Reklama

Wszyscy kochamy słodycze! Jak sprawić, by desery stały się mniej kaloryczne? Interdyscyplinarne studio Bompas & Parr z Londynu, postanowiło opracować deser lżejszy niż wszystkie inne. Waży zaledwie 1 gram, czy to możliwe?

Reklama

Aerożel - najlżejszy materiał świata

W tym celu projektanci skontaktowali się z ekspertami ds. materiałów z laboratorium Aerogelex w Hamburgu. Wszystko po to, by przełożyć właściwości najlżejszej znanej substancji stałej na jadalny deser. Chodzi o tzw. aerożel stworzony w latach 30. XX wieku przez Samuela Kistlera, który zidentyfikował metodę usuwania ciekłego składnika żelu i zastępowania go gazem. Dzięki temu rodzina materiałów opracowanych przez amerykańskiego chemika zawiera od 95 do 99,8 proc. powietrza. To właśnie zadziwiająco niska gęstość tych gąbczastych struktur nadaje aerożelom ich wyjątkowe właściwości wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmicznym. Projektanci ze studia Bompas & Parr inspirowali się procesem produkcji aerożeli, tworząc bezę o nazwie Smak nieba.

Reklama
mat.prasowe Bompas&Parr

Jak zrobić najlżejszy deser świata?

Podstawowym składnikiem najlżejszego deseru świata są białka jajek, z których robi się hydrożel zanurzany następnie w chlorku wapnia i w wodzie. Tak powstaje rodzaj galarety, której płynne składowe są zastępowane ciekłym dwutlenkiem węgla. Później w procesie suszenia nadkrytycznego zamienia się go w gaz, który na końcu jest osuszany. Po tym wszystkim zostaje nam tylko szkielet oryginalnego żelu, czyli beza składająca się w 95 proc. z powietrza i ważącą zaledwie jeden gram. Dietetyczne bezy studia Bompas & Parr zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w Arabii Saudyjskiej podczas imprezy Ithra Creativity Season. Jesteście chętni?

mat.prasowe Bompas&Parr
mat.prasowe Bompas&Parr
Reklama
Reklama
Reklama