawą, spędzaną w gronie przyjaciół. Jeśli urządzasz imprezę andrzejkową i nie wiesz na jakie wróżby się zdecydować, sprawdź nasze propozycje!

Wosk

Lanie wosku jest oczywiście najpopularniejszym sposobem na andrzejkowe wróżenie. Wystarczy wrzucić wosk do garnka i go rozpuścić. Następnie każdy po kolei przelewa wosk przez dziurkę w kluczu do miski, w której znajduje się zimna woda. Wyjmujemy zastygnięty wosk i patrzymy co najbardziej przypomina nam kształt. Może przedstawiać literę, na którą zaczynać się będzie imię naszego partnera lub symbolizować jakąś cechę, którą będzie posiadać.

Buty

To stara i bardzo popularna wróżba. Wszystkie osoby (bez ślubu), biorące udział w zabawie, powinny zdjąć swojego lewego buta i ułożyć je w rządku. Przestawiamy buty z końca na początek, aż „dojdą” one do drugiego końca pokoju. Osoba, której but będzie wtedy na początku, jako pierwsza weźmie ślub. 

Listki w wodzie

Kiedyś była to wróżba jedynie dla kobiet. Polega na umieszczeniu w misce z wodą dwóch listków - według tradycji powinny być to listki mirty, jednak można do niej użyć również innej rośliny. Jeśli listki się zetkną, to znaczy, że dana osoba szybko weźmie ślub.

Zapałki

Tę wróżbę należy wykonywać jedynie z nadzorem osoby dorosłej. Na czym polega? Jedna osoba bierze dwie zapałki i zapala je jednocześnie. Osoba, trzymająca je, powinna w tym momencie pomyśleć o kimś, kto jej się podoba. Jeśli zapałki zaczną wyginać się w swoim kierunku, to znaczy że ma ona szansę na miłość ze swoim wymarzonym partnerem.

Jabłka

Jabłko należy obrać tak, żeby uzyskać długi pasek skórki. Następnie rzucamy go za siebie i patrzymy do jakiej litery najbardziej podobny jest utrzymany kształt. Litera ta będzie pierwszą literą imienia naszego przyszłego męża/żony. 

Ciastka

Napisz na karteczkach wróżby i włóż je do ciasteczek, które następnie wstaw do piekarnika. Każdemu uczestnikowi zabawy wręcz jedno ciastko. Zdania, które przeczytają na swoich karteczkach, będą wróżbą na przyszłość.

Łódki

Bierzemy łupiny orzechów, do jednej wkładamy karteczkę z naszym imieniem, a do drugiej imię osoby, w której jesteśmy zakochani. Puszczamy je na wodę w misce. Jeśli łupinki będą płynąć w swoją stronę, to znaczy, że możemy liczyć na szczęśliwy związek z daną osobą.

Znacie jakieś inne ciekawe wróżby?  

TAGI #Andrzejki

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.